Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.11.2012, 12:06

Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот

Буџетот е поставен на економски раст од околу 2 отсто, буџетски дефицит од 3,5 отсто од БДП, или околу 270 милиони евра, а инфлацијата се предвидува да достигне 3 отсто

Буџетот за 2013 година нема да биде поголем од годинешниот, објави министерот за финансии, Зоран Ставрески, на Македонската телевизија. Буџетот е поставен на економски раст од околу 2 отсто, буџетски дефицит од 3,5 отсто од БДП, или околу 270 милиони евра, а инфлацијата се предвидува да достигне 3 отсто. Финансирањето на дефицитот во државната каса за догодина ќе се обезбеди преку заеми од Светската банка, но и со позајмување на околу 250 милиони евра од комерцијалните банки.

Светската банка ќе се појави како гарант, што ќе обезбеди подобри услови за позајмување на пазарите на капитал.

Според првичните податоци, капиталните инвестиции во новиот Буџет ќе се зголемат само за околу 16 милиони евра во споредба со годинава, а повеќе пари се планирани за инвестиции во здравството и во образованието. Меѓутоа, Владата во државната каса за 2013 година планирала и зголемување на пензиите за 5 отсто и зголемување на социјалните трансфери. Ставрески изјави дека ќе се штеди на непродуктивни трошоци за да може државата соодветно да одговори на последиците од економската криза. „Ќе се обидеме да ги постигнеме главните цели, да имаме баланс меѓу потребата да се заштитат најранливите граѓани, како што се пензионерите, социјалните категории и слично, а од друга страна, ќе се обидеме да му помогнеме на стопанството преку оптимално дозирање на износот на капитални инвестиции и навремено плаќање на сите обврски од страна на државата. Настојуваме да обезбедиме повеќе средства за образованието, за реконструкција и за изградба на нови училишта, во здравството ќе има нешто повеќе пари. Кај капиталните инвестиции ќе има зголемување барем од една милијарда денари”, изјави Ставрески на државната телевизија. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 344 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во БерлинТрпе, 02.11.2012 22:26:27
Средствата за капитални инвестици не се доволниза враќање на долговите спрема стопанствениците.Министерот треба да спомне ако остане на власт во 2013 година,колку ребаланси на буџетот планира да има.Е,некој ке каже актуелната остварувачка власт градела, ама не сакат да видат дека и кр....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во к��мена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |