Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
07.08.2012, 11:28

Кабаре-чалгија на „Старовски“ на „Охридско лето“

На оф-програмата на „Охридско лето“, вечерва во 21 часот, групата „Старовски“ ќе настапи со кабаре-чалгија перформанс инспириран од македонската поезија

Во рамките на оф-програмата на „Охридско лето“, вечерва, во 21 часот во предворјето на црквата „Св.Софија“ во Охрид, групата „Старовски“ ќе настапи со кабаре-чалгија перформанс инспириран од македонската поезија. Приказните и песните за жената, нејзините љубови и таги, раѓања и умирања ќе ги раскажат Верица Недеска, Верица Андреевска, Круме Стефановски, Дејан Спасовиќ и Јордан Костов.

Заштитен знак на настапот ќе биде месечината и нејзината вечна поврзаност со жената. Ќе бидат изведени песни од првиот албум на „Старовски“, „Прашинка љубов“ како и од новиот албум што е во подготовка. Поезијата застапена во нивните песни е дело на македонските поети: Петре М. Андреевски, Ацо Шопов, Гане Тодоровски, Блаже Конески, Никола Јонков Вапцаров и Константин Миладинов.

Автор на видеоинсталацијата е Сергеј Ѓоргиев, а на костимите Никола Булески - Буле.


Статијата е прочитана 181 пати.

Испрати коментарКонзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг
Камерниот хор „Св. Климент Охридски“ вечерва во црквата Света Софија
Првата дама на Северна Кореја фотографирана со луксузна чанта на Диор
(ИНТЕРВЈУ) „Охридско лето“ широко ги прима различните естетики
Во Охрид 11. издание на музичкиот фестивал „Balkan Music Square“
„Анаморфозис“ - нов албум со кларинетистот Васко Дуковски
Успешен настап на Василевски на фестивалот на поезијата во Сет
Ако ве заморуваат фотографиите на бебиња на Фејсбук - заменете ги со фотографии на животни
Виолинистот Никита Борисо-Глебски вечерва на „Охридско лето“
Мерилин Монро - се’ уште легенда
Концертот на „Перпетум Џезиле“ прекрасен роденденски подарок за „Охридско лето“
Златен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Патувачко кино на МакеДокс
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“
(ФОТО) „Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвори „Скопско лето“
Филмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
„Леб и сол“ и „2 челос“ викендов на „Охридско лето“
Везот е драгоцено камче

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |