Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.10.2012, 12:54

Мекејлеб најефикасен во победата на ФенербахчеНашиот репрезентативец оствари учинок од 17 поени и пет асистенции во триумфот на Фенербахче на гостувањето кај Олимпија со 81:75

Кошаркарите на Фенербахче ја запишаа втората победа во најсилното европско клупско натпреварување, Евролигата.

Предводени од нашиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб кој постигна 17 поени и додаде пет асистенции, екипата од Истанбул славеше над Љубљанска Олимпија со 81-75.

Одлуката за победникот падна во последната четвртина, а до тој момент екипата од Словенија се држеше доста добро. Покрај нашиот репрезентативец, најефикасни на натпреварот беа Богдановиќ со 14, Батист и Онан со 13 поени, а во редовите на домаќинот најефикасни беа Бејнс со 14 поени и 12 скокови и Препелиќ со 13 поени.

Вистински дебакл доживеа шампионот Олимпијакос, кој загуби со 98:72 на гости кај Анадолу Ефес. Перо Антиќ за 15 минути постигна пет поени и имаше четири скока.

Владо Илиевски со Цедевита претрпе пораз во салата „Дражен Петровиќ“ во Загреб од Емпорио Армани со 71:83. Илиевски за 15 минута даде два поени и имаше една асистенција. Маркис Грин кој има македонски пасош постигна два коша и забележа пет асистенции и три украдени топки за 25 минути.

Резултати, 2. коло, Евролига

Унион Олимпија - Фенербахче 75:81

Химки - Реал Мадрид 86:85

Анадолу Ефес - Олимпијакос 98:72

Цедевита - Емпорио Армани 71:83

Каха Лаборал - Жалгирис 71:77


Статијата е прочитана 543 пати.

Испрати коментарХоризонт З. е новиот лидер
Јуве е осамен лидер
Трет пораз во низа за МЗТ Скопје
Жито Прилеп подобар од Лундагард
Вардар про помина, Куманово испадна
(ФОТО) Четири од четири за Металург
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург ��о четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТР��НСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |