Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.12.2012, 13:41
Ѓаволски тешка победа на ЈунајтедЛидерот во Премиер-лигата три пати беше во негатива против Њукасл, но со голот на Чичарито во последната минута славеше со 4:3

На „Олд трафорд“ Манчестер јунајтед и Њукасл одиграа фантастичен натпревар со седум погодоци, жестока борба и судиски грешки, кои директно влијаеја на резултатот. Гостите дојдоа во предност (0:1) со голот на Џејмс Перч по „киксот“ на Де Геа, а издржаа до 25. минута кога Еванс израмни (1:1). Веднаш потоа стрелецот на изедначувачкиот гол си постигна автогол (1:2). Судијата Мајк Дин го призна погодокот иако се работеше за офсајд. До крајот на полувремето Њукасл од слободен удар ја погодија гредата, но сепак на полувреме заминаа со предност.

Голема ефикасност актерите на теренот покажаа во второто полувреме. Патрис Евра изедначи (2:2) со одличен удар од дистанца, меѓутоа десет минути подоцна преку Папис Сисе трет пат Њукасл стигна до водство (2:3).

Откако Јунајтед тргна во тотална офанзива, кој беше оштетен за недосуден пенал, пред изедначувачкиот гол на Ван Перси за 3:3 судијата му прогледа низ прсти поради удар на Колочини. Потоа двете екипи ја погодија гредата, а во 90. минута Хернандез донесе злато вредно три поени поставувајќи ги конечните 4:3.

„Уште еднаш моите играчи покажаа храброст и упорност. Три пати заостанувавме и во трите случаи се вративме и поради тоа заслуживме да ги освоиме бодовите. При вториот гол на Њукасл судијата направи евидентна грешка, меѓутоа мило ми е што тоа не ни го уништи натпреварот“, изјави Фергусон, кој прашан за бодовната разлика на табелата по поразот на Сити додаде: „Не е важно на која позиција сме на табелата и не е важно колкава е нашата предност. Важно е што денеска одигравме како шампиони“.

Напаѓачот на Јунајтед Вејн Руни мора да паузира три недели поради повреда на лигаментите на коленото која ја доби на тренингот пред мечот со Њукасл. Вчера Англичанецот беше во ложата, а според процените ќе ги пропушти дуелите со ВБА, Виган и Ливерпул.

На североистокот на Англија Сити не успеа да го одржи чекорот со градскиот ривал бидејќи Сандерленд со погодокот на Адам Џонсон славеше со 1:0. Да биде трагедијата поголема Џонсон е поранешен играч на Сити за кого Манчини не успеа да најде место во својот тим. Англичанецот постигна убав погодок со шут од далечина, а на голот му „кумуваше“ и Харт со лоша интервенција.

Поразот може да ги чини „граѓаните“ и губење на титулата бидејќи сега „црвените ѓаволи“ им избегаа на плус 7 поени.

Фудбалерите на Челзи не погрешија. По фантастичната победа над Астон Вила минатото коло сега го совладаа Норвич на нивни терен со 1:0. Играта на „сините“ не беше на високо ниво, меѓутоа и тој труд што го вложија им донесе резултат. Победничкиот гол го постигна шпанскиот интернационалец Хуан Мата.

Резултати од 19. коло: Евертон - Виган 2:1, Фулам - Саутемптон 1:1, Манчестер јунајтед - Њукасл 4:3, Норвич - Челзи 0:1, КПР - ВБА 1:2, Ридинг - Свонси 0:0, Сандарленд - Манчестер Сити 1:0, Астон Вила - Тотенхем 0:4, Стоук - Ливерпул 3:1.

Табела: Манчестер Ј. 46, Манчестер С. 39, Челзи 35 (-1), Тотенхем 33, Евертон 33, ВБА 33, Арсенал 30 (-1), Стоук 28, Свонси 25, Ливерпул 25, Норич 25, Вест Хем 23 (-1), Сандерленд 22, Фулам 21, Њукасл 20, Астон Вила 18, Саутемптон 16 (-1), Виган 15, Ридинг 10, КПР 10.Статијата е прочитана 691 пати.


Испрати коментарРоналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијата
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Челзи со долгорочен договор за Бенитез
Клиперси со 15.победа во серија
Година во знакот на Тодор Гечевски
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Делумно облачно

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |