Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
07.01.2013, 21:25

(ФОТO) Меси четврти пат ја освои Златната топкаАргентинскиот фудбалски виртуоз запиша нов рекорд откако вечерва во Цирих по четврти пат ја освои најпрестижната фудбалска награда

Аргентинскиот виртуоз Лионел Меси запиша нов рекорд откако вечерва по четврти пат ја освои најпрестижната фудбалска награда, „златната топка“, на гала-церемонијата во Цирих. Ниту еден фудбалер не бил така доминантен како аргентинскиот виртуоз, па четвртата рекордна награда само потврдува дека во моментов нема конкуренција во светскиот фудбал и уште повеќе ја продлабочува дебатата дали е најдобриот фудбалер на сите времиња.

Со ова најново блескаво признание фудбалскиот волшебник го напуш��и друштвото на легендарните Мишел Платини, Јохан Кројф и Марко ван Бастен, кои имаат по три титули, и сам се искачи на тронот, потврдувајќи дека без разлика што има само 25 години, и официјално стана најдобар фудбалер воопшто во историјата досега.- Ова е неверојатно, не можам да поверувам, без разлика што не ми е прв пат да го добијам ова признание. Сакам да им заблагодарам на финалистите, на мојот пријател и соиграч Иниеста, но и на мојот пријател надвор од теренот, а ценет противник на него, Роналдо. Им благодарам на сите мои соиграчи од Барса, од аргентинската репрезентација, тренерите, роднините и пријателите, како и мојата сопруга, без чија поддршка немаше да станам тоа што сум – изјави секогаш скромниот Меси.

Најдобра фудбалерка на годината е прогласена Американката Аби Вомбах, тренер за 2012 е шпанскиот селектор Висенте дел Боске, додека добитник на наградата „Ференц Пушкаш“ за најубав гол е Словакот во Фенербахче, Мирослав Штох.

Во изборот на идеалниот тим на годината преку 40 професионални фудбалери одлучија дека најдобрите се од Шпанија, поточно од Барселона и Реал Мадрид, плус Радамел Фалкао од Атлетико Мадрид.

Идеален тим на светот: Касилјас – Алвеш, Пике, Рамос, Марсело – Алонсо, Чави, Ернандез, Иниеста – Меси, Фалкао, Роналдо.


Статијата е прочитана 1402 пати.


Испрати коментарТешка победа за Македонија на стартот на СП
Оклахома ја продолжи агонијата на Лејкерси
Чиле и Катар мора да паднат
Мекејлеб и Фенербахче немоќни во Тел Авив
Ѓоковиќ ги избегна фаворитите на Австралија опен
Серхио Рамос ќе паузира пет меча
Пропадна трансферот на Костовски во Корона
Мајами падна и во Портланд
Домаќинот во лов на „експертите“
Акцент на Чиле и на Катар
Костовски во полска Корона
Нов пораз за Лејкерси
Хет-трик на Роналдо за четвртфинале на Реал во шпанскиот куп
Јувентус го елиминира Милан од Копа Италија
Катар му нуди 20 милиони фунти на Бекам
Осминафиналето реалност, четврт-финалето желба
Волкот за 32 милиони фунти останува во Арсенал
Мајами и Лејкерси во „минус фаза“
Меси - Би ја менувал „Златната топка“ за триумф на Мундијалот
Се заострува борбата против расизмот на европските стадиони
Вардар ги претстави Фернандез и Да Роча
(ФОТО) Македонија подготвена за големи дела
Гвардиола се враќа во тренерските води
Рајковиќ две и пол години во Работнички
Вашингтон ја шокираше Оклахома
Даскалоски и М. Стоилов отпаднаа за мундијалот
Роналдо - Имав сјајна година
Истанбул, Мадрид и Токио во трка за организација на ОИ 2020
Рајковиќ и официјално во Работнички
(ВИДЕО) Касиљас ја одби капитенската лента
Раката на Суарез му донесе триумф на Ливерпул
Шлиренцауер најдобар на Новогодишната турнеја
Пандев асистира, Кавани погодува
Македонско знаме на релито „Дакар“
Денвер ја продолжи агонијата на Лејкерси
Кирил Георгиев победник на Божикниот турнир
Македонија со 18 ракометари ќе патува за Севиља
(ФОТО) Будуќност повторно пречка за МЗТ Скопје„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -7°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -8°C

Недела
Ведро
Макс: 3°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
(Не)очекуваното враќање на Дејвид Боуви
Нов албум! Кој би рекол и кој се' не сонувал за тоа... Враќање по десет години и тоа на 66. роденден. Последниот го обја...
Се вработуваат актери, но и археолози, архитекти...
Вчера завршија конкурсите за вработување актери во неколку театри во земјава, но вработувања ќе има и во други институци...
„Еден бакнеж“, многу музика и носталгија
Секоја недела, од 20 часот, потсетувајќи не' со својата појава на Бергман и Богарт, Ирена Спировска и Игор Ангелов на ТВ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |