Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
08.08.2012, 14:57

Камерниот хор „Св. Климент Охридски“ вечерва во црквата Света Софија

На програмата на концертот што ќе се одржи вечерва во катедралната црква Света Софија се дела на Македонски, Лвов, Рахмањинов, Ортаков, Шумилов..

Дваесет и осмиот ден од 52-то издание на „Охридско лето“ е резервиран за концертот на духовна музика во изведба на Камерниот хор „Св.Климент Охридски“, под диригентска управа на Панче Јосифов.

На програмата на концертот што ќе се одржи вечерва во катедралната црква Света Софија со почеток од 21 часот се дела на Македонски, Лвов, Рахмањинов, Ортаков, Шумилов, Архангелски, Зографски, Христов, Свиридов.

Камерниот мешан хор „Св.Климент Охридски“ е формиран во 1992 година за потребите на Македонската православна црква, односно за сослужение на неделните и празничните литургии во црковниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, како и за разни пригодни свечености во рамките на МПЦ. Хорот е составен од професионални пејачи, вокални педагози и хорски уметници. Негов уметнички директор и диригент е Панче Јосифов.

Хорот досега неколкупати настапувал на „Охридско лето“, одржал бројни концерти во Македонија, Полска, Бугарија, Италија и други земји. Учествувал на повеќе меѓународни фестивали на православна духовна музика каде се стекнал со награди и признанија.


Статијата е прочитана 141 пати.

Испрати коментарКонзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТ�� 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг
Првата дама на Северна Кореја фотографирана со луксузна чанта на Диор
(ИНТЕРВЈУ) „Охридско лето“ широко ги прима различните естетики
Во Охрид 11. издание на музичкиот фестивал „Balkan Music Square“
Кабаре-чалгија на „Старовски“ на „Охридско лето“
„Анаморфозис“ - нов албум со кларинетистот Васко Дуковски
Успешен настап на Василевски на фестивалот на поезијата во Сет
Ако ве заморуваат фотографиите на бебиња на Фејсбук - заменете ги со фотографии на животни
Виолинистот Никита Борисо-Глебски вечерва на „Охридско лето“
Мерилин Монро - се’ уште легенда
Концертот на „Перпетум Џезиле“ прекрасен роденденски подарок за „Охридско лето“
Златен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Патувачко кино на МакеДокс
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“
(ФОТО) „Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвори „Скопско лето“
Филмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
„Леб и сол“ и „2 челос“ викендов на „Охридско лето“
Везот е драгоцено камче

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |