Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.12.2012, 14:15
Нови пријави во акцијата „Керозин“По повеќе од еден месец од реализацијата на акцијата „Керозин“, полицијата во соработка со УЈП, продолжи со преземање на мерки и активности за обезбедување докази за сторени кривични дела. Продолжението на акцијата резултираше со поднесување на пет кривични пријави за 16 физички и пет правни лица.

Kако резултат на дополнителните активности, МВР обезбедила докази за инволвираност на десет нови лица, но и за шестмина кои претходно беа пријавени. Така, било утврдено дека шестмина се вработени во општините Чаир и Гази Баба, ЈЗУ „Институт по белодробни заболувања кај децата-Козле“, Средното училиште „Браќа Миладиновци“ во Драчево, Државниот студентски дом “Бранко Станоевиќ“ во Гостивар и ЈЗУ „Општа болница-Куманово. Станува збор за лица задолжени за прием и контрола на испорачани количини на нафта, а кои се сомничат дека примале поткуп и дека ја злоупотребиле службена положба и овластување.

Истрагата покажала дека осомничените Љ.П., Љ.Т., М.П., М.Д. и М.П., само во текот на оваа година на Д.Ѓ. му дале поткуп од 150.000 денари, а другите осомничени примиле од 30.000 до 70.000 денари.

За лицето М.Х.(46), вработен во Општината Чаир, се тврди дека со начинот на кој работел со неготинската фирма „Алма-Комерц“ ја задолжил општината за 13.516.160 денари. Неговиот колега од Општината Гази Баба и' овозможил на групата да се стекне со противправна имотна корист во висина од 3.249.838 денари, односно биле „заштедени“ 55.082 литри гориво за греење. Штетата која што била причинета во кумановската болница е проценета на 173.126 денари и истата е приченета со неиспорака на мазут, а купната штета од неиспораката на 2.807.999 литри нафта изнесува 2.385.577 евра, за колку што бил оштетен државниот буџет. (Љ.С.)Статијата е прочитана 1409 пати.


Испрати коментарНа Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаpile, 25.12.2012 15:39:25
Cupeto od MVR da ne bega od vcerasnata odgovornost za sprecuvanje i ogranicuvanje na slobodata na dvizjenje i za zadrzjuvanje na patnici koi se dvizjele so avtobusi kon Skopje,posle onaa sto go soopstija mediumite.I sto prevzemala vnatresnata kontrola ako tie ne prevzemale mozje da izleze i na javnosta da soopsti deka ,,nema vraboteni koi pokazjale nelojalnost sprema sluzjbata,sprotivno od izjavata za akcijata ,,Pepel vo Kumanovo.Kako i na javnosta da go prezentira planot za akciska kontrola za tehnicka ispravnost na avtobusi za i rezultatite od brojot na kontrolirani i za brojot na tehnicki neispravni avtobusi.Nekoj od patnicite izjavi deka priblizjno 3 casa bile zadrzjani i deka doznale deka naredbata dosla od gore ili visa sila ,sto bi kazjal eden poznanik.Najverojatno zatoa e zadovolstvo da se raboti so timot okolu cupeto vo MVR,se rakovodat od visa sila a ne od Ustav i Zakon.OSTAVKA

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |