Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
14.02.2013, 15:40

Македонскиот филмски фонд на собир во Израел

На меѓународниот собир од утре ќе учествуваат претставници од 20 фондови, од кои 10 се од земји членки на ЕУ

Македонскиот филмски фонд од утре до понеделник ќе учествува на меѓународниот собир на филмски фондови што ќе се одржува во Израел, заедно со претставници од 20 филмски фондови, 10 фондови од земји членки на ЕУ и 10 од земји што не се нејзини членки. Собирот организиран од организацијата АЦЕ (Ateliers du Cinema Europien) и Израелскиот филмски фонд е замислен како работилница за размена на најдобрите искуства. Најавено е одржување и на разговори за договорите на Светската трговска организација и нивниот потенцијал на влијание на системот на финансирање на филмови, а на дневен ред меѓудругото ќе биде и поддршката за дистрибуција на филмови како и автоматската поддршка. Најдобрите искуства ќе бидат дефинирани, а се очекува да се постават и клучните елементи за остварување на целите за подобар развој и соработка меѓу фондовите.

Според директорот на Фимскиот фонд Дарко Башевски, Македонија на собирот ќе го претстави својот систем на поддршка за филмовите изграден како компилација на собрани искуства од над 20-тина филмски фондови.

„Кај нас е направена компилација клучно земена од искуствата од Австрија и Израел. Процедурите на давање на поддршка за развој и она што се вика враќање на средства кај нас е унифицирано сосема поинаку од другите земји“, истакна на денеска одржаната прес- конференција Башевски.


Статијата е прочитана 211 пати.


Испрати коментарБалетот „Есмералда“ вечерва во МОБ
Културни настани за поддршка на акцијата „Да го обновиме Трескавец“
Треба да има ред и отчет при трошењето на јавните пари
Манекен Пис ќе носи српска шајкача
Стив Мартин првпат стана татко на 68 години
(ФОТО) Најмалата банка во Германија
Фотографии од бремената Кејт Мидлтон во бикини
„Фолтин“ за Св. Трифун и Св. Валентин во „Хавана“
ДПМ одбележа 66 години постоење
Мила Кунис ќе се соблече, само да не ја прашуваат за Ештон
„Роксет“, „Квин“ и „Битлси“ за Денот на вљубените
(ФОТО) Був под хауба преживеа возење од сто километри на час
Битола на големо се подготвува за „Битола Шекспир фестивал“
Александар Морфов прогласен за почесен доктор на ЕСРА
Кралицата не сака бебето да се вика Дајана
Филмот „Арго“доби три награди БАФТА
(ФОТО) Триумф на младите музичари над ветераните
Ќерката на Мик Џегер живее во социјален стан
Кирил Џајковски на Вудсток
(ФОТО) Ритуално капење во Индија
Вегетаријански порции за Адолф Хитлер
(ФОТО) Самба! Самба! Самба!
(ФОТО) Кинезите го прославија пристигнувањето на Змијата
Леонардо ди Каприо во врска со косовската Мис универзум
Берлинале почна во знакот на политиката
Пол Макартни во Њу Орлеанс помина како уличен свирач
Од сабота до сабота
ЏИШ - Ново шоу со Игор Џамбазов на МТВ
Нацоски одбележува декада на меѓународната сцена
Во мозокот постои центар за зло
„Епл“ продаде повеќе од 25 милијарди песни
Филмскиот фонд ќе финансира 28 проекти
Дино Имери ја одушеви публиката во „Лисински“
(ФОТО) Поштенска марка со вкус на чоколадо
(ФОТО) Долги аплаузи и воодушевување на премиерата на „Изгубени Германци“
Сто и дваесет години од смртта на Григор Прличев
(ВИДЕО) Астероид ќе мине покрај Земјата на 15 февруари
„Skyfall“ прогласен за филм на годината на Бритиш Филм Авардс
Премиера на „Изгубени Германци“ од Дејан Дуковски во МНТ
Слика од Пикасо продадена за 28,6 милиони фунти
Роби Вилијамс не бил доволно кул за „Оејзис“
Агата Кристи била надгледувана од МИ5
Премиера на операта „Аптекарот“ од Јозеф Хајдн
Првата фотографија на синот на Шакира и Пике за УНИЦЕФ
Реконструирано лицето на Ричард Трети
Пронајден скелетот на Ричард Трети
„Изгубени Германци“ утревечер премиерно во МНТ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
„Епл“ прави часовник од превиткувачко стакло
Наскоро би требало да биде претставен рачниот часовник со екран чувствителен на допир и тоа изработен од револуционернот...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |