Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
12.10.2012, 15:57

(ФОТО) На Скопје му треба катализатор за развивање на креативната мисла

Учесниците на „Скопска недела на архитектура“ поттикнуваат создавање подлога за подобра комуникација меѓу архитектите и пошироката јавност

ФОТО: Киро Попов

„Нужно е да се создаде атмосфера која треба да го зацврсти ставот за продолжување на духот на современото, а од друга страна да се задржи генералниот критериум околу местото на Скопје во очите на светот“, порачуваат организаторите на „Скопската недела на архитектура“.

Овој фестивал вчера во Македонската опера и балет и официјално ги отвори вратите за многубројни светски архитектонски имиња и создаде подлога за многубројни предавања, дискусии, размена на искуства, работилници, изложби и перформанси од доменот на урбанизмот и архитектурата. Темата „Суперград“ начна директна комуникација меѓу архитектите и пошироката јавност.

Иван Мирковски, кој е дел од организацијата на „Скопска недела на архитектура“ вели дека постоењето на овој фестивал има огромно значење. Со негово случување во физикусот на Скопје организаторите се обидуваат да имплементираат катализатор за развивање на креативната мисла, како и лост кој ќе ги прошири интелектуалните видици.

„Нам ни е јасно дека на тој лост ќе му биде потребно многу сила за да ги размрда закоравените механизми на перцепцијата. Нам ни е јасно дека тој катализатор треба да биде создаден од огромен број комплексни соединенија кои се' уште не виреат на нашите простори. Но, ние веруваме во четвртата димензија, а тоа е времето“, рече Мирковски на воведната вечер од „Скопје недела на архитектура“.

На свеченото отворање свое предавање имаше австрискиот професор Ерих Рајт, а присутен беше и австрискиот амбасадор Томас Мајкл Баер, кој зборуваше за комплексноста на Скопје и различните архитектонски градби и култури.

„Во Скопје сум дојден неодамна, но ова е град кој е микс на ориентални и европски традиции. Треба повеќе вакви собири кои ќе придонесат за воздигнување на таа култура на повисоко ниво“, смета амбасадорот Баер.

Како дополнување на главната програма, но и анимирање и едуцирање на скопјани, организацискиот одбор реализира активности во урбаното градско ткиво за промоција на активен и јавен културен живот. Кај Градски ѕид се изведува театарски перформанс во режија на Нина Николиќ, на отворен простор зад „Сити галери“ има изложбена поставка, а во Маџар Маало – филмски проекции.

Во позначајните случувања се вбројува гостувањето на врвниот јапонски архитект Кенго Кума, кому организаторите ќе му врачат посебно признание за животно дело во архитектурата и урбанизмот. Меѓу присутните професори и архитектонски групации се и „Урбан Урбан Тинк-тенк“ од Швајцарија, „Енота“ од Словенија, Нуно Брандао Коста од Португалија, „Абаутбленк“ од Турција, Буергер Катсота од Грција и Британците „Диверсити“ и Марк Фурнивал.(Б.Ш.)
Статијата е прочитана 604 пати.

Испрати коментарВо Велес отворен 10. Меѓународен салон на стрип
Молитвено чествување за Тоше Проески
Принцезата Дијана убиена во возилото на брза помош
Прилепскиот театар подготвува премиера од Шекспир
„Самсунг“ го претстави Galaxy S3 Mini
Откриенa планетa составенa од дијаманти
„Хахаха“ во живо на Канал 103 пред скопскиот концерт
Академик Томе Серафимовски и подари на МАНУ скулптури и цртежи
Дигитална дистрибуција на новото ЕП издание на Кирил
Северина го призна прекинот на врската со Милан
Заврши фестивалот „Албански театар во Македонија“
„Блесок“ ја објави „Патагонија“ од словачкиот писател Душан Митана
Продолжува соработката на ЕУРОИМАЖ со кино „Фросина“
Преку изложбата на ракописите Македонија и припаѓа на Европа
Мустаќите во нафталин
(ФОТО) Пронајден килибар со фосилизиран пајак како напаѓа оса
Да наздравиме со чаша вино
„Луј Витон“, „Зара“ и „ХиМ“ – глобално најдобри
Ненад Секирарски го отвора 6. Моден викенд Скопје 2012
Ана Цветковска Панова изложува во Велес
„Сребрен Џед“ за македонскиот филм „Човекот со чудна навика...“
Фустанот на Џуди Гарланд од „Волшебникот од Оз“ на аукција
Парамоунт ќе гради тематски парк од 2,5 милијарди евра
Националната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа
На Тумбе-кафе нови пронајдоци на некропола од 4 век
(ФОТО) Мила Кунис се соблече топлес
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Благој Нацоски ќе пее на Сардинија во „Ромео и Јулија“
„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |