Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.05.2012, 15:24
Мето Јовановски со „Еден Пикасо“ награден во БугаријаНаградата е доделена од меѓународно жири во конкуренција на дваесетина претстави

Актерот Мето Јовановски е добитникот на наградата за најдобра партнерска игра (со актерката Селма Алиспахиќ) за улогата во претставата „Еден Пикасо“ што му беше доделена на Меѓународниот фестивал „Њу Јуропиан театр екш“ (New European theater action), кој во рамки на Националниот фестивал на мали театарски форми се одржа во Враца, Бугарија, од 16 до 22 мај.

Наградата е доделена од меѓународно жири во конкуренција на дваесетина претстави. Режисер на „Еден Пикасо“ е Лилјана Тодоровиќ, претставата е работена по текст на Џефри Хачер, а е во продукција на Сараевскиот воен театар „Сартр“. Претходно оваа претстава беше наградена на „Јоаким интерфест“ во Крагуевац за машка улога, а доби и Гран-при за најдобар партнерски однос на Меѓународниот фестивал на актерот во Никшиќ. (К.Б.)


Статијата е прочитана 430 пати.

Испрати коментарПраизведба на „Змејовата невеста“ во прилепскиот театар
Триумф на македонските филмови на „Астерфест“
„Оф-фест“ продолжува да носи музика од сите континенти
Овации за Симон Трпчески и од норвешката публика
Бијонсе изгубила 27 килограми за 4 месеци
Миранда од „Сексот и градот“ се ожени
„Бардо" освои две награди на „Астерфест"
„Бурановски бабушки“ ќе градат црква со парите од Евросонг
Уште едно признание за краткиот филм „Години на самотија“
„Златна палма“ за „Љубов“ на Михаил Ханеке
Филмот за племето Мурси ги засрами Европјаните
Македонка победи на „Мис Балкан 2012“
В година повторно на Евровизија
„Зад ридовите" и „Љубов" фаворити за „Златна палма"
Шведска победник на Евровизија, Калиопи дванаесетта
(ФОТО) Србија ни подари копија од златна маска од Требениште„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |