Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.10.2012, 20:12

(ФОТО) Четири од четири за МеталургМакедонскиот ракометен првак го декласираше рускиот вицепрвак Санкт Петербург (32:19) во Лигата на шампионите

Роберт Димитриевски

ФОТО: Петр Стојановски

Со победата над Санкт Петербург од 32:19, идентична на таа во меѓусебниот дуел минатата сезона во Скопје, ракометарите на Металург ја остварија целта со максимални осум бода да го дочекаат Киелце на 18 ноември во директниот дуел за првото место во групата А од Лигата на шампионите. На безмалку едномесечната пауза поради стартот на квалификациите за Европското првенство 2014 во Данска македонскиот првак заминува со максимален ефект по првите четири кола, со кој речиси го обезбедија пласманот во осминафиналето.

Рускиот вицепрвак беше рамноправен во почетните 20 минути, па домашниот тренер Лино Червар побара тајм-аут, ја смени одбраната од 6-0 во 5-1 и тоа почна да дава резултат. Дотогаш неговиот тим играше "меко" во дефанзива, а на спротивната страна блескаше голманот Виталиј Шицко, кој нанижа пет одбрани до 12. минута, кога беше 5:5. Неговиот колега Дарко Станиќ со бравурите на голот и ефикасниот ветеран Ренато Вугринец во нападот ги разбудија соиграчите, подзаспани од бавното темпо на игра што го наметнаа гостите, и полека се' си дојде на своето место.

До повлекувањето од теренот во средината на второто полувреме Станиќ имаше 15 одбрани, од кои барем половината "зицери". Вугринец, пак, мечот го заврши со 11 гола од 14 обиди.Металург - Санкт Петербург 32:19

Полувреме: 15:11. Сала: "Борис Трајковски" во Скопје. Гледачи: 6.200. Судии: Добровиц и Тајок од Унгарија. Седмерци: Металург 2/2, Санкт Петербург 2/2. Исклучувања: Металург 4 мин., Санкт Петербург 8 мин. Загубени топки: Металург 10, Санкт Петербург 15.

Металург: Станиќ (15 одбрани), Митревски (2 одбрани), Ракчевиќ 1/3, Димовски 1/1, Вугринец 11/14, Георгиевски 1/2, Козлина 2/5, Манасков 4/5, Миркуловски 4/4, З. Мојсоски, Додер, Н. Мојсоски 5/9 (2/2), Стоилов 2/3, Батиновиќ 1/2, Јоновски, Алушовски 0/2. Тренер: Лино Червар.

Санкт Петербург: Шицко (9 одбрани), Кишу (2 одбрани), Насиров 3/6, Биков, Кузмин 2/2, Лаужин 0/1, Санашкин 3/6, Пишкин 0/2, Семенов 4/7 (2/2), Чезлов 2/5, Новоселов, Киселев 2/3, Полјаков 2/3, Черних 1/3, Григорјев 0/4. Тренер: Дмитриј Торгованов.ЧЕРВАР ТРОГНАТ ОД ПУБЛИКАТА

Лино Червар: "Пресреќен сум. Четирите победи од четири натпревари се како сон. Со оваа победа сме блиску до нашата основна цел - пласманот во осминафиналето. Им честитам на сите мои играчи. Во првото полувреме малку го чувствувавме притисокот, од нас се очекуваше победа, па се однесувавме како фаворити, што најмногу се виде во одбраната, која не беше агресивна и доволно цврста. Но, во второто полувреме покажавме зошто сме екипа со четири победи и тоа предизвикува едно огромно задоволство. За тоа најмногу заслуги имаат играчите, но и сите во и околу клубот, а не е куртоазија ако од срце и' се заблагодарам на оваа прекрасна македонска публика. Олкава почит кон нас, толкави симпатии, љубов кон нашите играчи навистина ме трогнаа. Ме трогна тоа навивање - онака коректно и од срце, па ми е жал што не сум уште активен играч. Навистина е голема привилегија да се игра пред 7.000 прекрасни гледачи, видовте, се седеше и на скалилата. Мислам дека ова е нешто најголемо што го може ракометот, па сега имаме голема одговорност да ја оправдаме таа поддршка на следните натпревари".

Дејан Манасков: "Одигравме натпревар со лошо прво полувреме, во кое направивме многу грешки, посебно во одбраната. Но, во второто полувреме се консолидиравме, едноставно, го прегазивме противникот. Сакам да и' се заблагодарам на публиката, која не' бодри на секој натпревар. Нека продолжат да ни даваат ваква поддршка. Одлични се".

Дмитриј Киселев: "Имавте голема поддршка од публиката, што многу влијаше врз нас. Второто полувреме го одигравме лошо, избрзано ги завршувавме акциите и резултатот е таков каков што е".

Статијата е прочитана 2207 пати.

Испрати коментарХоризонт З. е новиот лидер
Јуве е осамен лидер
Трет пораз во низа за МЗТ Скопје
Жито Прилеп подобар од Лундагард
Вардар про помина, Куманово испадна
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од ХрватскаЗлатко Велковски, 21.10.2012 00:03:20
Прекрасна игра на Металург но вие треба попрофесионално да си ја вршите работата: Играчот на Металург Вугринец не се вика Дамир туку Ренато

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |