Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.11.2012, 09:38

Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите

Шефот на шведската дипломатија, Карл Билт, најави дека неговата земја ќе го поддржи барањето на Македонија за почеток на преговори за членство во Унијата

Шведскиот министер за надворешни работи, Карл Билт, најави дека неговата земја ќе го поддржи барањето на Република Македонија за отворање на преговори за членство во Европската унија на претстојниот Европски совет.

Билт, кој е во посета на Вашингтон, на прашањето дали Шведска го поддржува отворањето на преговорите, согласно препораката на Европската комисија, и без да се реши спорот за името со Грција, одговори со само еден единствен збор „да”.

Препораката на ЕК ја поддржуваат повеќе членки на Унијата, неодамна Австрија и Унгарија, меѓу другите, се изјаснија за отворање на преговори без да се чека на решение на спорот со Грција.

Министерот Билт, како што пренесува дописникот на МИА од Вашингтон, зборуваше во Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон, каде заедно со поранешниот советник за национална безбедност Збигњев Бжежински дискутираа на тема дали Европа и САД можат да оформат реална глобална стратегија. Како поранешен меѓународен посредник за Балканот, учесник на Дејтонската мировна конференција и висок претставник за Босна, Билт даде свој коментар и на прашањето на српските новинари за Хашкиот трибунал да го ослободи командантот на ОВК и поранешниот премиер на Косово Рамуш Харадинај.

- Сум прочитал пресуди на Хашкиот трибунал за кои сметам дека се добро избалансирани, но и пресуди кои не ме убедија многу. За жителите на Србија, Босна, Хрватска, и сите други држави, ја познавам болката на минатото и знам дека многумина беа убиени. Но, на крајот на краиштата, болката од минатото не може да ги блокира можностите од иднината. Одете кон патот на реформите, по европскиот пат и со помирување кое доаѓа од соработката. Самото тоа што премиерите на Србија и на Косово седнаа да зборуваат еден со друг, што беше незамисливо дури и пред неколку месеци, е позитивен знак. Мислам дека треба да го затвориме поглавјето со трибуналите кои сега не враќаат во минатото. Да ги затвориме трибуналите и да ги оставиме на историчарите, изјави Билт.


Статијата е прочитана 897 пати.

Испрати коментарЖена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаПоддршко, 30.11.2012 10:59:13
Денес прочитавме низ веснициве (сите) барем од едно 20 -30 држави поддршка и од едно чудо лица поддршка... само поддршки. Ај да видиме колку ќе не` поддржат нас а колку Грција. Во букурешт беѓе сите спрема нула. И Турција ја има таму (во НАТО) па исќуте сирота. Има некој којшто им кажува што да праат. Ама не е Грција.
Mirko, 30.11.2012 14:53:07
Od site strani samu podrska i podrski. Se po se ke ispadne ono staro - cicko molim te ne brani me poveke!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 7°C, Мин: -5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |