Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.12.2012, 15:38

(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“

Ангел Данов

Неготино - Драма се случуваше во Винарската визба „Повардарие“ во текот на денешниот ден откако работниците не дозволија да влезат извршители. Застанати на влезната врата, не дозволуваа да влезат ниту цистерните кои требало да го соберат виното за државата да си го наплати долгот. Интервенираше и полицијата, вработените беа истуркани, а се кинеа и синџирите и катанците од влезната капија.

Извршителите не сакаа да контактираат со новинарите, оти не сакале да се рекламираат во медиумите.

„Немаме ништо против извршителите, меѓутоа ако се легитимираат како што треба. Сметаме дека не е испочитувана процедурата околу наплатата и не ни е се' исто дали ќе извршуваат нешто што не треба или треба. Ние сме тука за да го штитиме имотот и интересот на фирмата. Сметаме дека има основа да се реши проблемот на друг начин, а не вака“, рече денеска Глигор Ристов од „Повардарие“.

Сепак, по тензичната ситуација и откако беше скршен катанецот на влезот, цистерните влегоа во подрумот, ги наполнија со вински дестилат и заминаа.

„Мислам дека се' е бадијала. Нашиот глас беше за некои други органи во државата да се запознаат со овој проблем, меѓутоа е очигледно дека нема желба да се реши проблемот“, рече директорот на „Повардарие“, Ванчо Кузманов.

Во почетокот на декември, Кузманов истакна дека недоразбирањата меѓу државата и втората најголема винарница во земјава ги натерало сопствениците на „Повардарие“ да размислуваат за нејзино затворање. Сопствениците од Србија биле незадоволни од непочитувањето на судските одлуки во Македонија. Извршителите дојдоа во винарницата за присилна наплата на даночни обврски, иако постоело решение од Управен суд со кое привремено се одложува извршувањето се' до завршување на судскиот спор меѓу државата и Винарската визба.

Царинската управа пред повеќе од еден месец и' ја одзеде акцизната дозвола на Визбата и ги затвори акцизните складишта поради даночни обврски од 40 милиони денари. Од „Повардарие“ објаснуваат дека по барање на Царинската управа, а според Законот за данок, воспоставиле и хипотека од прв ред во корист на Царината се' до конечно решавање на спорот, па затоа и одлуката за извршување ја прелеала чашата. Сметаат дека е неправедно долгот да се наплаќа со одземање вински дестилат, бидејќи со тоа директно им се попречува работењето. За нив е нејасно ако државата е цврсто решена да наплати даночен долг, зошто не го направи тоа од сметката.

Останува отворено прашањето дали оваа винарница сега ќе биде способна да го исплати откупеното грозје од лозаропропизводителите, а секогаш за време на откупот помагаше со поголеми количини кои и не ги планираше за откуп.

„Секако, оваа ситуација ќе има влијание. Се' уште е рано да коментираме за последиците од денешното упаѓање на извршители во Визбата“, рече за „Утрински“ Љупчо Аризанов, претседател на „Агротиквешија“.


Статијата е прочитана 982 пати.


Испрати коментарИнциденти и пред и во Собранието
Кошкања меѓу пратениците во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Бугарија незадоволна од тврдењата на Давутоглу за Македонија
Исламисти уриваат светилишта во Мали
Почнуваат божикните празници по Грегоријанскиот календар
(ОБНОВЕНО) Расправата за буџетот се сели на улица
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во криза
Монти не се кандидира, но би ја водел новата влада
СДСМ со жив штит ќе го спречува усвојувањето на буџетот
Во Гевгелија се гради индустриска зона
Со топла ракија и оро се береа бадникарските гранчиња
Груевски апелира да се донесе буџетот
(ФОТО) Новогодишна светлечка магија во Скопје
Лустрацијата не запира
Фондот за здравство воведува смени во Скопје
Студот однесе 200 жртви во Централна и Источна Европа
Сезоната на Попова Шапка почна со ноќно скијање
САД во дострелот на севернокорејска ракета
Дачиќ - Во реалниот живот Косово е се подалеку од Србија
Помина предлогот за нов устав во Египет
Французин добитник на 102 милиони евра на Евро Милион
Пуштен во употреба целосно репариран воз на МЖ „Транспорт“
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг
Дете најдено обесено во потпокрив на куќа во Чајле, Гостиварско
Италијанскиот претседател го распушти парламентот
Уште една координација за одблокирање на буџетот
Османи - Македонија е зрела за широка коалиција
Либертас - Македонија членка на ЕУ во 2020 година
Ставрески - Очекувам буџетот да се донесе до крајот на годината
Двајца убиени, десетици повредени, стотици уапсени при протести во Аргентина
Охрид ќе добие двокатен туристички автобус
Владата организира „Ден на идеи“
СДСМ - Државата е задолжена со нови 100 милиони евра
Мико - Условувањето за НАТО фрустрира, оти за име не се преговара
Ставрески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 500 долари казна
Бугарите земаат најниски плати во Европа
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Давутоглу - И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија
Во избир��чкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
(ВИДЕО) НАСА - Зошто не дојде крајот на светот
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијата
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓаните
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Син ја задави мајка си поради цигара
Златна зора бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на Пахорsashko, 21.12.2012 22:26:24
Povardarie e vo losa finansijska sostojba,grozjeto ne e isplateno uste od 2011god.Nagradno prasanje dali i lozarite mozat da naplatat so odzemanje na destilat ili pak vino i zosto na firmata i ja vratija licencata za otkup na vinsko grozje koga ima neplaten dolg sprema drzavata.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: 0°C

Вторник
Сончево
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз-Титова Совладетелка (35)
Дали Јованка била параноик.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |