Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.05.2012, 14:06
„Трето полувреме" доби во Кан светски продажен агентРоберт Насков, Катарина Ивановска и Дарко Митревски на штандот на Југоисточна Европа на Канскиот маркет

Филмот „Трето полувреме" на Дарко Митревски доби реномиран продажен агент во Кан. Како што известуваат од продуцентската куќа „Кино око", претставувана од Роберт Насков, тие склучиле договор со "Little Company" од Лос Анџелес, која ќе биде застапник на правата за светската продажба на овој филм.

Роберт Насков, кој годинава беше дел од програмата "Продуцентите на потег" на Канскиот фестивал, возбудено изјавува дека е исклучително среќен што за првпат македонски филм успеал да склучи ваков договор по презентирање на филм на Канскиот маркет. "Little Company" беше застапник на јужноафриканскиот филм "Тсотси", кој во 2006 година направи голем светски успех, а ја доби и наградата "Оскар" за странски филм.

Инаку, оваа информација веќе излезе во реномираното филмско списание "Скрин деили", кое ги следи сите случувања на големиот Кански фестивал. Во него се објавени и основните податоци за овој филм, чие сценарио го потпишува Митревски заедно со Гргур Струиќ, а во кој играат: Ричард Самел, Сашко Коцев и Катарина Ивановска, како и Раде Шербеџија, Емил Рубен и Тони Михајловски. Во Кан со Насков и Митревски беше и нашата светски позната манекенка Катарина Ивановска, која игра главна улога во филмот. (С.У.)Статијата е прочитана 1185 пати.

Испрати коментарФилмот за племето Мурси ги засрами Европјаните
Македонка победи на „Мис Балкан 2012“
В година повторно на Евровизија
„Зад ридовите" и „Љубов" фаворити за „Златна палма"
Шведска победник на Евровизија, Калиопи дванаесетта
Калиопи под реден број 22 во финалната вечер
(ФОТО) Србија ни подари копија од златна маска од Требениште
„Здраво млади“ - фестивал што ветува
Благој Нацоски со нова улога во Италија
Торстен Вогес и Ханес Вегенер во „Соба со пијано“
„Војводката на чардашот“ од Калман вечер во МОБ
(ВИДЕО) Калиопи во финалето на Евросонг!
„Астерфест“ започнува со „Бардо“
Вечерва и утре фестивалот „Здраво Млади“
Спектакуларно отворен 31. Мал битолски Монмартр
Калиопи вечерва настапува втора
Новите модели на HP претставени и во Македонија„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 8°C

Вторник
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |