Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
27.12.2012, 16:19

Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“

На шестата по ред, годишна археолошка изложба во Музејот на Македонија беа презентирани податоци откриени на локалитети: Стоби, Хераклеја и Баргала и Исар Марвинци

На шестата по ред, годишна изложба „Археолошка Македонија 2012“ која вчера беше отворена во Музејот на Македонија се презентирани податоци откриени на четири археолошки локалитети: Стоби, Хераклеја и Баргала и Исар Марвинци. Таму годинава археолозите откопаа 50.000 артефакти, датирани од 8 век п.н.е. до крајот на 5-6 век, од кои на изложбата може да се видат 3.200. За истраженото говореше директорот на Управата за културно наследство, Паско Кузман кој напомена дека избраните локалитети се сметаат за археолошки центри во Македонија бидејќи нудат многу материјали кои освен за презентација, ќе придонесат и за афирмација на македонската археологија во научна смисла.


Статијата е прочитана 922 пати.


Испрати коментарЕсма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Делумно облачно

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |