22 За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.12.2012, 16:14
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари

Според извештајот на „Глобал фајненшл интелиџенс“, само во текот на минатата година од Македонија биле изнесени 461 милион долари. Во извештајот стои дека изнесените средства завршиле во места кои се нарекуваат „даночен рај“ и дека голем дел од средствата што биле изнесени потекнувале од затаен данок или биле стекнати со корупција, но не и од илегални трговии со дрога, оружје или проституција. Токму висината на изнесените средства нашата земја ја рангираат на 76. место.

Вашингтонскиот „Глобал фајненшел интелиџенс“ во својот извештај навел дека од Хрватска биле „испумпани“ 1,5 милијарди долари, а од Црна Гора една милијарда долари, додека од Албанија биле исцрпени 136 милиони долари.

Изнесените средства, според „Глобал фајненшел интелиџенс“, главно завршувале во Дубаи, Кипар, Маршалски Острови, Панама, Сејшелски Острови, Белизе, Сент Винсент, но и во Швајцарија и Флорида и Велика Британија.(Е.Р.)Статијата е прочитана  пати.


Испрати коментар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -6°C

Делумно облачно

Сабота
Облачно
Макс: 1°C, Мин: -7°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 3°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |