Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.12.2012, 16:28
ВМРО-ДПМНЕ: Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓанитеСо блокирање на основните финансиски инструменти на државата СДСМ сака да го загрози зголемувањето на пензиите и нивната редовна исплата, зголемувањето на социјалната помош и нејзината редовна исплата, субвенциите за илјадници земјоделци, повраток на ДДВ за претпријатијата и реализацијата на капиталните инвестиции во државата, обвини денеска Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој смета дека со ваквата политика СДСМ ќе им наштети на стотици градежни и производствени фирми, а многу луѓе може да останат без работа.

„Ја уценуваат економската и финансиска стабилност на секое македонско семејство. Во Собранието во тек е дебата повеќе од 20 дена, а веќе шест дена се дебатира само за еден амандман. Со ова темпо државата ќе нема буџет во наредните 14 години“, рече Димовски.

Целта на СДСМ, додаде тој, е да нема локални избори, со што Бранко Црвенковски ќе се спаси од изборен пораз и ќе ја зачува својата лидерска функција.

„Ги одбиваат предлозите на претседателот Велјановски уште не станати од маса на кординациите. Тоа говори дека немаат намера да постигнат разумен прогрес во откочување на буџетот. Апелираме до нив да се вразумат и да не дозволат цената за ваквото донесување да ја платат граѓаните“, додаде Димовски.

Статијата е прочитана 770 пати.


Испрати коментарСтаврески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 3.500 долари казна
(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“
Бугарите земаат најниски плати во Европа
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Давутоглу - И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија
Во избирачкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
(ВИДЕО) НАСА - Зошто не дојде крајот на светот
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијата
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Син ја задави мајка си поради цигара
Златна зора бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на Пахорzoran, 20.12.2012 16:37:54
uste edna laga od kujnata na dpmne za napateniot makedonski narod.
Ako ima pari, budzetot e sporedna rabota!, 20.12.2012 16:43:55
Dechki od zoltata kuca, daj prestanete da tresete zeleni i da se glupirate. Posebno prestanete da gi prisiluvate i ucenuvate ludjeto na kontra-shtrajkovi i glupi mitinzi. Slusnav imalo protest od penzionerite da ne im se kachuva penzijata od Januari, kako shto predlaga opozicijata, tuku bash od Mart, kako predlaga vladata. Ima li te Boze?
Baba Zumbula, 20.12.2012 16:56:27
Ami Vie gi naucivte uste vo 2004 godina. Ako ne se sekavate povelete otvorete web stranicata http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eg7E95E8nVY. Kolku da Vi se osvezi memorijata. Ubo kazue baba Zumbuljka,nisto ne laze, a teflonce Evdino?!
GO SAKAM SKOPJE, 21.12.2012 00:27:02
lija Dimovski od cenatrot za komunikacija, najverojatno namerno go laze narodot, so cel da go isplashi, odnosno da prodolzi( narodot ) da zivee pod stres i teror. Takanarecenata lblokada na budzetot od strana na Opozicijata, nasproti izjavite od VMROvite, ,samo gi smaluva problite; ne samo na penzionerite, socijalnite slucai i drugi,tuku ke spreci uste edno golemo zadolzuvane ( za NIVNA licna *upotrebe*), cie kreditsko vrakjanje,ke izleze od dzebot na i bez toa osiromasheniot narod.Ilija i kompanija neka imaamt hrabrost i neka prestanat da go lazat isplasheniot narod!Podobro e da mu objasnat deka od nim se bara, da ne pravat novi spomenici i nepotrebni shminki po fasadite, lukzuzni koli i namestai, nepotrebno i grupno patuvanje vo stranstvo i seke drugo rasfrlanje kako bi se otkavile od nov dolg na poveke od 200 miljoni evr. Ovaa * blokada*ne im odzema nishto na penzionerite; narotiv...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -6°C

Делумно облачно

Сабота
Облачно
Макс: 1°C, Мин: -7°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 3°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |