Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.12.2012, 15:26
СДСМ обвинува за ново задолжување на државатаСДСМ денеска на прес-конференција обвини дека власта продолжува со задолжувањето на граѓаните за нови над 400 милиони евра, односно оти секое четиричлено семејство ќе биде задолжено со нови 800 евра.

- Денес во Собранието, на Комисијата за финансирање и буџет, без присуство на опозицијата, е одобрен заемот од Светска банка во износ од 50 милиони долари или 38,7 милиони евра. Дополнително, во собраниска процедура денес влегува и законот за нов заем од Дојче Банка во износ од 250 милиони евра, кој исто така без присуство на опозицијата се очекува да биде донесен до крајот на оваа година, рече потпретседателот Зоран Јовановски.

Тој истакна дека за периодот од 18 до 25 декември е зголемен и долгот на домашниот пазар за нови 125 милиони евра.

- Денес станува јасно, зошто власта покажа толку голема нервоза и агресивност за сите овие денови, рече Јовановски, додавајќи дека овие пари и се потребни за да обезбеди поддршка за своето опстојување.Статијата е прочитана 1192 пати.


Испрати коментарБерлускони - Левицата ме обвини за сешто, освен дека сум геј
Прв јавен говор на севернокорејски лидер по 19 години
Германски „Шпигел“ го „умре“ Буш
Америка се спаси од фискалниот амб��с
Паднаа царините на многу производи
Хилари во битка со тромб во главата
(ФОТО) Македонија ја пречека Новата 2013 година со многу очекувања
Утврден идентетитетот и на втората застрелана девојка
Реактивирана касарната во Прилеп
МВР не нашло прекумерна употреба на сила врз новинарите
На Токсикологија примени 42 лица
Малолетничка загина во сообраќајна несреќа
„Балкан Енерџи груп“ ќе го води бизнисот со парното
Богов очекува подобрување на економијата во 2013
Годишнина од смртта на Глигоров
Ирска од денеска претседава со ЕУ
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Монетите од 50 дени се повлекуваат од промет
Атина без очекувања пред посeтата на Нимиц
Седуммина избодени во Белград на новогодшната ноќ
Прво па машко
Светот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујн��
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаEkonomist, 28.12.2012 15:48:25
Обвинувањата на опозицијата не се макроекономски оправдани во однос на поволноста на заемите бидејќи нивната фарса се слушна до Вашингтон.Се потрудиле да ја пресметаат сумата per capita но методолошки погрешно спрема намената на средствата од заемот.
Baba Zumbula, 28.12.2012 16:38:56
Leleeeeeee, kolku spomenici i fasadi uste mislat ovie da pravat? Ili mozebi zalni vrbi,palmi,kocekabanki,mozebi ke ima za Prometej i novi gakicki.Sto ke bide sexy,ubav toj na baba! Za ovie raboti se kako perpetum mobile,nepresusni so idei.Ma da se zeme e lesno,no da se vraka????? Ijjjj, pa koga ke zaposlat narod,da gi cuva spomenicive, od pticji izmet.Evaaaa!! Ili LUJ XV rabotava, posle mene potop? Sate Evdino,ima li nekoj akl,znae li sto pravite?Imate li kompas?Ili kompasot pokazuva pravec Kipar,Marsalski ostrovi?Sifra 465/na godinata!Koga ke vtasaat kredite i kamatite za naplata od kade pari?Dunece Evdino procitaj http://www.plusinfo.mk/mislenje/682/Ako-Gruevski-prodolzhi-so-konfrontacii-mozhni-se-i-zhrtvi,intervjuto od Gosev,ili toj ne znae,tuku da, za tebe se merodavni onie vrvni ekonomisti od strajkacka grupa *gol so peta*.Da,da zaboraviv,tie se eksperti za ekonomija i finansii,a plus se i poznat brend,coca-cola li bese?
Ige, 28.12.2012 16:57:19
Eve ova video go objasnuva odnesuvanjeto na B.C. i negovata kompanija: www.youtube.com/watch?v=sm_q25DkCbI
Кадавер, 28.12.2012 17:31:44
прво сдсм да го врати кредитот од 5 милиони евра што го зема за минатите иѕбори од КМБ ( Хари)... после нека вреска.. Но има и друго, ако си ѕадолжен, тогаш ЕУ те цени, ако неси НЕ !!! Ако може Јужнотужниот Кипар да има була од 17 мрд евра, што има да ѕборувам. Ислан ги ограби штедачите од Холандија и Британија, мува не го лазе... тоа е тоа, а сдсм нека иѕигрува комунјарски партизани... па и тито земаше кредити, шаком и капом
ФЕЛИКС, 28.12.2012 18:35:37
Okoлу акалот Зумбулка е како вејка на ветрот, ја дуваат нејзините партиски ветришта и ја засипуваат со магла.Или понепоетски како онаа изрека од север,,све су вам то трице и кучине,,Па така не и кажуваат на тефлонџиката Зумбуљка нејзините да зад сето ова е гарант СБ,тоа едното поневажно,друго поважно е да се зема кредит да се врати кредит што го зеле Зумбуљкините симпатии кога биле власт.И како трето и најважно дали Зумбуљка почна да се наоружува по терк на својот потпреседател,кој е јунак на хит серијата ,,јао како су ме прешли,,.Па така Зумбуљка барутно подкована пред март ќе се спрема како да ќе има избори,а во март кој ќе оди на избори ќе го опапа барутно.И на крај Зумбуљке тефлонџике не се истрчувај,туку како колешката бабичка чекај те ме во заседа.
od doma, 28.12.2012 20:43:59
Bidna i toa, stom ekonomistot ni kaza deka *obvinuvanjata na opozicijata ne se makroekonomski opravdani....., sto znaci deka sega mozeme da navalime na krediti, bidejki i od Vashinbgton ni kazaa deka *nivnata farsa* ja slusnale duri tamu.Ne se vo vashinkton tuku-taka bankari, znaaat da davaat krediti i na poveke godini otplata, suêeer!. Taka sega ke mozeme da gradime uste poooolno barokcinja i spomenicinja, duri i bez baranje dozvoli. Pa taka po secija zelba,( bidejki veke nema mesto niz gradot ni za peshacite), da pocneme da si gi stavame spomenicite na nasite* patrioti ili predavnici*, po sopstvenite dvorovi ili balkoni. So obvrska deka ke gi shtitime od kakota na pticite, licno nie samite.A za vrakjanje na dolgot, neli sme privilegirana zemja i najmalku zadolzena, neka go isplakja nekoj drig, *sto im ja mater njima.....*
???????, 28.12.2012 22:10:25
preeska kazaa na TV amerikanski banki bile eptem ovaa godina vo golem profit ??
kavadarcanec, 28.12.2012 22:21:31
I odmene da bara nekoj sekoj mesec kredit sto ce go vraca so 9% kamata i jas ce trubam nasekade deka e najmalku zadolzen za da mu davam kredit.S ekoja banka saka tavi kreditobarateli.
Do zumbuljka, 28.12.2012 23:59:15
Gruevski (!?) ako prodolzhel so konfrontacii kje imalo zhrtvi!? Pa koj pravi kohfrontacii posl. godini , BC ili NG? Koj barashe da mu napishat strategija kako da rushi vlada na sopstvena (!?) drzhava?Koj pet pati smeni stav za imeto , i so toa im pomagashe na VISTINSKITE fashisti , koj reche deka ako gi izgubi izborite kje se povleche..koj?p.s.mislev Goshev e popameten.....
Трпе, 29.12.2012 00:15:50
Да си швалер ке лудуваш ,ке ти клекне газето и ке престанеш.Да си пијаница ке пиеш,ке пиеш ке те фати некоја болест и ке се откажеш.Ако си коцкар и се задолжуваш,губејки ги парите надевајки се дека ке ти тргне на подобро,лоша работа.Коцкарството е до гроба.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Вторник
Ведро
Макс: 5°C, Мин: -3°C

Среда
Сончево
Макс: 8°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Фељтон Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
Разговор во шест очи.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Милиони луѓе се собраа за пречекот на Новата година 2013 на плоштадите ширум светот...
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |