Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.11.2012, 12:57

Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ

Владата во Единбург соопшти дека Шкотска „по автоматизам“ ќе стане членка на Европската Унија, доколку мнозинството од гласачите на референдумот за две години се определат за отцепување на земјата од Велика Британија.

Претставник на шкотската Влада изјави дека „сите правни и уставни експерти“ проценуваат оти Шкотска сега е дел од ЕУ (како британска територија), а Шкотлаѓаните се граѓани на ЕУ, како што се сите Бритаци.

- Нема никаква правна основа да се измени таа ситуација, доколку земјата стане независна држава, изјави претставникот на Владата во Единбург, инсистирајќи дека ситуацијата со Шкотска е сосема различна од онаа со земјите од Европа кои бараа и чекаа да бидат примени во ЕУ.

Таквото толкување за идниот статус на Шкотска во Европа, доколку таа се отцепи од Велика Британија, е сосема различно од претходно дадените објаснувања од функционери на сега владејачката, сепаратистичка Шкотска националнистичка партија (СНП). По престојот во Брисел и консултациите со европските правни експерти, тие тогаш објаснуваа дека „независна“ Шкотска ќе мора да бара формален прием за да биде дел од ЕУ, на истиот начин на кои тоа го бараат земјите од Југоисточна Европа и Исланд.

Реакцијата на официјален Единбург доаѓа по понудата на Брисел за правна помош за Велика Британија, околу случајот со Шкотска. Европската комисија и официјално и понуди помош на британската Влада, откако премиерот Дејвид Камерон и шкотскиот прв министер Алекс Салмонд потпишаа договор за референдумот за независност, што ќе се одржи, најверојатно, во есента 2014 година.

Британската Влада ја одби понудата од Европската комисија за правен совет. Во изјавата на Владата во Лондон се наведува дека Велика Британија „не е во фаза на предсепарација на државата, уште на две години пред референдумот, за да и треба било каква помош од надвор“, порачувајќи му на Брисел за тоа да комуницира со Владата во Единбург која ја „покрена и ја застапува сепаратистичката политика“.


Статијата е прочитана 580 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинт��н допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во БерлинGrant, 02.11.2012 15:18:58
A zosto Makedonia ne ostana Makedonia i po otcepuvaneto od SFRJ i po avtomatizam ne vleze vo ON pod imato Makedonia?!Znaci nasite togasni politicari ne umeele i ne znaele da argumentiraat. Bravo skotlangani!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |