Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.08.2012, 10:58

Сарчиево подготвено за Гинисовото гравче

Во штипското село Сарчиево денеска ќе се руши гинисовиот рекорд во варење грав, a годинава во надградениот котел ќе се свари петипол тони грав

Во штипското село Сарчиево денеска ќе се руши гинисовиот рекорд во варење грав. Организаторот на Гинисовото гравче, Стојан Давчев вели дека годинава во надградениот котел ќе се свари петипол тони грав, а за приготвувањето ангажирана е екипа од девет готвачи на чело со Лупчо Гиевски од хотелот „Александар палас“.

Главниот готвач Љупчо Гиевски информира дека денеска во 12 часот ќе ги стават состојките на Гинисовото гравче, а за негова подготовка потребни се од 3.800 до 4.000 литри вода.

- Како масраф ќе имаме 1.300 килограми грав, 120 килограми кромид, 140 литри зејтин, 24 килограми сол, 14 килограми мешан зачин, 6 килограми бибер, 9 килограми црвен пипер, 50 килограми брашно, еден килограм ловоров лист, 35 китки магданос, рече Гиевски.

Гравот почнува да се вари од 12 часот, кога се ставаат сите состојки, а во 18 часот ќе има свечена литургија на која ќе чиноначалствуваат Поглаварот на МПЦ, г.г Стефан и митрополитот на Брегалничката епархија г.Иларион.

Судијата од Гинис во 18 часот и 30 минути треба да го прогласи Гинисовиот рекорд во варење грав. Давчев истакна дека годинава очекува голем број гости да присуствуваат на Гинисовото гравче, а се организира по повод 30 години од постоењето на неговата фирма „Дасто“.


Статијата е прочитана 389 пати.

Испрати коментар„Дискретна помош“ од ЕЦБ за Грција
Се' уште активни неколку пожари во Македонија
Намалена градежната активност во странство
(ФОТО) И Питу Гули дојава во Жена парк
Арбен Џафери во критична состојба
Италијанските семејства живеат од своите заштеди
Македонски телеком и натаму лидер на пазарот
АЕК распиша тендери за 4G и за избор на дигитален оператор
Скулптура на Тоше Про��ски поставена на „Мостот на уметноста“
Партнерите во грчката влада не можат да се договорат за мерките за штедење
Се урна дел од Кинескиот ѕид
Шест активни пожари во Македонија
Македонија во зелена фаза
Пожарот кај ОКТА изгаснат, активни уште четири
Крај на набљудуваната независност на Косово според планот
Пожар во близина на рафинеријата ОКТА
Јорданскиот крал стравува од распад на Сирија
Се бара консултант за пругата Бељаковци - Крива Паланка
Во комбе-канцеларии ќе се аплицира за субвенции
Тројца нови членови во македонската група во Конгресот на САД
Cе формира национално тело за справување со компјутерски инциденти
Пирана уловена во реката Марица
Одбележани 11 години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Загина параглајдерист од Виница
„Убиениот“ руски генерал се сретна со новинари во Москва
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина офталмологија
Сириски бунтовници тврдат дека убиле руски генерал
Единаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Локализиран пожарот кај аеродромот Стенковец
Во Македонија и денеска тропски температури
Приврзаници на „Златна зора“ нападнаа полициско возило во кое имало имало имигрант
Над 1,5 милиони Кинези евакуирани пред налетот на тајфунот Хајкуј
Пет активни пожари во Македонија
Издадени 24 решенија за забрана за работа
Гори депонијата во Тетово
Сарчиево повторно со Гинисов рекорд
Економската состојба на фирмите понеповолна од лани
Шкотскиот парламент нема право да свика референдум за независност
Две третини од граѓаните не и' веруваат на Владата
(Обновено) Активни неколку пожари во Македонија
Црногорските хотели стануваат „геј-френдли“
Грант од холандската Влада за реконструкција на родилиштата
Трошоците за живот пониски за 0,9 отсто
„Повардарие“ почна да го доплаќа ланското грозје
(ФОТО) Положени венци пред споменикот на загинатите припадници на АРМ од 2001
Се влошува ситуацијата во Алепо
Пожари во скопските села Света Петка и Брест
Потребна е политичка волја за решение на името
Неуспешно лансирање на два сателити од Бајконур
Да се избегнува работа на отворено од 11 до 17 часот
Македонија во портокалова фаза
Напаѓачот од Милвоки е поранешен војник во американската армија
Во јуни намалени откупот и продажбата на земјоделските производи
(ФОТО) Mинистерот за одбрана и началникот на ГШ на изложбата на АРМ
Прекината потрагата по удавеното момче во „Мавровица“
Првпат интервентна кардиологија во БитолаЦиркус, 07.08.2012 11:20:14
Пак ли ќе го прават гравот по рецептот на Александар, како лани? Ќе јадат ли Сарчиевци (или како ли се викаат ѓителите на Сарчиево) грчки грав ? За неписмените да кажам дека гравот е донесен од Америка , околу 2000 години пред него!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |