Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
30.11.2012, 15:14
МЗТ против Шолнок за премин во позитива„Металците“ без четворица кошаркари ќе бараат победа над Унгарците за мирно пловење по Јадранот

По триумфот во Задар, македонскиот шампион наместо да стисне на гас и без грижи да влезе во дуелот против четирикратниот унгарски шампион Шолнок, утревечер (20:30 ч.) една од најважните победи во АБА-лигата, за олеснување на патот кон обезбедување опстанок во лигата, може да се случи да ја брка без четворица кошаркари.

Од таборот на МЗТ Скопје стигна непријатна вест, тренерот на „сино-белите“ Алеш Пипан, дефинитивно, нема да може да смета на повредените Кирил Николовски, Горјан Марковски и капитенот Тони Грнчаров, а под голем знак прашалник е ставен настапот на стандардниот плејмејкер Огнен Стојановски за кого до вчера се' уште не беше решено дали ќе биде правилно седум дена по здобиената скршеница на носот да настапи со заштитна маска.

„Металците“ за противник повторно имаат тим кој се наоѓа во долниот дел од табелата во регионалното натпреварување, поточно последното место со скор од две победи (против Цибона и Сплит на домашен терен) и осум порази.

И покрај тоа што Унгарците паралелно настапуваат и во Еврочелинџ купот, немаат доволно време за одмор и за сега не импресионираа со своите игри и уште помалку го оправдуваат местото во АБА-лигата, сепак Словенецот на кормилото на македонскиот шампион Пипан е претпазлив со прогнозите пред се' поради лошата здравствена ситуација во неговиот табор.

„Не' чека можеби најтешкиот натпревар во првиот дел од сезоната. Екипата на Шолнок не е воопшто слаба како што тоа изгледа на табелата. Ние се соочуваме со проблеми со повредените играчи, и затоа сите што ќе добијат шанса за настап, мора да го покажат својот максимум ако сакаме да дојдеме до победата“, изјави тренерот на МЗТ Скопје Алеш Пипан.

Поради важноста на трите бода управата на „металците“ одлучи цената на билетите да изнесува 50 и 100 денари, се' со цел да се добие посакуваната поддршка од трибините особено во ситуација кога нашиот претставник се соочува со повреди на четворица кошаркари кои имаат важно место во тимот.

Инаку, покрај дуелот МЗТ Скопје - Шолнок, кој е интересен за македонската публика во центарот на вниманието ќе биде дербито во 11. коло помеѓу водечките екипи Игокеа - Партизан закажано за в недела во Александровац. (М.К.)

Двојки, 10 коло: Раднички - Задар, МЗТ Скопје - Шолнок, Сплит - Будуќност, Ц. звезда - Широки, Цедевита - Крка, У. Олимпија - Цибона, Игокеа - Партизан.

Статијата е прочитана 396 пати.

Испрати коментар(ФОТО) МЗТ Скопје го декласираше унгарскиот Шолнок
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Сабота
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |