Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.02.2013, 13:19
Тотенхем во лов на „лавови“Лион гостува на „Вајт Харт Лејн“ во првиот меѓусебен дуел со Спарси по 46 години

По возбудувањата во Лигата на шампионите фудбалот е насочен кон Лигата на Европа каде што денеска ќе се одиграат првите натпревари од првиот елиминациски круг, во кој се 64 екипи. На „Вајт Харт Лејн“ во Лондон ќе се одигра натпреварот меѓу Тотенхем и Лион, две екипи, поранешни учесници во Лигата на шампионите, но и со богато минато. Двата клуба пред 46 години имаа двобој во второто коло во поранешниот Куп на победници на куповите, а во трилер-натпревар Лион успеа да го елиминира лондонскиот клуб благодарение на повеќе голови на гости. Меѓутоа, денешниот дуел ќе биде поинаков од тој, бидејќи играат сосема поинакви фудбалери со сосема поинакви размислувања, а и ��удбалот е доста променет од тогаш.

Лион, кој е седумкратен француски првак, доаѓа во Лондон по позитивен резултат, иако е свесен дека Тотенхем е исклучително силен на домашен терен. „Спарси“ негуваат брз и напаѓачки фудбал од нив се очекува истото и вечерва, но и Лион досега не се бранеше на гостинските натпревари, па ако го одржат истиот ритам, тогаш со право очекуваме атомски фудбал на „Вајт Харт Лејн“.

Фудбалот знае да создава интересни, непредвидливи и неверојатни приказни. Само неколку месеци откако се пресели во Лондон францускиот голман Хуго Јорис ќе се пресмета со поранешната екипа. Јорис помина четири години во Лион меѓу 2008 и 2012, а сега ќе го чува голот на Тотенхем против своите поранешни соиграчи.

„Уште по ждрепката ми се јавија многу пријатели и колеги да ме прашаат за Тотенхем. Се' уште ги одржувам врските со нив и нема да ми биде лесно вечерва бидејќи на теренот ќе треба да се однесувам како непријател. Тоа е фудбалот, мораш да дадеш се' од себе за клубот во кој настапуваш, а не смееш да го фаворизираш омилениот. Се надевам дека ќе победиме и ќе одиме во следното коло. Што се однесува до турнирот, тој е доста долг и патот до финалето е многу тежок бидејќи играат многу силни екипи. Но мислам дека имаме добар тим кој може далеку да стигне“, изјави Јорис.

За францускиот тим игра Стид Малбранк, кој мина две сезони во Тотенхем (2006 до 2008). Овој искусен фудбалер од средината на теренот одлично се вклопи во Лион и е еден од главните двигатели на играта во овој клуб.


Статијата е прочитана 355 пати.


Испрати коментарБалотели повторно стрелец за Милан
Трето злато за Лигети на Светското првенство
Леброн си поигра и со Оклахома
Писториус обвинет за убиство на неговата девојка
Интер без Милито до крајот на сезоната
(ВИДЕО) Со две „бомби“ на Бејл, Тотенхем го урна Лион
Македонија на 78. место на ФИФА-листата
Македонија ќе одигра контролка со Норвешка
Французинката Ворли светска првенка во велеслалом
Туркоглу суспендиран поради допинг
Џеко на продажба заради Кавани
Јосип Куже боледува од леукемија
Писториус по грешка ја убил девојка си
Реми во мечот за паметење на „Бернабеу“
Австријците со екипното злато во Шладминг
Мајами и Џ��јмс во рекорден ритам
Дрогба може да игра за Галатасарај
Јувентус и ПСЖ пред четвртфинале во ЛШ
Кристијано Роналдо меѓу два огна
Борењето заминува од Олимписките игри
ВБА вторпат сезонава подобар од Ливерпул
Светско злато за Лигети во суперкомбинација
Селтикси запрени во Шарлот
Самарџиски со Купот на Србија
Оставка на нигерискиот селектор Кеши
Богати против сиромаси во Валенсија
На Шевченко му нудат 100.000 долари за меч
Антиќ без трофеј во грчкиот Куп
Јакупи европски јуниорски првак
Леброн ги преслуша Лејкерси, Бостон го доби трилерот со Денвер
Нигерија е новиот шампион на Африка
Шокантен пораз за Надал во финалето во Чиле
Балотели му донесе бод на Милан
„Граѓаните“ се загубија во Саутемптон
Хет-трик на Роналдо против Севилја
Ролан светска шампионка во спуст
Денвер го нанижа и Кливленд
Баерн граби кон титулата
Интернационалците Тричковски, Тасевски и Гроздановски стрелци
Вардар СЦБТ елиминиран од ЕХФ купот
Мешков Брест подобар од Вардар Про во СЕХА лигата
Норвежанецот Свиндал нов светски шампион во спуст
Металург во зимски сон
Детроит ја прекина низата на Сан Антонио
Битка за второто место во групата Ц
Хефл-Риш го освои златото во суперкомбинацијата на СП
Карпов на отворањето на „Опен Карпош 2013“
Бостон ги растури Лејкерси, Гарнет рекордер
УЕФА ги одреди цените за финалето од Лигата на шампионите
Меси во Барселона до 2018 година
Мукаетов ќе го наследи Михајловски
Игрите во Сочи најскапи во историјата
Спарси уриваат се' пред себе
Англија го победи Бразил по 23 години
Надал се врати со победа и во сингл
(ФОТО) Македонија и даде „тројка“ на Данска
Изборното Собрание на РФМ на 9 март
Добри вести за Реал, Касилјас го тргна гипсот
Полексиќ - Овие приказни се најобична глупост
Рафа Надал се врати со победа
Вон на операција по хоророт во Шладминг
(ФОТО) „Македонски спорт“ во ново руво
Лигети му го донесе првото злато на САД на СП во Шладминг
Лејкерси во победнички ритам, Хјустон постигна 23 тројки
Шест меча суспензија за Карабатиќ
Финалистите на Лига Европа во ЛШ?
Трета среќа со Данска
Кавани се сели во Реал Мадрид
Ливерпул - Дебрецин е наместениот меч во ЛШ
Мари бара трпение за Надал
Три натпревари суспензија за Горан Попов
Леброн држеше час по кошарка
Почнува Светското првенство во алпски дисциплини
(ФОТО) Репрезентацијата го одржа првиот тренинг пред Данска
Комплетни против Данска
Антиќ и Мекејлеб остануваат во репрезентацијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
„Епл“ прави часовник од превиткувачко стакло
Наскоро би требало да биде претставен рачниот часовник со екран чувствителен на допир и тоа изработен од револуционернот...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |