Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.11.2011, 11:58
Милошоски во набљудувачка мисија на изборите во ЕгипетПратеникот и поранешен шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски е дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) што ќе ги следи парламентарните избори во Египет, први по соборување од власт на Хосни Мубарак.

Милошоски е вклучен во тимот на американскиот конгресмен од Калифорнија Дејвид Дреер, во кој волонтерски учествуваат политичари од повеќе европски земји кои се во блиски релации со САД. Мисијата ќе го набљудува изборниот процес во Каиро и во Александрија.

Милошоски истакнува дека нивната мисија е да го оценат демократскиот капацитет на изборниот процес, кој беше сериозно доведен во прашање со повеќедневниот конфликт со трагични последици помеѓу војската и демонстрантите.

- Ќе вршиме изборен мониторинг дали избирачкото право било достапно за сите граѓани и дали постои демократски капацитет да се премости насилството што се случуваше изминатите денови, вели Милошоски кој ќе биде првиот македонски политичар кој патува во мисија во арапска земја по т.н „втора арапска пролет“.

Тој посочува дека според последните информации од македонската и од американ��ката амбасада во Каиро, тензиите полека се смируваат и постои надеж и кај меѓународниот фактор и кај египетската јавност дека изборите може да придонесат да се надмине кризата и да се избегнат натамошни насилства.

Изборите во Египет почнуваат на 28 ноември и ќе се одвиваат во три фази, што треба да завршат во јануари наредната година со конституирање на новиот Парламент.Статијата е прочитана 335 пати.

Испрати коментарПолицијата ги приведе ограбувачите на бутици во центарот на Скопје
Единствена Русија со став - Путин за претседателски кандидат
Италијанец загина по несреќен пад од Карлов мост во Прага
Мохамед ел Барадеј е согласен да биде премиер на Египет
Пакистан ќе преиспита договори со САД и НАТО
Отворени денови на Министерството за земјоделство
Три модерни лаборатории на Клиниката за детски болести
Француска новинарка силувана во Каиро
„Нуклеарен“ транспорт ги возбуди Германците
Груевски на отчет пред опозицијата
Слободата на медиумите алармантно влошена во Македонија
Почна новогодишното китење на центарот
ЕЦБ може повторно да ја намали каматната стапка
Семејна војна за богатството на Тито
Кина ни донираше 23 автобуси за превоз на ученици
Ставрески - Растот на БДП од три отсто највисок во регионот
ДЗЛП - Најчеста злупотребата личните податоци од социјалните мрежи
Пратенички прашања на дневен ред на Собранието
Ербас на „Ер Франс“ летал без триесетина штрафови
Шумски пожари пустошат низ западна Австралија
Косово не ја признава палестинската држава
Во Албанија за десет месеци нови 65 случаи на ХИВ
Рен - Еврозоната се наоѓа на опасна крстосница
Саиф ал Ислам на операција поради гангрена на раката
Жбогар главен кандидат за амбасадор на ЕУ на Косово
Медведев - САД и го наметнуваат на Европа ракетниот штит
Пресудата за Времената спогодба на 5. декември
(ФОТО) Алексовски жали за убиството на другарот
Квалитетот на воздухот во Скопје опасен за здравјето
Шест куќи изгореа во Крива Паланка
Богов - Догодина раст на БДП од 3 отсто
Груевски - Оправдано е да се очекуваат германски инвестиции
Барал 10 илјади евра откуп за сопствениот живот
ЕК повторно ја тужи Германија поради заштита на „Фолксваген“
Франција предлага воена интервенција во Сирија
Уште пет жртви во Јемен
Сикорски - Полска е немоќна против грчкото вето
Квалитетното млеко полесно се продава
Приватниците на ред за поскапување?
Турција го цензурира интернетот, забранети се зборовите тин, геј, секс…
Се урна авион во Аризона, сите шест лица од авионот се исчезнати
Северна Кореја и се закани на Јужна Кореја со воен напад
Старица од Нов Зеланд тврди дека четири месеци сексуално ја вознемирува дух
Тркалезна маса посветена на семејното насилство
Јапонскиот цар е отпуштен од болница
Земјотрес во регионот на јапонската нуклеарка „Фукушима“
Презентација на инвестициските можности на Макeдонија во Дизелдорф
(ФОТО) Садници и потписи за подобра иднина
Серија кражби околу скопската „Шмизла“
Нови 33 жртви во насилствата во Сирија
Јанкулоска - Нема сериозна закана за безбедноста во Македонија
Кастрати ја презеде функцијата шеф на косовските безбедносни сили
Европејците панично ги повлекуваат парите од банките
Министрите Ставрески и Јанкулоска засадија дрвца во Мршевци
Бесими - Македонија е максимално подготвена за членство во НАТО
Соработка во железничкиот превоз меѓу Македонија и Русија
„Филип Морис“ ќе ја тужи Австралија
Заканите по визната либерализација се неконструктивни
Скопјанец испрскан со спреј, гостиварци врзани со селотејп
Скопјани осудени поради разбојништва
Рено ќе продава евтин автомобил за 2.500 евра
На автопатот Скопје-Велес прегазен пешак
Абдула Ѓул - Турција нема да остане индифирентна кон сириската криза
Ел Барадеј - Насилството на плоштадот Тахрир е „колење“
Инвестициските можности ќе бидат презентирани во Минхен
Македонија ќе биде разеленета со уште 5,7 милиони дрвца
Повредени три лица во сообраќајка во Тетово
Градоначалниците садеа цреши пред Зоолошка градина
Визната либерализација може да се преиспита
Разурнатиот град Ван ќе се сели на друга локација
Воз уби два коња во Тетово
Битола остана без јавен градски превоз
Ст��врески - Македонија доби заем од 130 милиони евра под одлични услови
Почина сопругата на Митеран
Фатени илегалци во македонски камион
Австриските инвеститори со позитивни искуства од Македонија
Сеиф ал Ислам - Либија ја очекуваат крвопролевања
Харадинај измачувал затвореници
ПАСОК и Нова демократија разјадени одвнатре
Еврообврзниците најдобро решение за излез од кризата
Голем пожар во Тирана
„Заборавил“ милион долари во пицерија
Македонија и Русија со спогодба за соработка во железничкиот сообраќај
Полицијата откри депо за чување наркотици, приведени три лица
Македонско-австриски бизнис форум во Виена
Нема фискална, нема пари!
(ФОТО) Дипломатскиот кор засади дрвца на Водно
Пешевски очекува повеќе инвестиции од Австрија и Германија
Попоски со писмо до ЕУ бара почеток на преговорите
Велија Рамковски и ќерка му имаат нови адвокати
Тадиќ - Косово нема да го признаеме ниту експлицитно, ниту имплицитно
Најмалку 20 лица убиени во Каиро
Дизелот поскап за три денари, цената на бензините останува иста
Изграден нов дијагностички центар во битолската болница
Швеѓаните најмногу се задолжуваат во Европа
Либија сака да му суди на синот на Гадафи
Десницата освои апсолутно мнозинство во Шпанија
Европскиот парламент ја одбива поделбата на Косово
Денеска се навршуваат 16 години од потпишувањето на Дејтонскиот договор
Бешлиев
Во Њујорк уапсено 27-годишно момче осомничено за тероризам
Премиерот Груевски во посета на Австрија
Фратини - Решението на спорот за името би било добро и за Европа
Аџиев - Новинарите следни за лустрација
Во акцијата „Техно" полицијата заплени 10.355 таблети екстази
ОН - Климатските аномалии во светот ќе стануваат се почести
Уапсен синот на Гадафи, Сеиф ал Ислам
Почина Јосиф Ќурчиев
Адеми - Топилницата мора да ги исполнува еколошките стандарди
Удрен темелот на евроазиска економска унија
„Манифестот на Македониумот“ до вчера го поддржале 140.000 граѓани
„Метрудхем“ се огласи, ама не се согласи
Се испразни Мавровско Езеро
Лажна бомба на судењето на Иво Санадер
Никовски - Немаме право на нови грешки во спорот со името
Воз прегази 14 овци кај Тетово
Ќе се зголеми бројот на предмети за државна матура
Се урна најголемиот градежен кран во Европа
Дојче веле - ЕУ најдобра перспектива за државите од Западен Балкан
Европратениците песимисти за датум за преговори во декември
Денот низ фотографии
Глорија Аројо уапсена во болница
Германија има таен план за излез од кризата
Маж уапсен за обид за атентат врз Обамa
Над 300 уапсени во протестите на движењето „Окупирајте го Волстрит“
Албанските девојки сексуално активни од 13 години
Шефот на дипломатијата Попоски во посета на Данска
Вук Драшковиќ тврди дека добивал смртни закани
Најмалку шест лица загинаа во невремето во САД
Донесен Законот за задолжување кај Дојче Банка и Сити Банка
Притвореничка во тетовскиот затвор се самоубила со кеса
Со лажни посмртници посвојувале живи деца
Грците на протест против „економската хунта“
Занетчиите бараат решавање на нелојалната конкуренција и високите казни
Пешевски - Проекцијата на СБ е на дневна основа
Двајца повредени во судир на цистерна и автомобил
Ален Зекиров не се појави на суд
Реза Могадам е нов директор на ММФ за Европа
Во Црна Гора на море само со лични карти
Хаг ќе ја апси Флоренс Хартман
Jункер - Излезот на Грција од еврозоната би бил катастрофа
Денот низ фотографии
Вељаноски - Сo Уставот се постави државно-правниот темел на Македонија
ЕП даде зелено светло за влез на Хрватска во ЕУ
Пад на цената на нафтата
Сирија пред граѓанска војна
Компромитирачки бакнежи на реклама на Бенетон
Продолжува судењето на СанадерМонитор, 25.11.2011 13:43:15
Милошоски сигурно може да им го пренесе на египетските генерали еден дел од своето искуство како штрајкувач против Универзитетот на албански јазик или (како во случајот со Љубе Бошковски) како да се следат и прислушкуваат политичките противници.
bate, 25.11.2011 20:56:38
Pa ima golemo iskustvo za laziranje izbori, pritisoci, kupuvanje glasovi...........ako odat po umot na Milososki navistina ke svrsat rabota.........

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

„Утрински весник“ можете да го купите во електронска форма

"""

  

 


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -4°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 8°C, Мин: -3°C

Понеделник
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Блог избор
sead93.blog.com

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |