Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.12.2012, 12:36

(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски

Куриозитет на седницата за пратенички прашања: премиерот Груевски го чекаше 30 минути спикерот Вељаноски

Револтирани од постапката на претседателот на Собранието од понеделникот кога со сила ги избрка новинарите, претставниците на медиумите вчера го исвиркаа Трајко Вељаноски и со извици „Уа!!!“ демонстративно ја напуштија галеријата во моментот кога тој ја отвораше седницата за пратенички прашања. Новинарите прво станаа, стоеја одредено врме и потоа грмнаа нивните силни извици на незадоволство поради кршењето на правата за слободно известување. Галеријата беше преполна (повеќе од 50 новинари), немаше место ни за стоење.

Претседателот на Собранието не реагираше на ваквите извици на големо незадоволство на новинарите, туку почна да го чита дневниот ред .

Седницата е куриозитетна и по една друга работа. Нејзиниот почеток доцнеше еден час. Премиерот Никола Груевски, по обичај, задоцни 30 минути, но остана во клупите каде што седат министрите и сите чекаа уште 30 минути за да дојде спикерот Трајко Вељаноски. Тој пристигна некаде околу 12 часот.

Во меѓувреме, во паркот спорти Собранието пратениците на СДСМ држеа своја седница за пратенички прашања под отворено небо. (П.Р.)


Статијата е прочитана 4761 пати.


Испрати коментарСветот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаkris, 27.12.2012 12:56:45
веројатно седницата на пратенички прашања ќе ја почне кој ако не Амди Бајрам.............. сега веќе сите се на исто ниво................
Nekogo, 27.12.2012 15:10:24
Molci svatija mediumite so kogo si imaat fateno rabota .....
Igor, 27.12.2012 15:45:21
Stanete, stanete, taka e dogovorot... Branko komandira ili koj komandira... strasno... kakovi novinari kakvi bakraci... za sram ste site...
kole otoztole, 27.12.2012 15:51:51
Bravo za novinarite, zasluzuvaat ORDEN na hrabrosta. So pocit, sekoja chest.
Атанас, 27.12.2012 16:07:01
Касно е сега за свиркања и скандирања. На толку начини е повредена демократијата во државава и толку често, што човек може да си помисли дека живее во некаква хиперболизирана драмска трагикомедија. Требаше по својот грб да ја почувствуваат неправдата новинарите за да се разбуди нивната совест, па дури и сега не можат да се организираат за еден бојкот без убедување и договарање. Ме интересира како ќе реагираат медиумските куќи на исфрлањето на нивните новинари, ќе видиме реакција или ќе остане на bussiness as usual?
Mirko, 27.12.2012 17:30:27
Site ovie slucuvanja dokazuvaat, zosto Makedonija nemase drzava do sega? So vakvi vodaci i poltroni i ne zasluzuva poveke. Koga konecno dobivme drzava, nekoj si decinja pocna da se igraat so nea. Brgu se zaboravaat zrtvi vo borba za nea i so nepromislenost, go podeli narodot po partiska pripadnost. Bi bilo smesno, da nee zalosno i to mnogu zalosno. Dali zasluzuvame da imame drzava? Ili, podobro bese pod turci, srbi i bugari?Razmislete?
mimi, 27.12.2012 19:42:52
Bravo za novinarite.Dostojni ste za pocit,so isklucok na novinarite na Sitel i kanal5 koj rabotat po diktat na DPMNE.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Вторник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (40)
Љубомората е посилна од љубовта.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |