Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.12.2012, 15:07

(ИНТЕРВЈУ) Готвам, значи постојам и сум сакана

Ана Угарковиќ, хрватска авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна

Валентина Тодоровска

Ана порасна во Сисак, средното училиште го заврши во САД во Albuqerqu по што запиша факултет за графички дизајн во Милано. Со дизајнот се занимаваше во Италија, Швајцарија, Англија и во Хрватска. Својата љубов кон готвењето го развива стажирајќи во лондонски ресторани напоредно со кариерата на графичка дизајнерка. Во 2002 година се враќа во Хрватска каде што почнува да се занимава со сите аспекти на гастрономија.

Готвењето, гастроуживањето и хедонијата се работи што не ги разбираат сите. Некои се хранат попатно, набрзина, не гледајќи ниту што јадат ниту со кого јадат. Кои се Вашите ритуали кога е во прашање храната? Дали често си подготвувате нешто вкусно, убаво и шарено?

- Се разбира. Храната, јадењето секогаш ми се врзани со дружење и - да, многу ми е поубаво кога го делам тој ритуал со пријателите и со драгите луѓе. Кога сум принудена да јадам сама, тоа се најчесто едноставни работи - салати, пасти или парче месо на жар.

(Поопширно во новогодишното печатено и електронско издание  на „Утрински весник“)


Статијата е прочитана 944 пати.


Испрати коментарУметниците се простија од Никола Иванов-Балтон
Концертот за Василица годинава посветен на Верди
Колин Фарел пиел по две шишиња виски
Првата дама на Северна Кореја веројатно се породила?
Депардје стана Русин
Хју Хефнер пак се ожени
Прагот стана мој покрив, а куферот моја адреса
Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски добитници на „Прозни мајстори“
„Скајфол“ заработи една милијарда долари
Данската кралица скептична кон Фејсбук
Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
„Педесет нијанси сиво“ - најпопуларна книга за 2012
„Смртта на Ерусалим“ во сефардското списание “Лос Муестрос”
Почина сликарот Никола Ивановски- Балтон
Марсеј и Кошице - престолнини на европската култура во 2013
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
(ИНТЕРВЈУ) Не се плашам од „Метрополитен“
„Шарли Хебдо“ ќе објави „халал“ стрип за животот на Мухамед
Витни Хјустон и „Гангам Стајл“ најбарани на интернет во 2012
Есма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Магла

Четврток
Ведро
Макс: 6°C, Мин: -3°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 7°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (43)
Дилемите по шлаканицата.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |