Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.12.2012, 15:31
Црвенковски: СДСМ ќе организира граѓанска непослушностЛидерот на опозицијата најави дека активностите почнуваат од вечерва со получасовно блокирање на клучните сообраќајници во сите градови ширум Македонија

Лидерот на опозициската СДСМ, Бранко Црвенковски на денешната прес-конференција најави дека пратениците на коалицијата „Сојуз на иднина“ повеќе нема да учествуваат во работата на Собранието на Република Македонија и оти од денеска СДСМ заедно со своите коалициски партнери преоѓа на поинаков начин на дејствување.

- Ќе организираме и поддржуваме секаков облик на граѓански отпор и непослушност. Ќе организираме и поддржуваме секаков вид митинзи, протести, блокади на сообраќајници, рече Црвенковски. Некои од активностите претходно ќе ги најавуваат, а некои, како што додаде тој, не.

Лидерот на опозициската СДСМ рече дека нивните активности почнуваат од вечерва со получасовно блокирање на клучните сообраќајници во сите градови ширум Македонија. Во Скопје блокадата ќе се случи од 18 до 18 и 30 часот пред „Рекорд“ и овие активности ќе траат до петок навечер, а во сабота напладне опозицијата ќе организира протест пред главното седиште на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје.

Црвенковски рече дека СДСМ нема да излезе ниту на локални, ниту на предвремени парламентарни избори се додека опозицијата не добие гаранции дека изборите ќе бидат фер и демократски.

Гаранции за демократски избори лидерот на опозицијата очекува од законската регулатива, состојбата со Избирачкиот список, силен меѓународен мониторинг и од оној што ќе ги организира изборите. - Оваа власт тој кредибилитет го нема, изјави Црвенковски.

Одговарајќи на новинарско прашање за тоа што им се случи на пратениците од СДСМ и опозицијата вчера во Собранието, Црвенковски рече дека се чувствува одговорен и чувствува одговорност на СДСМ што многу порано, подиректно и порадикално не почнале да и се спротиставуваат на оваа власт.

Црвенковски го избегна одговорот на тоа дали ќе учествува на лидерска средба доколку таа биде свикана. Според него, клучниот проблем е она што се случи во Собранието.

Пратениците од опозицијата денеска на брифинг во седиштето на партијата најавија дека ќе поднесат кривични пријави против претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, вицепремиерои Зоран Ставрески и против четири лица кои заедно со обезедувањето, според нив, ги истерале од собраниската сала.

СДСМ смета дека се прекршени повеќе членови од Законот за Собрание, Деловникот на Собранието и Уставот.


Статијата е прочитана 2977 пати.


Испрати коментарВолерс
Полемика на Кирил Божиновски и Андреј Петров за инцидентите
Груевски - Неплатените обврски кон стопанството намалени за 68 отсто
Уште пет споменици во Центар
Буш постариот во болница
Македонскиот ПЕН центар бара одговорност за отсранувањето на новинарите
СДСМ го информираше дипломатскиот кор за кршењето на Уставот
Одговорноста како поединци и партии ќе ја понесеме на избори
Селмани - Имаше обид да се злоупотреби протестот на собраниските известувачи
Минчо Јорданов отвора фабрика за производство на сирење
Груевски - Има постапка за отстранувањето на новинарите
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Приведен прилепчанецот што влета со џип на протестот на СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Заев да се извини и да даде оставка од политичките функции
Тодоров - Нови 800 вработувања во јавното здравство
(ФОТО) Опозицијата со граѓаните во парламентот во природа
„Адора“ го награди „Утрински весник“
Нов изглед на „скопско“
На Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаOd Mene do Vas, 25.12.2012 15:44:22
Da be majkata vo pravo beshe eden gragjanin. VMRO da veti deka na tie fer izbori nema da imaat predstavnici za glasanje. Bash bi bilo interesno kolku glasovi bi dobile.
Македонец, 25.12.2012 16:30:09
А пред сите овие божиќни желби да каже дали конечно го фати октоподот што го бркаше ?!
Читател, 25.12.2012 16:38:15
Бранко, не фала! Тоа што го праите е далеку од демократија. Во право сте дека оваа влада во догледно време треба да се смени, но не од вас и не на овој начин.
Fo Gruevski i negovite sovetnici, 25.12.2012 16:54:19
Site sme nie Branko! Na poslednite izbori ne imashe 370.000, na narednite mnogu povece. Ne lazi gi patriotite deka sme so tebe ili sme neutralni. Kakvi umovi se i toa ke ti go poveruvat. Bi ti bilo umno da se otreznish i realno da prijdesh kon rabotite, za da ne pominesh kako Nikola(e) Chaushesku. Normalno, ako vece ne e kasno. Za podsetuvanje, i nego go narodot podrzuvashe i toa ne 25 %, nego 95 %. Tek tolku da se znae!
Mkd, 25.12.2012 16:57:53
Mislam deka e ova navistina sloboden sajt za razlicni mislenja i zalno e za frustracijata koja se iskazuva. Opozicijata si e opozicija bidejci e porazena na izbori. Ne moze rezultatot od izbori da se menuva preku blokiranje na ulici i institucii. Ne moze da se kaze deka 1400 amandmani ne se klasicna opstrukcija, Vo Rusija koga komunistite go zazedoa parlamentot, pobednikot na izborite(vo toa vreme Elcin) so tenkovi izleze i gi napdna za da ja spreci opstrukcijata. Toa ne smee da se sluci ovde, SDSM neka si napravi seriozna programa za da gi osvoi glasacite na slednite izbori, ova neka prestane sega.
Михајло, 25.12.2012 17:43:34
Јас не ги разбирам овие протести, за што се? За јас како граѓанин да заглавам во сообраќајот. Абе Бранко, вака само повеќе го нервираш народот
Марија Мојсовска, 25.12.2012 17:47:16
Ќе организираме и поддржуваме секаков облик на граѓански отпор и непослушност. Ќе организираме и поддржуваме секаков вид митинзи, протести, блокади на сообраќајници. Некои од активностите претходно ќе ги најавуваат, а некои не. Срамно однесување на Црвенковски кој е очаен и не гледа излез од ситуацијата во која се наоѓа. Немоќен е да си го признае однапред поразот кој му претстои на локалните избори и започна да удира по сопствениот народ.
Che gi Varam, 25.12.2012 18:09:17
Opa, pocna cenzura i vo Utrinski. Zarem treba posiroko da se elaborira, jasno e kako den. Vladeenjeto na pravoto e seriozno naruseno, za sto nekoj koga togas treba da, a i ke odgovara. Amandmanite se edinstven instrument vo Parlament sto go ima opozicijata da i se sprotivstavuva na vlasta. Dali znaete kolku amamndmani od opozicijata se prifateni vo ovie 7 godini pod Firerovata vlast? Nasilnoto otstranuvanje na opozicijata i novinarite od Sobranieto e bez somnenie delo na ULICARI, BOKSERI, a ne na intelektualci koi vo DPMNE gi nema. Sheetel veli, SDS so metodite na Gadafi se bori za vlast. Abe nedokvakani, Gadafi so istite metodi koi gi primenuva Firerot se BRANESE da ne ja izgubi vlasta. Ama ne mu vredi, trgna trkaloto, konecno i vo MK.
ФЕЛИКС, 25.12.2012 18:12:48
Ете одлична идеја да не се плаќа ништо а да се користи сешто.Па така користи елек.енергија-неплати,капи се,пиј вода,готви-неплати.Качи се во автобус,воз,такси-неплати,земи продукти од самопослуги,маркети-не плати,влези по бутици земи неплати и т.н Значи на дело комунизам - највисок стадиум на социјализмот според Маркс,се имаш а ништо не си платил.Невидена убајна која верувам ќе наиде на големо одобрување кај неговите подржувачи.Инаку малку,сосема малкуцка ме тревожи мислата како тоа демократ par ekselans и легалист prima vera да прави Шатевскиот лидер во заминување протести без најава.Па нели има едно законче кое вели да секој јавен протест треба да се најави одреден број часови пред одржувањето.Се си мислам дали тоа погрешно сме го разбрале или пак во дерт состојба ова е искажано оти нели вчерашните случувања оставиле можеби белег врз него.
Дамјан, 25.12.2012 19:59:00
не сакаме лузерски потези Бранеее...
Od mene do tebe, 25.12.2012 22:23:12
Ha , ha , a da im dademe na grcite da ni organiziraat izbori ili Nato!? Ima mnogu interesna rechenica vo obrakjanjeto na Makedonskiot premier na nacijata (gragjanite) na Makedonija...Razmislete podlaboko , na KOGO mu odgovara ova shto BC go pravi? Jas si rekov hm ...dva tri dena pred EK itveshtaj pokrenuvaat interpelacija (!?)za vladata....dali e dobro za RM takvo neshto vo toj moment? 2. Sega koga otvoreno zapadnite fashisti se udruzhuvaat i pravat ofanziva (pritisok od gore) eve gi nashive demokrati so pritisok (od dole).....kako reche Samaras...nas ni treba verodostoen pregovarach....p.s.a na nego oko ne mu trepnuva..ovaa vlast ne bila sposobna da organizira izbori(!?)....znachi chovekov saka gruga vlast...za da voopshto ima izbori!?
Ema, 26.12.2012 00:57:45
Ја прашувам коалицијата Сојуз на иднината зошто нема да учествува во работата на собранието на Република Македонија кога на демократски избори во 2011 год. се избрани и за што? Сакаат да организираат граѓански отпори, непослушност, митинзи, протести, блокади на сообраќајници, дали знаат дека го кршат Уставот кој сами го имаат донесено? Дали знаат дека тоа претставува кривично дело - обвинителен акт, истражни дејствија, притвор, правосилни пресуди, затвори? Тогаш нема Аболиција, нема Амнестија. Се прашувам и вас ве прашувам за чии интереси ова го правите??? Неколку пати на последниве избори гласот го доби владеачката партија сакала јас или вие, но фактичката состојба е таа. Со насилие и терор не се менува власта. Туку само на демократски избори. Размислете за последиците не е потребно крвопролевање, размислете добро воздржете се и ќе увидите дека повторно граѓанинот на Република Македонија знае и е созреан на кого да го даде гласот, но сигурно не на вас.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Здружението на граѓани „Гоу грин“ и средношколци маршираа по улиците против неодговорниот однос на надлежните и индустри...
Каде за Нова година?
Угостителите и локалите нудат се' и сешто, но, сепак, примарна задача ќе биде да не останете шворц до наредната плата. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |