Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.12.2012, 13:35

Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено

На големата загаденост на воздухот, покрај зголемената концентрација на ситна прашина, влијае и временската состојба карактеристична за Скопската Котлина во зима

ФОТО: Киро Попов

Бојан Шашевски

Деновиве најдобро е да се остане дома и да не се отвораат прозорците. Загадениот воздух и маглата им го загорчуваат животот на граѓаните, па надлежните конечно излегоа со препораки што и како да се прави во услови кога дишењето е отежнато поради големото присуство на штетни честички во воздухот.

„Се повикуваат граѓаните да го сведат своето движење на отворен простор само на неопходни излегувања. Се препорачува малите деца, бремените жени, хроничните болни и постарите луѓе да не излегуваат на улица, при затоплување на домовите да не се користат недефинирани горива и отпадни материи од различни технолошки процеси, а граѓаните и правните лица да ги одложат сите активности со корозивни хемикалии, лепаци, бои, лакови, пестициди“.

Ова се предупредувањата и препораките што Град Скопје им ги упати на сите граѓани, но и потенцијални загадувачи на воздухот.

Градските власти прогласија мерки од прв степен загаденост на воздухот, поради, како што наведуваат, нарушениот квалитет на амбиенталниот воздух, односно надминувањето на граничните вредности за партикуларните прашливи честички помали од 10 микрометри (ПМ10). Потенцираат дека загаденоста резултира и поради временската состојба карактеристична за Скопска Котлина во зима, а мерките се во согласност со известувањата од Министерството за животна средина и Одлуката за алармантни состојби на квалитетот на воздухот во градското подрачје.

„Се препорачува граѓаните да не ги проветруваат просториите во кои престојуваат. Се препорачува да не се користат уреди за затоплување и за готвење на фосилни горива, граѓаните да не ги користат своите автомобили без поголема потреба, туку да го користат јавниот превоз. Возачите на тешките товарни возила да ја почитуваат сообраќајната сигнализација за движење низ градот, во спротивно подлежат на ригорозни санкции, а сопствениците и корисниците на камионите да не ги користат доколку немаат регуларно испуштање на отпадните гасови“, се вели во соопштението со препораки од Градот.

Од таму апелираат и до стапанствениците, своите технолошки процеси да ги вршат крајно претпазливо и да одбегнуваат се' што не е нужно, а може да влијае на квалитетот на воздухот во градот.


Статијата е прочитана 2088 пати.


Испрати коментарСветот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаdzvoncica, 28.12.2012 15:37:34
Ma dajte se slusaat li tie sto davaat preporaki sto gluposti zboruvaat. Da ne koristat gragjanite fosilni goriva za zatopluvanje! Pa sto da koristat? Gas koj sto go nema, struja koja e skapa ili parno koe go nema i e skapo. Kakvi nebulozi, site si igraat majtap so ovoj narod. A sigurno gazda Minco krajno pretpazlivo ke go vrsi tehnoloskiot proces i sega koga ne moze od maglata da vidime nema da gi ispusta ogromnite oblaci prasina i otrovni materii vo vozduhot. Site sme osudeni da ziveeme vo ovaa trujacnica Skopje i covek ne znae sto e poloso vistinskoto truenje od zagadenost ili psiholoskoto truenje od vlasta koja im ovozmozi na firmite zagaduvaci da prodolzat da ne trujat so cel da im pomogne za polesno spravuvanje so ekonomskata kriza. Pa sto da se ocekuva od vakva vlast koj mora da gi vraka dolgovite kon tranziciskite tajkuni. Coveckiot zivo e najeftina stoka.
koki, 28.12.2012 17:20:37
Бwанко е крив !!!???
Ivo, 29.12.2012 00:58:30
Koga jas bi bil premier bi vovel danok na site uvoznici na avtomobili, osobeno onie sto se dizel. Eko taksa. Ke gi oslobodam samo elektricnite avtomobili. Ama zatoa ne sum, oti uvoznicite nema da me sakaat.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Вторник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (40)
Љубомората е посилна од љубовта.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |