Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Мага��ин Спорт
Онлајн Спорт
26.12.2012, 09:38

Мајами божикно разиграни

„Жешките“ на „Божикниот натпревар во НБА“ го победија ланскиот финалист Оклахома Сити и се зацврстија на првата позиција во Источната конференција

Актуелниот шампион во НБА лигата, екипата на Мајами, на традиционалниот „Божикен натпревар во НБА“ го победи ланскиот финалист Оклахома Сити со 103:97 и се зацврсти на првата позиција во Источната конференција и воедно се доближи до учинокот на водчките екипи од Западната конференција.

Најдобар на натпреварот беше ланскиот МВП Леброн Џејмс - 29 поени, 9 асистенции и 8 скокови.

Од другите синоќешни натпревари за одбележување се двете победи на екипите од Лос Анџелес на домашен терен. Лејкерси го победија Њујорк, додека Клиперси беа подобри од Денвер за 14.победа во серија.

Преглед на резултатите: Бруклин - Бостон 76:93, Лос Анџелес Лејкерс - Њујорк 100:94, Мајами - Оклахома Сити 103:97, Чикаго - Хјустон 97:120 и Лос Анџелес Клиперс - Денвер 112:100.

Вечерва се играат 13 натпревари: Вашингтон - Кливленд, Шарлот - Мајами, Орландо - Њу Орлеанс, Индијана - Чикаго, Атланта - Детроит, Милвоки - Бруклин, Мемфис - Филаделфија, Минесота - Хјустон, Сан Антонио - Торонто, Денвер - Лос Анџелес Лејкерс, Јута - Голден Стејт, Феникс - Њујорк и Портланд - Сакраменто.

Пласман Источна конфренција: Мајами 19-6 (победи-порази), Њујорк 20-8, Атланта 16-9, Индијана 16-12, Чикаго 15-12,...

Пласман Западна конференција: Лос Анџелес Клиперс 22-6, Оклахома Сити 21-6, Сан Антонио 21-6, Мемфис 18-7, Голден Стејт 18-10,...


Статијата е прочитана 305 пати.


Испрати коментарГодина во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Здружението на граѓани „Гоу грин“ и средношколци маршираа по улиците против неодговорниот однос на надлежните и индустри...
Каде за Нова година?
Угостителите и локалите нудат се' и сешто, но, сепак, примарна задача ќе биде да не останете шворц до наредната плата. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |