Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.04.2012, 12:40
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејствоОва по денешната средба го оценија претседателите на македонскиот и на албанскиот парламент, Трајко Вељаноски и Јозефина Топали

Македонија и Албанија се две пријателски држави, а меѓусебните осноси се на високо ниво. Македонија во Албанија има поддржувач на аспирациите за членство во НАТО, а двете земји меѓусебно треба да соработуваат, да си помагаат за што поскоро вклучување во европското семејство, оценија по денешната средба претседателите на македонскиот и на албанскиот парламент Трајко Вељаноски и Јозефина Топали.

- Во Албанија имаме уште еден пријател во НАТО и секогаш од неа ја добиваме поддршката за нашето зачленување во Алијансата. Заеднички имаме еден пат за интегрирање и на Македонија и на Албанија во европското семејство и убедени сме дека брзо ќе дојде денот кога ќе бидеме негови членки. Иднината и на Македонија и на Албанија е во Европската унија, рече Вељаноски.

Неговата албанска колешка Топали смета дека двете држави во минатото никогаш немале посреќен ��аеднички проект од членството во ЕУ и НАТО и оти заедно градејќи доверба и добри меѓучовечки односи треба да работат во интерес на граѓаните.

Претседателката на Парламентот на Албанија се надева дека Македонија ќе добие позитивни сигнали на НАТО самитот во Чикаго, затоа што, како што рече, тоа го заслужува.

- Албанија е силен поддржувач на членството на Македонија во НАТО. Притоа сакам да ги повторам зборовите на нашиот премиер Сали Бериша кој рече дека Македонија формално не е членка на НАТО, но оти со она што го има направено, со сите реформи и ангажман таа веќе е тоа, истакна Топали.

Вељаноски и Топали разговарале за интензивирање на парламентарната и на економската соработка, а станало збор и за меѓуетничките односи.

- Разговаравме и на други теми и се согласивме дека сите прашања што се појавуваат во текот на секојдневниот живот во двете држави е добро што се решаваат институционално и на брз и ефикасен начин, рече Вељаноски.

Топали се согласува со неговиот став и додаде дека од исклучителна важност и единствен одговор на насилството или на одреден инцидент да се реагира брзо, соодветно и на институционален начин.

Претседателката на албанскиот Праламент денеска треба да се сртетне и со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски.Статијата е прочитана 592 пати.

Испрати коментарПапандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 15 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениpile, 04.04.2012 13:04:15
Албанија е силен поддржувач на членството на Македонија во НАТО. Притоа сакам да ги повторам зборовите на нашиот премиер Сали Бериша кој рече дека Македонија формално не е членка на НАТО.(J.T.) Ako ovaa e integralniot tekst od izjavata na gostinot, kako i od izjavata na Premierot Sali Berisa,da se upotrebuva Ustavnoto ime na Republika Makedonija pri bilateralni sredbi, a ne privremenoto ime poranesna jugoslovenska Republika Makedonija, pretstavuva samo licemerie od strana zapadniot sosed, ako se znae deka zapadniot sosed na R.Makedonija, ne ja ima priznaeno drzjavata pod Ustavnoto ime.Posebno e ponizjuvacki za sekoj Makedonski gragjanin da nitu edna politicka partija vo R.M.ne go istaknuva ovaa kako prasanje od ogromno znacenje na drzjavata pred samitot na NATO Alijansata vo Cikago.Spored mene, koja politicka partija od albanskiot blok uspee da izdejstvuva priznavanje na R.M. od strana na R.Albanija pod ustavnoto ime zasluzjuva da ucestvuva vo Vladata na R.Makedonija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 7°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |