Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.12.2012, 14:23

Попов асистираше за триумф на ВБА

Македонскиот интернационалец имаше главна улога во триумфот на Вест Бромович над Норич 2:1

Македонскиот интернационалец Горан Попов одигра уште една одлична партија во дресот на Вест Бромвич Албион во Премиер-лигата, носејќи ја клучната улога во триумфот на неговиот тим со 2:1 против тимот на Норич.

По четири едноподруго натпревари без победа, во 18. коло од англискиот шампионат ВБА, конечно, победи и тоа благодарение на голот на Лукаку во 82. минута од средбата, а по асистенција на Попов. Нашиот левокрилен дефанзивец одлично нафрли од околу 40 метри од левата страна, а Лукаку беше највисок во скокот и со прецизен удар со глава ги обезбеди трите бода за тимот од Бирмингем. Претходно гостите поведоа преку Снудграс во 23 минута од натпреварот, а израмни Гера во 44. минута.

Горан Попов од страна на медиумите на Островот повторно беше прогласен за играч на натпреварот, заедно со Лукаку со највисоки оценки во својот тим. По овој триумф ВБА со 30 бода на своето конто се врати на делба на 3. место на табелата, веднаш зад екипите од Манчестер.

Фудбалерите на Манчестер Сити дури во последните моменти ја начнаа мрежата на Рединг за победа со 1:0 и приближување до водечкиот Јунајтед за три бода. Стрелец на единствениот погодок на „Етихад“ беше Герет Бери во третата минута од судиското продолжение. Дотогаш составот на Роберто Манчини доминираше на теренот, но ниту еден од 15 удари не заврши во целта.

Лоша среќа имаше Тотенхем во дуелот со Стоук на „Вајт харт лејн“. Домашните покажаа заби во 15. минути од натпреварот за потоа да се ориентираат на одбрана и храбро да одржуваат реми. Киксот на спарси го искористи екипата на Евертон, која со победата кај Вест Хем со 2:1 се искачи на петтата позиција на табелата.

Предводен од Стјуарт Даунинг, Ливерпул имаше инспиративна претстава против Фулам. Црвените славеа на „Енфилд“ со 4:0 и стигнаа до четвртото место на табелата.

Премиер-лига, 18. коло

Резултати
: Виган - Арсенал 0:1, Саутемптон - Сандерленд 0:1, ВБА - Норич 2:1, Тотенхем - Стоук 0:0, Њукасл - КПР 1:0, Манчестер Сити - Рединг 1:0, Вест Хем - Евертон 1:2, Ливерпул - Фулам 4:0. Вчера играа: Свонси - Манчестер јунајтед, Челзи - Астон Вила.

Табела: Манчестер јунајтед 42 (-1), Манчестер Сити 39, Арсенал 30, Евертон 30, Тотенхем 30, ВБА 30, Челзи 29 (-2), Ливерпул 25, Стоук 25, Норич 25, Свонси 23 (-1), Вест Хем 23, Фулам 20, Њукасл 20, Сандерленд 19, Астон Вила 18 (-1), Саутемптон 15 (-1), Виган 15, КПР 10, Рединг 9.


Статијата е прочитана 633 пати.


Испрати коментарТестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори л��чните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Магла

Среда
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 11°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (37)
Власта никогаш не е доволна.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...
Интервју - Се плашам кога Македонец крева рака на Македонец
„Дали е време вистинските уметници да се ослободат од тешките стеги на среброљубието“, вели Мери Георгиевска, костимогра...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |