Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.02.2013, 09:50

Нема договор за парламентарни избори

Груевски го повика Црвенковски да се соочат на локалните избори на 24 март и рече дека не постои договор за предвремени парламентарни избори

Бранко Црвенковски ги лаже луѓето околу него дека ќе дошле од меѓународната заедница и ќе не убедувале да прифатиме договор за предвремени парламентарни избори. Му порачувам да не си ги лаже луѓето – договoр за предвремени избори со Бранко нема да има, ни утре, ни задутре, ни во сабота, ни потоа, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски синоќа во Прилеп.

Тој присуствуваше на промоцијата на изборната програма на кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески во Домот на културата „Марко Цепенков“.

Груевски порача дека ако сака Црвенковски да излезе на мегдан со ВМРО-ДПМНЕ, има можност на 24 март да излезе со свои кандидати. - Ако можат нека подготват некоја програма, па да видиме народот на кого ќе му ја даде поддршката. Нека не се кријат, да не бегаат од народот кој знае дека ова беше исценирано само од Бранко Црвенковски, на штета на СДСМ, нагласи премиерот.

Тој го обвини Црвенковски дека направил инцидент при донесување на Буџетот за да ги избегне изборите зашто е свесен дека ќе ги загуби.

- Свесно сака да предизвика хаос за да изнуди предвремени избори. Но овојпат сакаме да му покажеме дека не може кога ќе му падне на памет да ја дестабилизира државата, да ги уценува државата и луѓето. Заврши неговото време на манипулации. Овој пат ќе му покажеме дека без разлика дали ќе излезе на избори, народот на 24 март масовно ќе излезе и ќе го даде својот глас за кандидатите кои ги избрал, рече Груевски.

Според него, Бранко Црвенковски одработува туѓи интереси. - Минатата година Македонија доби најпозитивен извештај досега. Кога сите наши европски пријатели ни говорат дека сме на прагот да успееме во она што го работиме и дека Грција се помалку може да најде разбирање и сите земји во ЕУ се прилично нервозни поради нејзиното однесување, во ваква ситуација се појавува Бранко со инцидент и најпозитивниот извештај сака да го претвори во негативен за оваа година, сака да направи штета. Игра за себе, за личната кариера и за Грција, истакна Груевски.


Статијата е прочитана 1318 пати.


Испрати коментар„Виз Ер“ сака да лета од Скопје до Дубаи
Во „опелот“ пронајдена ДНК на обвинет во случајот „Монструм“
СДСМ останува на последниот предлог
Продолжува штрајкот на аеродромите во Германија
Обвинителот најде и умисла во случајот со тенковските делови
Лозарите се договорија со винарската визба „Винеја“
НАСА следи астероид што денеска ќе прелета крај Земјата
Руските научници предупредуваат на нов удар од метеор
ВМРО-ДПМНЕ го одби Црвенковски и врати со контрапредлог
Битолскиот полициски портпарол во трка за Ресен
Засега не се обелоденува новиот изглед на Универзалната сала
Граѓаните сакаат чесни градоначалници
Во плински боци сокриени 14,5 килограми марихуана
Пад на прометот во индустријата
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Црвенковски предлага локални избори на 28 април
Филе ја откажа најавената посета на Скопје
Ограбена црква во гостиварското село Здуње
Три лица уапсени во Британија за скандалот со коњско месо
Наградени најдобрите фотографии и новинарски производи за АРМ
Арифи и Бејта поднесоа оставки
Ховит најави одложување на гласањето за извештајот за Македонија
Од Вардар извадени два трупа
СДСМ ќе учествува на избори ако се одложи рокот за кандидирање за 10 дена
ВМРО - ДПМНЕ не прифаќа ултиматуми за локалните избори
(ВИДЕО) Над 400 повредени од метеорски дожд во Русија
Груевски се сретна со известувачот Ричард Ховит
Рубин - Прашањето за името не е нерешлив проблем
Сообраќајот на патот Катланово-Велес по една лента
Викторија Нуланд на местото на Филип Гордон
СДСМ незадоволен од одбивањето на инцијативата на АМАН
На Харадинај му е одземена титулата почесен граѓанин на Тетово
Ховит како рамо за плачење
Санино бил очаен, но не се откажува
Македонија пред украинските бизнисмени
Универзална сала ќе се урне до темел и одново ќе се гради
Мигранти од Мали и Сенегал се криеле во воз
„Нинџа“ има алиби дека не пукал во сведокот од „Детонатор“
„Макс ТВ“ има 70.000 корисници
Иванов очекува позитивен одговор од опозицијата
Демократскиот сојуз повикува на лидерска средба
За една недела нови 2.400 заболени од грип
Закроени лозјата во Тиквешијата
Нелегален имигрант се самозапали на аеродромот во Рим
Аврамопулос со Бан Ки Мун, Самарас со Обама
Нема траги од радијација по севернокорејската нуклеарна проба
Попоски - Неодговорното однесување ја загрозува европската агенда
Извештајот за „Пошта“ в недела на Влада
Оворена НОКИА лабораторија за мобилни технологии на ФИНКИ
ВМРО-НП - Зошто премиерот молчи за замрзнатите сметки на Субрата?
ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД бараат итно да се реши политичката криза
Ховит на местото на парламентарното насилство
„Фигаро“ - Турбофолк скандал во Бугарија
Иванов на традиционално закројување на лоза во струмичкото
Авион со навивачи се урна во Доњецк, петмина загинати
Ховит - Сликата за Македонија е усложнета
Казна од 1000 евра за непријавен работник
Иницијативата на АМАН не доби поддршка во Собранието
Груевски - Случувањата во парламентот да се решат низ дијалог
Георгиев - Без парламентарни, не одиме на локални избори
Вештаците сведочеа за „Монструм“
Нова месна афера во Британија - свинско наместо говедско
За Даблин напредок околу името мора да има
Акционерски друштва злоупотребувале средства на ФПИОМ
Квалитетот на производите ќе биде услов за субвенции
Димовски - „Винеа“ мора да ги исплати винарите до 30 април
Затвор за местење натпревари
Kастро се жали од тешкотиите на староста
Скотланд Јард уапси уште шестмина новинари за аферата со прислушување
Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука
СДСМ нема да учествува на локалните избори
Рекордна загуба на „Пежо Ситроен“ во 2012 година
Асанж се кандидира за парламентарните избори во Австралија
Милановиќ му одржа лекција на Борисов
Јакнењето на американската средна класа приоритет за Обама
Тешка сообраќајка на патот Кавадарци-Прилеп
Марк Леонард - Грција и Кипар се однесуваат деструктивно на Балканот
Ликвидиран полицаецот-убиец од Лос Анџелес
Усвоен изменетиот Деловник
Санино даде рок до денеска да се реши кризата
Цел Брисел во Македонија
Пожар во трафостаница во Тетово, нема повредени
Чекреџи - Со враќањето на ДДВ ќе се намали проблемот со неликвидноста
Потребна е платформа за женско претприемаштво
Одобрени помалку лекувања за странство
ВМРО-ДПМНЕ - Неосновани обвинувањата од опозицијата за УЈП
„Кроација осигурување“ ќе ја плати штетата од пожарот
Секој трет млад човек во ЕУ не може да си најде работа
Груевски - Нема договор за парламентарни избори
Македонец спасил девојка во сообраќајка
Кој ќе го наследи папата?
Државата ги намали обврските кон компаниите за 72,4 милиони евра
Елизабета Чингаровска нов претседател на КХВ
СДСМ - УЈП го штити криминалот и корупцијата
Потпишан меморандум со УКЛА за обука на медицинари
Кампања - Безбедна храна за сите возрасти
Македонија да демонстрира внатрешно единство
Силното евро предизвикува загриженост во Унијата
Никола Ѓурѓај повторно избран за претседател на „Илинден“
Хрватска во ЕУ, овчарите по диплома
Сомнителното млеко од „Дукат“ не е во промет
(ВИДЕО) По оставката на папата, гром удри во базиликата Свети Петар
Волерс - Политичките несогласувања да се решат во интерес на државата
Владата на Мали размислува за мировна мисија на ОН
„Нова димензија“ во истрагата за трговијата со органи во Косово
Обама - Нуклеарната проба на Пјонгјанг е закана за меѓународниот мир
Иран ќе дозволи инспекција на воени бази
Трета нуклеарна проба на Северна Кореја
Евтината струја ќе се враќа со референдум?
Актерката Беличанец изненадување на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода
(ФОТО) Голем пожар пеплоса шест дуќани на Бит-пазарMiki, 14.02.2013 10:08:56
Se potesko minuva robata na Pastirov, i negovite kupci ostanaa bez pari..
mene, 14.02.2013 10:45:27
...народот на 24 март масовно ќе излезе и ќе го даде својот глас за кандидатите кои ги избрал. hahaha, namerna ili nenamerna gresska na miliot ni Premier? Znaci narodot kje izleze da glasa za kandidati koi vekje gi izbral?!?!? Cumu glasanje togas?
Do koga ke e Branko odgovoren, a Grujo neodgovoren?, 14.02.2013 11:15:03
Neka mi izvini premierot, ama se povece mi zalichuva na maloumen. Abe ne brkaj go Branko, nego vodi ja drzavata, choveche! A shto ne beshe malce fleksibilen kaj toj budzet, nego izmisli iljada lagi i gi prekrshi site zakoni i pravila, primenuvajci prekumerna drzavna/fizichka sila, samo i samo da se dochepash do kreditite, bez koi padot izgleda beshe neminoven. I sega pak, Branko e kriv! Do koga be ovaka?
karokan, 14.02.2013 11:33:03
Времето на манипулациите на опозицискиот лидер Бранко Црвенковски завршија уште во 1998 нгодина (јаде ми тој кој досега не го видел тоа),кога самиот се соочи со својата арогантност предизвикана од држањето на сите конци на власта во свои раце.За наша голема жал сега на сцена имаме многу поголем манипулатор чие време на мнипулирање ќе заврши еден ден,кога можеби ќе биде свесен за тоа исто како што му се разјасни и на опозиционерот,тогаш!!!Но што фајде од таквото касно “трезнење“ за нас граѓаните на ова земја ( и за земјата)!!!!! п.с. Г-дине Оливер,не ми пречат “издишаните гуми“ зошто веќе 7 год. ми е зарибан моторот на возилото!!!За гуми лесно,моторот е проблем.Како тоа мислиш “Владата да ми излезе во пресрет“???Како на краварот од Битола!!!Да се доведеш во ситуација еден “неписмен“ овчар од битолско ( ама чесен човек) да биде поасолен форензичар од толку наши експерти (продуховени од партиска библија) по однос на експертизата за “посадената марихуана“.“ Следствие вели“!!!!!!!!!!!!!!!!
Makedonec, 14.02.2013 11:43:11
A za kogo da glasam. Za koalicija Crvenkoski, Petkoski i Geogievski, koi nisto ne nudat osvem daj nie da dojdime na vlast, pa posle ce vidime so ce prajme?
od trifon pijanica, 14.02.2013 12:00:11
nikola ostavigo branko vo 50 recinici 150 pati go spomna prestani dago spijyniras narodo so branko odi na izbori i nese sekiraj za branko ako branko napravi steta za narodo svoj narodo neka my sydi gledaj za greskite svoj nikola i ako e tolky los sto cekas podmetnimy nesto kako na boskovski zatvorigo barem za tova te biva trgnigo od ylicite ili nesto te plasi pogolemo
pile, 14.02.2013 12:11:00
Dali citam izjava na Premier ili gledam ,,K-15-(se izvinuvam momci Vasite skecevi se poveke od partija sah,razbiras Blazjo).Najpozitiven izvestaj dobila Drzjavata za 2012 godina,so ocenka ,,slab napredok vo pravosudniot sistem,, a vo celina dijametralno sprotiven od izvestajot za 2011 godina na Stejt departmentot na SAD,Amnesti internesenel ,Helsinskiot komitet za covekovi prava i drugi relevantni i renomirani megjunarodni Organizacii, kade pokraj drugoto se konstatira deka izvrsnata Vlast se mesa vo sudskata vlast.I na vrapcinjata koi veke za Gruevski se na grance a gulabot daleku na horizontot, im e jasno deka fingiraniot izvestaj na EK bese fingiran,koe nesto ke go cini G-dinot S.File,e rezultat na predavstvoto-odgovorot na ponudenata revizija na VS od 1995 godina-memorandum od strana na sosedna Grcija,za smetka na resenie na sporot za razlikite za imeto vo t.n.,,rana faza, sprotivno od VS.Koj toa raboti za R.Grcija.Da Branko raboti zatoa sto i pokraj prislusuvanjeto na Ljube a s
Alek, 14.02.2013 13:43:55
A kade bese bre Grujo koga Brane te povikuvase da izlezes na TV duel kako edno od najdemokratskite raboti za da moze narodot da oceni za kogo da glasa. Ako odi SDSM na izbori treba da privati samo i samo ako Grujo izleze na tri TV dueli kako sto e vo Amerika. Pa neli nie se stremime da bideme Amerikanci :)
Богомил(ец), 14.02.2013 13:49:50
,,Кој не слуша песни, ќе слуша олуи,,. Така пееше (предупредуваше),,Бело дугме,, пред распадот на југословенската заедница. И, се случија, олуи, бури, торнада и безброј човечки и национални трагедии. И оваа власт ги затвора ушите пред напевите од опозицијата. Не и годи на парламентарната сцена хорски ( со консензус) да се носат дури и клучните одлуки од интерес за државата и за народот. Никако да се осведочат дека владиниот бенд е скрпен од антислухисти, што продуцираат тотална дисхармонија во сите сегменти.
od EU, 14.02.2013 14:13:26
Denovive prijatel od Belgija mi veli;*Vie Makedonci kako da nemate domasno vospitanie niti osnovna kultura.Ne znaete da kazete molam ,pardon,niti blagodaram*! Denesnava poraka na Gruevski, go potvrduva toa i nesto poveke. Oti prostacki,mu se*zakanuva*i potsmeva,na Ex Pretsedatelot B C (i negoviot narod) koj od Mak. napravi DRZAVA so Ustav! lesno e denes, nekoj drug da se kocoperi na tug uspeh, da go prisvojuva ili kritikuva!Dali na Gruevski mu e povazno makar so lagi,da go ocrnuva B C za da ja socuva(privremeno)toplata fotelja,od zelbata na narodot i idninata na MK? Sekako, od petni zili i so uste pogolem elan i so povalkani udari, go laze narodot i bara da izleze na izbori.Pa ke izleze, od STRAV! Mi veli prijatel:* Moram da izlezam, ke kontoliraat koj izlegol koj ne,no NEMA da glasam;kandidatite veke se*naracani* !P.S.za prvpat se sramam od mojot narod koj bedno, dozvoluva da bide voden od vakov vodac,bez da kaze NE, dosta bese! Kak si *igraat drzava*bez pocit kon*drtugiot*i Ustavo
Stavre, 14.02.2013 14:45:59
Zosto ne se soocite na edna TV debata !!???? Dobar odgovor na tvoeto prasanje
dr, 14.02.2013 14:53:19
Citam komentari i se cudam nekoj tuka spomnuva K-15 pa poseljacko show od toa amin izgleda site clenovi na SDSM gledaat takvi raboti i posle se cudat zasto se glupi
bitola troa skolovan, 14.02.2013 15:52:59
Samo naslovot go procitav ne i tekstot i samo edno ke kazam:Nemas poveke legitimitet da povikuvas na bilo sto dodeka ne se vrati demokratijata vo ovaa zemja a toa ke se sluci bez tebe i familijata.
Трпе, 14.02.2013 15:58:55
Ако изјавите на првиот министер не се за смеење,тогаш се за плачење и лелекање.Човеков е во голема паника и тоа што го збори му е некординирано.Па веќе не е ни мал за се некој друг да му е крив.Но по се излегува крајот сам си го гледа ни пропагандите не му врват.Се уплаши дека не е далечен денот кога за зулумот на овој кроток народ што го направи за овие неколку години мора дебело да одговара.Пови9кува ама со треперлив глас.На што повикува кога и самиот вели дека за преговори е уплашен.Овој Бранко што му напраи,му ги збрка сметките и во сон му се јавува.
kole, 14.02.2013 18:47:41
Мислам најдобро е да го повика Субрата Рој на избори !!???
gv, 14.02.2013 19:42:03
Ако си толку сигурен бе Грујо,привати предвремени парламентарни избори што се плашиш кога велиш дека народот е со тебе ?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: -2°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Дождот од метеорски остатоци денеска падна над руската Челјабинска област во реонот на Урал...
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
Водителскиот бард замина во легендите
Миќа Орловиќ, ненадминлив доајен што ја одбележа медиумската сцена на бивша Југославија, почина завчера во Белград во 79...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |