Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.01.2013, 17:22

Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите

Рекламата ги оспорува претензиите на Аргентина за островите и укажува дека британскиот суверенитет датира од 1765 година

Весникот „Сан“ објави реклама во весник на англиски јазик во Аргентина, бранејќи го суверенитетот на Велика Британија за Фокландските Острови. Рекламата е одговор на отвореното писмо од аргентинската претседателка, Кристина Фернандез де Кишнер, кое беше објавено во два британски весника.

Британскиот премиер Дејвид Камерон инсистираше дека островјаните треба да решат за сопствената иднина.

Аргентина ги нападна островите во 1982 година, но беше протерана од британските сили. Референдум за политичкиот статус на острови��е треба да се одржи во март.

Во четвртокот, претседателката Фернандез објавија отворено писмо до Камерон во весниците „Гардијан“ и „Индепендент“, повторувајќи ги повиците островите - кои во Аргентина се познати како Малвини - да бидат под суверенитет на нејзиниот народ.

Таа го повика Камерон да се придржува до резолуцијата на ОН од 1965 година да се „преговара за решение“ на спорот. Но, „Сан“ одговори со објавување реклама во „Буенос Аирес хералд“ – весник на англиски јазик со тираж од околу 20.000 – посочувајќи и' на Аргентина да „стои настрана“.

Рекламата се однесува на 649 Аргентинци и 255 британски војници кои ги загубија животите во војната од 1982 година и рече дека конфликтот се водел за одбрана на принципот на самоопределување. Рекламата понатаму ги оспорува претензиите на Аргентина за островите и укажува дека британскиот суверенитет датира од 1765 година. Рекламата завршува со зборовите: „Се' додека народот на Фокландските Острови не избере да биде аргентински, тие остануваат решително британски“.

Но, новинарот Даниел Швимлер, кој живее во Аргентина, рече дека пораката на „Сан“ нема да помине добро. Швимлер, кој е со седиште во Буенос Аирес, рече: „Тука сум седум години, и никогаш не сум сретнал Аргентинец, кој не верува дека Фокландите и' припаѓаат на Аргентина.

„Никогаш немало какво било непријателство кон мене кога велам дека сум Британец, но мислам дека е фер да се каже дека општо во земја со 40 милиони луѓе, Лас Малвинас – Фокландите, им припаѓаат нив“, додаде тој.

Аргентинската новинарка Селина Андреаси се согласува и вели дека рекламата на „Сан“ е многу провокативна.

На прашањето од Би-Би-Си Радио 5 каква ќе биде реакцијата во Аргентина, таа изјави: „Веројатно гнев, луѓето ќе се прашуваат што има ’Сан’ со тоа, но повторно аргументите што ги изнесува ’Сан’ се аргументите што Британците општо ги изнесуваат; аргументите што ги изнесува нашиот печат се исти како и секогаш - во основа тие не се ништо ново“. (Би-Би-Си)


Статијата е прочитана 1071 пати.


Испрати коментарЧеститка од премиерот Груевски за Божик
Ќе се гради Аква парк во СРЦ „Борис Трајковски“
(ФОТО) Стотина луѓе исчезнаа во пеколот на Тасманија
Асад нуди нова влада и амнестија
Грција се подготвува за антифашистички протести
(ФОТО) Даниел Воиновски го презеде кумството на скопското бадникување
Четитка од лидерот на опозицијата Црвенковски по повод Божик
Славејчињата на коледе кај претседателот
Пешак почина во сообраќајна несреќа во Скопје
Православните христијани го слават Бадник
Честитка од Иванов за Божик
(ФОТО) Скопје во знак на коледарските огнови
Три лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднината

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 0°C

Претежно облачно

Недела
Облачно
Макс: 2°C, Мин: -2°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |