Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.04.2012, 13:14

Шурман: Македонија во НАТО веднаш штом се реши иметоАмбасадорката на Кралството Холандија по денешната средба со Лазар Еленовски од Евро-Атлантскиот Совет на Македонија (ЕАСМ)

Со исполнети критериуми за членство во Алијансата, на Македонија не и треба самит, бидејќи поканата ќе ја добие веднаш штом се изнајде компромисно решение за името со Грција, посочија на денешната заедничка прес-конференција Лазар Еленовски од Евро-Атлантскиот Совет на Македонија (ЕАСМ) и Мариет Шурман, амбасадорката на Кралството Холандија, која е НАТО контакт амбасада во Република Македонија.

- На Македонија не и треба самит за да стане членка на НАТО. Важат одлуките од Букурешт и од Лисабон дека Македонија има отворена покана за Алијасната штом се изнајде заемно решение за билатералниот спор меѓу двата соседа. Одлуката на МСП од Хаг е одлука за однесувањето на двете страни во однос на Времената спогодба, а не за одлуката на НАТО која се носи со консензус. Но, тоа е одлука и ние сме задоволни што Владата на Македонија ја интерпретира како поттик за да ги заживее разговорите со својот сосед за изнаоѓање решение за името што ќе дозволи интеграција на земјата во НАТО и ЕУ што ние сите го посакуваме, рече амбасадорката Шурман на прес-конференција по пвоод 63 години од основањето на НАТО.

Еленовски, пак, подвлече дека во македонската јавност непотребно се создава тензија во пресрет на Самитот во Чикаго во однос на нашето зачленување во НАТО, бидејќи тој нема да биде самит на проширување.

- Принципот на консензус е основен. На последните три самита Алијансата со слична реченица кажа дека Македонија ги исполнува сите критериуми, но останува прашањето со нашиот јужен сосед кој што треба да се реши во рамки на ОН во Њујорк. Се уште немаме никакво решение, одлуката од Хаг е легитимна, но за жал станува збор за политички проблем. Таа има влијание, но сите сме свесни за политичката и економска криза со која се соочува другата страна која оневозможува сериозни преговори, смета Еленовски.

Според него, Алијансата во моментов е преокупирана со современите предизвици на светската безбедност, а на претстојниот самит клучни ќе бидат три теми - Мисијата ИСАФ во Авганистан за повлекување на трупите во 2014 година, концептот на „паметна одбрана“ поради драстичното кратење на буџетите за одбрана кај членките и аспирантите и улогата и соработката со глобалните партнери.

Потсети дека во тој поглед Македонија иако мала држава дава сериозен придонес кон регионалната и глобалната безбедност. Дополнително сите држави од регионот се свесни дека не можат сами да ги градат капацитетите и оти се потребни заеднички напори на проекти. - Пример е СЕЕБРИГ бригадата која може да биде добро јадро за проширување на регионалните проекти околу кои треба да се обединиме, рече претседателот на ЕАСМ и поранешен министер за одбрана Лазар Еленовски.

На 63-годишнината од основањето на НАТО двајцата подвлекоа дека од 1949 година до денес Алијансата претрпе сериозни трансформации следејќи ги глобалните промени, а Северноатлансткиот договор со кој беше воспоставена е исто толку релевантен денес како и тогаш.

- Од организација која првично беше основана да ја штити Европа од Советската експанзија и оживувањето милитантниот национализам на безбедноста на Европа таа стана организација чија амбиција е да ја прошири сферата на мир и безбедност низ целиот свет. Она што е констатнта за целото ова време е дека НАТО стана извор на стабилност и опстана како заедница која споделува заеднички вредности и цели - заштита на слободата на индивидуата и владеење на правото, рече амбасадорката Шурман.
Статијата е прочитана 452 пати.

Испрати коментарПапандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 15 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениpile, 04.04.2012 14:08:30
Одлуката на МСП од Хаг е одлука за однесувањето на двете страни во однос на Времената спогодба (M.S).Vo istata taa odluka eksplicitno e konstatirano deka na Samitot na Nato Alijansata vo Bukurest 2008 godina, Republika Makedonija bila obespravena so stavanjeto veto od strana na R.Grcija za prie na zemjata kako polnopravna clenka.Obespravenosta sprema R.Makedonija, a napravena od strana na R.Grcija koja go povredila clenot 11 od VS od 1995 godina, Makedonskite gragjani gi cini MNOGU,30% nevrabotenost,nad 30% siromastija,stepenot na siromastija najdobro go opisuva Britanski ,,Ekonomist``,nevlozjuvanje na stranski investitori kako Avstriska ,,EVN``, vlozji kaj zapadniot sosed investicii vo visina od 800 000 000 Evra,priblizjno 5 milijardi dolari nadvoresen dolg.Vo uslovi koga MSP vo HAG preku svoi tela, nalozji odzemanje na imot na poranesen diktator vo R.Italija,golema nepoznanica e kon koja zemja treba da se nasoci sentimentalnosta i solidarnosta od strana na clenkite na NATO i EU.
NIN, 04.04.2012 14:14:30
Консензус или вето во НАТО може да има за тоа дали ја примаат Република Македонија во оваа организација или не, а никако не може НАТО да прави консензус во врска со прашањето на разликите во врска со името на Македонија од страна на Грција. И тоа го бара Македонија од овој и секој друг самит. Значи НАТО нема потреба да се вплеткува во билатерални спорови помеѓу (пријателски) држави, нити да го спомнува или експлоатира прашањето за името. Едноставно треба да си утврди има ли консензус за прием или не. Слободно можат сите до една да бидат против. А Грција нека стави вето (или нека гласа ��ротив),па ќе се соочи со нова тужба во ХАГ. Значи сите имаат право да гласаат против, Грција нема. Никакви други прашања нема место да бидат дискутирани. На крај кој кога и како може да каже дека спорот е решен?Кој тој знак за НАТО дека „е најдено решение за името“?Но логички, Република Македонија никогаш не ќе стане член на НАТО,ако го смени името ќе се зачлени држава со друго име, ако не нема членство.
загрижен, 04.04.2012 15:28:31
Можеби и ние претеруваме со нерешавање на името ама и овој терор што ни го прават за по секоја цена да се мени воопшто не е коректно. Да се прашувам јас токму заради тоа никогаш не би го сменил и хитно би ги повлечил сите војници кои му служат на НАТО. Без страм сите со исти барања само да и се угоди на Грција

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 7°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |