Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.01.2013, 14:14

ЕУ повика да се смират страстите во Македонија

Брисел апелира до политички партии и нивните поддржувачи да стават крај на конфронтациите и да ги почитуваат Уставот и законите на земјата

Европската унија повторно апелира на смирување на страстите во Република Македонија, повикувајќи ги лидерите на политичките партии и нивните поддржувачи да ги почитуваат Уставот и законите на земјата.

Новиот апел од Брисел, како што пренесува дописникот на МИА од Брисел, денеска официјално го пренесе портпаролот на Европската комисија Себастијан Брабант, а е идентичен со првичниот став пренесен преку Постојаната мисија на Унијата во Скопје, што беше лиферуван веднаш по судир��те во и околу македонскиот парламент на 24 декември 2012 година.

- Ние со загриженост ги набљудувавме политичките судири во и околу собраниската зграда и ги повикуваме сите страни веднаш да запрат сите агресивни и провокативни акции, порачува портпаролот Брабант.

Во изјавата за МИА, гласноговорникот на ЕУ додава дека мирното изразување на различните мислења е основата на силна и демократска нација, додека употребата на насилство од страна на кого било го поткопува тој систем и штети на можноста да се владее одговорно.

- ЕУ ги повикува лидерите на сите политички партии и нивните поддржувачи да стават крај на овие конфронтации, без одлагање. Ги повикуваме да се однесуваат на начин кој е во согласност со Уставот и законите, но и да делуваат низ расправа во Собранието што е во најдобар интерес на граѓаните кои ги избрале за да ги претставуваат нивните интереси во Парламентот, додава Брабант.

Иако во ЕК никој не сака да коментира дали и како последните случувања во македонското политичко општество ќе влијаат на пролетниот извештај и можноста земјата да добие петта позитивна препорака и конечен почеток на пристапните преговори со Евроспката унија.


Статијата е прочитана 1217 пати.


Испрати коментарТри лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаMark, 04.01.2013 15:02:16
Iako sakam da bidam odmeren - ova e gadost i valkano licemerie! Brisel se legitimira kako neiskren, poln so hipokrizija i zosto da ne - full of shit! Sega se e jasno, sekakov komentar e deplasiran - opozicijata samo treba DA IZDRZI - vo ime na idninata, vo ime na nasite deca, vo ime na Makedonija!!
ФЕЛИКС, 04.01.2013 17:59:05
Oчекувана реакција на Брисел поради ,,однесувањата пред и во Собранието,,и со многу сиптоматично барање,,однесување според Уставот и законите,но и ДА ДЕЛУВААТ НИЗ РАСПРАВА ВО СОБРАНИЕТО,ШТО Е ВО НАЈДОБАР ИНТЕРЕС НА ГРАЃАНИТЕ КОЈ ГИ ИЗБРАЛЕ ДА ГИ ПРЕДСТАВУВААТ НИВНИТЕ ИНТЕРЕСИ,,Едноставно и разбирливо и за Евдините Зумбуљки,оној 5001 протестант и др.слични,што би се рекло,,доста је било,ајде што пре правац парламент,, Драги мои дефилеата и парадите пред Рекорд има да завршат,бојкот на избори никако.Сега останува главниот одбор со пододборите и надодборите да најдат незасрамувачки модус како тоа ќе објаснат на јавноста а пред се на членството кое го замајува по кој знае кој пат со прокламираниот ептен атрофираното ,,стоиме чврсто дека ќе бојкотираме,,.
karokan, 04.01.2013 19:36:55
Потполно ми е јасен ставот на Брисел и нивната ,декларативно, загриженост и упатување на дијалог до сите страни!!!Реков,само декларативно,што е во целосна спротивност на цитирањето (со големи букви) на некаков си “атрофиран“ коментатор ( е задните нозе и трновката си го чинат своето),кој и не влечен по под бара “извинување без задршка“.Па токму Брисел и Вашингтон,железни чевли скинаа да го стават “непослушниот“ во менгеме,и сега само на неколку месеци (може и денови) пред стегнување,се тоа да го изјаловат. Од друга страна недвосмислено даваат сосема поинаков сигнал,доколку некој може да го прочита (враќање на визен режим)!!!! Инаку,најчудното од се ( ма какво чудно ) е дека НАЈВИНОВНИОТ (кој лелека за злоупотреба на семејството) веќе одредува казни за помалку виновните!!!И јас и препорачувам на опозицијата враќање во Парламент и одење на избори,но само по следувањето што го заслужи и треба да го добие и првиот парламентарец и двајцата ратоборни министри-во најмала рака црвен картон
Трпе, 04.01.2013 21:00:49
Посебно промашениот млад боксер, кој сака да биде боксер и во власта врз мирниот народ треба да го повикат во Брисел и да го истегнат за уши.Ова слика е видена повеќе пати.
Stojko, 04.01.2013 21:55:08
Точно така: .... низ расправа во собрание... Ама, според логиката на власта и разни нејзини среќковци, тоа подразбира расправа без соодветни комисии, т.е. без опозиција. Не за џабе опозиција ги води тие комисии, за да не биде едноумие. Ајд пак да прашам: Ќе се донесе ли закон за бранители без расправа во соодветна комисија ?
riki, 04.01.2013 22:34:54
dodeka ja citav statijata,eu apelira do politickite faktori vo zemjata za da se smirat strastite,nekako mi se zgadi.ednostavno barem za mene licno taa dvolicna igra prema nasata zemja mi e odamna poznata.od poveke pricini koji nie site gi znaeme.pocnuvajki od imeto pa do nato i bozem priemot vo eu.i sto e naj interesno eu saka ovaa leto povtorno da uvede vizi za nasite gragani i bi rekol nivnata zagrizenost e cista zloba,drskost i bez nikakov respekt prema nas.ne im e gajle deka i ovde ziveat luge koji vo zivotot na nesto se nadevaat i raduvaat..mojot zaklucok e:eu e indirekno ako ne i direkno kriva za sostojbata vo zemjata.taa nivna politika ne toplo,nego zeshko-ladno procitana e veke.ke si dadam za pravo da kazam deka eu e soucesnik na grcija,bugarija i drugite nasi(ne)prijateli koji po sekoja cena sakaat nie geopoliticki da ne existirame.i zatoa kaj nas nekoj e svesen na toa i si pravi kako sto saka.majko moja makedonijo

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: -1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | К��лтура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |