Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
12.10.2012, 12:33
Откриенa планетa составенa од дијамантиПланетата 55 Санкри е двојно поголема од Земјата, а се врти околу нејзиното сонце за 18 часа

Научниците во соѕвездието Рак открија планетa наречен 55 Санкри, која е составена од дијаманти.

Планетата се движи со голема брзина, поради што нејзината година трае едвај 18 часа, објави весникот  „Хафингтон Пост“.

Радиусот на планета 55 Санкри е двојно поголем од оној на Земјата, а нејазината маса е осумпати поголема од таа на нашата планета. Освен тоа, површината на оваа дијаманската планета е презагреана, достигнувајќи температура од дури 1.648 степени Целзиусови.

„Површината на оваа планета е покриена со графит и дијаманти“, изјави Ник Мадасадан, истражувач од Универзитетот „Јел“, чии откритија наскоро ќе бидат објавени во списанието „Астрофизикал Џурнал Летерс“. Тој проценува дека барем третина од целата планета ја сочинуваат токму дијаманти.

„Дијамантни“ планети и претходно се откривани во Вселената, но ова е првпат да биде пронајдена планета што се врти околу една ѕвезда и што е подетално проучувана. - Ова е прв увид во еден свет кој има темелно поинаков хемиски состав од ониј Земјата, додава Мадасадан.

Давид Спергел од Универзитетот „Принстон“ објасни дека е едностано да се открие структурата и историјата на ѕвездата кога е позната нејзината маса и старост: - Но, планетите се многу покомплексни. Оваа „супер-Земја богата со дијаманти“ најверојатно е само еден пример на богато откритие, кое не очекуква кога ќе тргнеме во истражување на поблиските ѕвезди, вели Спергел.

Поимот „поблиски“ во овој случај значи дека секој ловец на дијаманти до 55 Санкри би морал да патува 40 светлосни години.Статијата е прочитана 683 пати.

Испрати коментарВо Велес отворен 10. Меѓународен салон на стрип
Молитвено чествување за Тоше Проески
(ФОТО) На Скопје му треба катализатор за развивање на креативната мисла
Принцезата Дијана убиена во возилото на брза помош
Прилепскиот театар подготвува премиера од Шекспир
„Самсунг“ го претстави Galaxy S3 Mini
„Хахаха“ во живо на Канал 103 пред скопскиот концерт
Академик Томе Серафимовски и подари на МАНУ скулптури и цртежи
Дигитална дистрибуција на новото ЕП издание на Кирил
Северина го призна прекинот на врската со Милан
Заврши фестивалот „Албански театар во Македонија“
„Блесок“ ја објави „Патагонија“ од словачкиот писател Душан Митана
Продолжува соработката на ЕУРОИМАЖ со кино „Фросина“
Преку изложбата на ракописите Македонија и припаѓа на Европа
Мустаќите во нафталин
(ФОТО) Пронајден килибар со фосилизиран пајак како напаѓа оса
Да наздравиме со чаша вино
„Луј Витон“, „Зара“ и „ХиМ“ – глобално најдобри
Ненад Секирарски го отвора 6. Моден викенд Скопје 2012
Ана Цветковска Панова изложува во Велес
„Сребрен Џед“ за македонскиот филм „Човекот со чудна навика...“
Фустанот на Џуди Гарланд од „Волшебникот од Оз“ на аукција
Парамоунт ќе гради тематски парк од 2,5 милијарди евра
Националната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа
На Тумбе-кафе нови пронајдоци на некропола од 4 век
(ФОТО) Мила Кунис се соблече топлес
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Благој Нацоски ќе пее на Сардинија во „Ромео и Јулија“
„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |