Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.12.2012, 15:54

Штрајкот на лекарите во мирување

По речиси месец и половина штрајкување, лекарите од утре ќе се вратат на својата редовна медицинска пракса. Да се стави во мирување штрајкот, дојде по денешната втора по ред средба на која синдикалците постигнаа компромис со министерот за здравство Никола Тодоров околу спорниот модел на плаќање според сработеното. Што конкретно се договориле, не сакаат да обелоденат ни штрајкувалите ни министерот. До крајот на неделава Синдикатот со Министерството за здравство треба да потпишат анекс на колективниот договор со кој ќе се регулираат сите детали околу платата по успешност.

„Ќе се направат корекции во бодовниците за успешност, за квалитет ефиканост, се со цел да се избегне неправдата. Секоја установа ќе мора да назначи и лице администратор кој ќе треба да венесува што се сработиле лекарите„, изјави по средбата министерот за здравство Никола Тодоров кој не сакаше да открие за кој елементи нашле заеднички јазик со синдикалците, се додека не се потпише анекс на колективнито договор.

Детали од компримисот не сакаше обелодени ни лидерот на Клиничкиот сидникат Дејан Ставриќ. „Прифатени се многу забелешки за моделот вклучувајќи ги и коефицентите за мерење на квалитет на работата. Се договоривме декемвриската плата да се исплати цела, без да се пресметува сработеното“, изјкави Ставриќ.(Ј.Ј.В)


Статијата е прочитана 1525 пати.


Испрати коментарНа Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за не��годната ситуација со новинарите
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаNas Stojanche, 25.12.2012 16:24:18
Pominaa 25050 milioni kredit, taka da ke ima pokachuvanje, barem za odredeno vreme. A shto posle? Posle site vo Butel! Koj li samo ke gi vraca tie silni krediti?
pile, 25.12.2012 16:26:19
Gi pozdravuvam i gi podrzjuvam naporite na lekarskata fela da se izborat za resenie koe nema da dozvoli samovolie kako vo nagraduvanjeto taka i pri unapreduvanje na specijalistite.Koga veke ste se otkazjale od baranjeto za OSTAVKA na Ministerot,Vi preporacuvam G-dine Stavrik bez zacrtani rokovi nisto neprifakajte,i imajte vo predvid veke pikot od ovaa nenarodna Vlast Vi e staven,i vo penzija koga ke zaminete nema da ve ostavat na mir,isto kako G-din Todor Atanasovski i Sojuzot na borcite na R.Makedonija.Samo neznam kogo tolku go boli so ocenkata deka ,,Protiv Makedonija vojuvase Makedonskata Vlada,,mislejki za 2001 godina,ili konfliktot od 2001 seuste trae.NAPRED
Vasiloski, 25.12.2012 19:51:47
Da sum na mestoto Ministerot ni eden procent ne mu je pokacuvav platata zatoa sto nese nikakvi Profesori i nemat nikakvo znaejne . Ima vo cela nasa drzava nov kadar sto site ovie stari doktori da ne kazam kilosari sto od narodot da mu donesat za jadejne , da go zameni i da rabotat po pametno.
Branko, 25.12.2012 20:10:27
Go stegnaa covekot za ja.. Go ucenija..Toa e demokratijata na Nikolae Gruevesku...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |