Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.03.2012, 14:47

Попоски – Хејг: Британија е силен поддржувач на Македонија

НАТО и македонското учество во нејзините мисии особено во Авганистан, интеграцискиот процес и афирмацијата на европската агенда беа во фокусот на денешната средба во Лондон помеѓу министерот за надворешни работи Никола Попоски и британскиот државен секретар за надворешни работи Вилијам Хејг.

Шефот на македонската дипломатија во изјавата по средбата со Хејг истакна дека Британија е силен поддржувач на Република Македонија, како во НАТО така и во ЕУ, јави известувачот на МИА од Лондон.

- Ја потврдивме уште еднаш нашата целосна посветеност. Македонија несомнено се однесува како земја членка на Алијансата и од тој аспект мислам дека уживаме голема поддршка за конечно членство, изјави Попоски.


Статијата е прочитана 396 пати.

Испрати коментарИванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Една парламентарна одлука - две различни читања
Јанакиески - влез на нов оператор ќе отпушти стотици вработени
Зетот го убил дедото зашто не му давал да си ги види децата
Во Австрија уапсен „супер крадец“ од Македонија
Извлечен првиот автомобил во играта на среќа „Среќни вести“
Катар Петролеум заинтересиран за инвестирање во Македонија
Пад на цената на нафтата на берзите
Димовски - Нема простор за „зелена нафта“
Невладини од Војводина предлагаат федерална Србија
Собранието гласа за годишнини од значајни личности во 2012
Камерон призна дека организирал „тајни вечери“ за донаторите
Српскиот динар историски најниско во однос на еврото
Крвава семејна расправија во Чаир
Водата во градската мрежа на Прилеп е исправна
Детонаторска каписла му пукнала в џеб
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денар
Пожарникар повреден при незгода кај Требош
Што сакаше да каже Муса Џафери ?
Холанд води пред Саркози во кладилниците
Јапонија ја запре работата на уште еден нуклеарен реактор
Сеул ќе ја собори севернокорејската ракета
Сончево со повремена облачност
Караванот „Среќни вести“ тргна од Скопје
Турска компанија најави градба на станови во Македонија
Тројца кандидати во трката за претседател на Светската банкаEU, 26.03.2012 23:55:57
Aman dajte nesto novo, dosta so istrosenite copy/paste floskuli od 90-te. So tolkava bezrezervna poddrska sto Makedonija ja dobiva od nezavisnosta navamu, soglasno politicarite i diplomatite,do sega ke bevme na Mesecinata, a ne vo antikata.
Hari, 27.03.2012 00:09:43
Britanija e silen podrzuvac na Makedonija i bara da se dogovorime so Grcija za imeto i Vladata da ovozmozi sloboda na govor, da go departizira sudstvoto i administracijata ili so drug zborovi da ja nema diktaturata na Grujo....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Делумно облачно
Макс: 16°C, Мин: 4°C

Среда
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |