Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.01.2013, 18:34
Билт: ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓањеЕвропската унија опстана и покрај најавите за нејзино распаѓање, а оние кои тоа го тврдеа денес молчат, изјави денеска министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билт.

- Некои говореа дека Грција ќе банкротира, дека еврото ќе исчезне и дека ЕУ ќе стане дел од историјата. Но ништо од тоа не се случи. Тие кои тоа го говореа денес молчат, истакна Билт на отварањето на Петтата конференција на турските амбасадори во Измир, јави Анадолија.

Билт истакна дека Европа низ историјата научила дека само со заеднички напори може да се напредува.

- И навистина правиме сериозни напори за да напредуваме. Затоа сега дополнително сакаме да го зголемиме нивото на економска интеграција во ЕУ. Од десет најконкурентни економиии во светот, шест се европски. Нивото на нашата трговска размена со светот не е ��агрозено, нагласи Билт.

Шефот на шведската дипломатија во својот говор се осврна и на ситуацијата во Сирија, напоменувајќи дека во таа земја се случува големо крвопролевање, кое мора да се спречи, што е можно поскоро со цел да запре натамошното страдање на цивилното население.

- Тоа што се случува во Сирија е многу потешко од она што се случи во Косово, во Алжир...Колку подолго траат судирите во Сирија, ќе биде потешко да се стабилизира државата, додаде Билт.

Тој истакна дека и покрај одредените противења во Европа, значителен дел од ЕУ го поддржува членството на Турција во Унијата.

- Важно е да имаме заедничка визија. Доаѓам од земја која силно го поддржува членството на Турција во ЕУ. Затоа е многу важно Турција да го забрза процесот на европски реформи. Двете страни имаат свои обврски, кои мораат да ги исполнат, заклучи Билт.Статијата е прочитана 313 пати.


Испрати коментарЧеститка од премиерот Груевски за Божик
Ќе се гради Аква парк во СРЦ „Борис Трајковски“
(ФОТО) Стотина луѓе исчезнаа во пеколот на Тасманија
Асад нуди нова влада и амнестија
Грција се подготвува за антифашистички протести
(ФОТО) Даниел Воиновски го презеде кумството на скопското бадникување
Четитка од лидерот на опозицијата Црвенковски по повод Божик
Славејчињата на коледе кај претседателот
Пешак почина во сообраќајна несреќа во Скопје
Православните христијани го слават Бадник
Честитка од Иванов за Божик
(ФОТО) Скопје во знак на коледарските огнови
Три лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаdo Bilt, 06.01.2013 05:12:30
Mozebi EU opstana,no ja izgubi fizionomijata i filozofijata na koja do neodamna se temelese.Vakva EU e nekonkurentna na svteskoto natprevaruvanje i slabo funkcionalna,a i pretstavuva tovar za drzavite clenki,a ne korist.Treba li da se spomene deka EU nema ni zaednicka politika,a nema za mnogu prasanja ni isti stavovi megju drzavite clenki.Ako ne sega,sigurno na sreden ili dolg rok EU ke propadne.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 0°C

Претежно облачно

Недела
Облачно
Макс: 2°C, Мин: -2°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |