Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.10.2012, 12:07
МЗТ бара полна сала за нова победаГечевски се враќа во составот за дуелот од четвртото коло, Чековски го мачи лакотот

По првиот пораз во Подгорица, МЗТ Скопје ги има сите предуслови да го врати победничкиот ритам во дебитантската сезона во АБА Јадранската лига. Македонскиот шампион по очајното издание против Будуќност не само што имаше речиси една седмица за рехабилитација, во прилог му оди и тоа дека мечот од четвртото коло го игра на домашен терен. Вечерва од 20,30 ч. во салата „Борис Трајковски“ гостува Раднички Крагуевац, кој во новата сезона стартуваше со три порази, поради што управата на клубот реши тимот, но и Стручниот штаб, да ги казни парично.

„Мислам дека нивните резултати не се реална слика за квалитетот што го имаат. Станува збор за тим со нелимитиран буџет, а тоа го кажува нивната политика - по секој пораз не бркаат, туку донесуваат нови играчи. Раднички има квалитетни поединци, затоа тешко можам да ги објаснам нивните порази на домашен терен. Според имињата, подобри се од екипи како Олимпија и Игокеа, затоа мислам дека се силен ривал, но, без разлика на се', мораме да одиграме максимално. Свесни сме дека влегуваме во серија тешки дуели на домашен терен и уште потешки гостувања. Затоа, сите мечеви дома треба да ги искористиме“, вели Александар Тодоров, кој додава дека заедно со своите играчи очекуваат салата да биде многу повеќе исполнета: „Публиката треба да биде нашиот шести играч. Се надевам дека ќе има повеќе гледачи отколку со Широки, бидејќи овој пат се игра во викенд, противникот е поатрактивен и мислам дека тоа се фактори што ќе придонесат да има публика, како на пример, на ракометниот меч на Металург минатата сабота“.

Добра вест за „металците“ е што во составот се враќа Тодор Гечевски. Искусниот центар, чија игра дефинитивно недостигаше во претходните две средби, веќе почна со тренинзи, а, според лекарскиот тим, повредата на скочниот зглоб е целосно надмината.

„Гечевски почна со тренинг, но без контакти. Ги направи потребните рентгенски снимки и, според лекарите, зглобот е сосем здрав“, потврдува младиот тренер, кој извести дека Ѓорѓи Чековски има болки во лакотот, поради што интензивно оди на терапија.

По три кола Раднички е на последното место на табелата. И покрај тоа што МЗТ Скопје во подготвителниот период ги загуби и двата пријателски натпревара со српскиот прволигаш, македонската јавност ја очекува третата победа за нашиот претставник во АБА-лигата.

Покрај овој дуел за сабота се закажани и средбите Шолнок - Будуќност и Игокеа - Сплит. Поради настапот во Евролигата, Владо Илиевски и Цедевита в недела ќе се судрат со Црвена звезда, а тој ден ќе играат уште Крка - Цибона и Партизан - Широки. Четвртото коло ќе се комплетира со мечот меѓу Задар и Олимпија в понеделник. (М.К.)

Статијата е прочитана 385 пати.

Испрати коментарХет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Ѓоковиќ со чудесен пресврт до трофејот во Шангај
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Мареј против Ѓоковиќ за тронот во Шангај
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
Вебер ја освои пол позицијата во Кореја
Селекторот Јаневски го призна поразот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска
Алонсо зашеметен од Ред бул
(ФОТО) Хрватски навивачи во Скопје
Антиќ и Мекејлеб почнаа со победа
Едуардо - Ова е наше најтешко гостување
Момент за вистината за фудбалерите
Адеми ги избра „коцкестите“, Македонија втора опција
Коби најави пензионирање за две години!
Армстронг одново на столбот на срамот
Калтенборн прва жена шеф на Ф1-тим
МВР со посебни безбедносни мерки пред мечот со Хрватска
Шест гола на Лазаров против Сагунто
Вардар казнет со два натпревара без публика на домашен терен
Хрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Фудбалерите бараат максимална поддршка
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Јаневски бара бодови, макар и со послаба игра
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |