Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.05.2012, 13:48
Војдан со шампионската титула во УкраинаМакедонскиот репрезентативен бек и неговиот тим на гостувањето кај Авзомаш славеа со 84:79 и ја заокружија финалната серија од плејофот со максимални 4:0

Во својата првата година во украинското првенство Војдан Стојановски со Доњецк ја освои шампионската титула. Македонскиот репрезентативен бек и неговиот тим на гостувањето кај Авзомаш славеа со 84:79 и ја заокружија финалната серија од плејофот со максимални 4:0.

Стојановски беше најзаслужен за победата - со 17 поени беше прв стрелец во таборот на Доњецк. Тој одигра 29:16 минути, во кои додаде уште пет скока и по три асистенции и украдени топки.

Докузовски на чекор до круната во Бугарија

Лукоил Академик, чиј тренер е Марин Докузовски, а играч Дамјан Стојановски, е на добар пат да ја одбрани титулата во бугарскиот шампионат. Со одлична игра во последната четвртина, „студентите“ дојдоа до втората победа во финалето на плејофот против Левски, совладувајќи го со 80:76.

Стојановски одигра 12 минути и постигна шест поени, сите од линијата за слободни фрлања, а додаде и по два скока и украдени топки.

Антиќ и Олимпијакос запрени

Олимпијакос, за кој настапува Перо Антиќ, загуби од Панатинаикос со 81:79 и сега е 1:1 во финалето на плејофот во Грција. Зад капитенот на нашиот најдобар национален состав скромни бројки: одигра 11 минути и реализира четири поени и еден скок.

Финалната серија до три победи се сели на теренот на Олимпијакос в недела.

Статијата е прочитана 271 пати.

Испрати коментарМакедонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп
Богдановски 38. во Европа на 200 м слободно
Епска победа на Гвардини над Кевендиш
Мајами во финалето на Источната конференција
Тошак ги поведе избраниците на дуел со Роналдо
Грнчаров останува во МЗТ Скопје
Втора етапна победа на Родригез
Филаделфија се избори за мајсторка со Бостон
Токио, Мадрид и Истанбул останаа во трка за ЛОИ 2020
(ФОТО) Вардар со победа ја прослави шампионската титула
Мајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионите

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |