Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.04.2012, 11:06
Шпанските екипи доминираат во Лига ЕвропаАтлетико Мадрид - Валенсија и Спортинг Лисабон - Атлетик Билбао ги сочинуваат полуфиналните двојки
 
Сите три шпански екипи изборија пласман во полуфиналето на Лига Европа. Четвртата екипа во 1/2 финалето е Спортинг, кој го елиминира Металист. Во полуфиналето ќе ја проследиме шпанската пресметка Атлетико Мадрид - Валенсија, додека Спортинг ќе ги одмери силите со Атлетик Билбао.

Сензацијата на сезоната Атлетик Билбао одигра повторно супер меч со Шалке, овојпат 2-2 во Баскија, но пресудија импресивните 4-2 од Гелзенкирхен. Клас Јан Хунтелар и Раул на двапати им носеа некаква надеж на Германците со две водства дека може да се изборат за нешто повеќе, но Гомез и Сусаета не дозволија Атлетик да биде поразен макар и со еден гол. На Шалке му беше потребна победа со три разлика за да оди понатаму или триумф со повеќе постигнати голови во однос на тие на Билбао.

Фудбалерите на Валенсија на Местаља го декласираа АЗ Алкмар со 4:0. На екипата на Унаи Емери и беше потребна и минимална победа со оглед дека првиот дуел заврши 2:1 за АЗ, но Валенсија доминираше на вечерашниот дуел. Серијата голови ја отвори Рами во 15. и 17. минута, Алба во 56. минута зголеми на 3:0, а убедливиот триумф го потврди Пабло на десет минути пред крај.

Спортинг Лисабон во последниот меч се избори за реми 1-1 со Металист, иако Украинските се бореа по примениот гол да изнудат продолженија и да ја пролонгираат неизвесноста. Спортинг ќе се соочи со Атлетик во второто полуфинале.

Мечевите се закажани за 19 април, а реваншите ќе се играат на 26 април.Статијата е прочитана 385 пати.

Испрати коментарКрај на олимпискиот сон за ракометарите
Ватерполистите не се пласираа на ОИ
Унгарски комплекс без крај
Ватерполистите на чекор до Олимпијадата
Унгарски клуч за олимписките порти
Македонско знаменце во собата на Федерер
Македонија немоќна против Црна Гора
Вардар и Работнички без предност во реваншите
Челзи и Реал ја комплетираа полуфиналната четворка
Романците не' оддалечија од Лондон
Македонија одбројува до Гетеборг
Либанец постигна 113 коша!
Фени индустри на фајнл форот во Балканската лига
Металург и Вардар Про се избегнаа во полуфиналето на СЕХА лигата
Џејмс и Ентони со сезонски рекорди
Баерн и Барселона во полуфиналето на ЛШ
Замина легендарниот голгетер Џорџо Киналија
Победа на маке��онските ватерполисти против Холандија
Ѓоковиќ - Го играм мојот најдобар тенис досега
Македонските ватерполисти поразени од Грција
Ракометарите неуверливи пред Гетеборг
Брајант донесе победа за Лос Анџелес Лејкерс
Фени и МЗТ на една победа до финалето во плеј-офот
Само бод за Манчестер Сити против Сандерленд во Премиер лигата
Овации за Фишер во „Стејплс центар“, Оклахома ги доби лејкерси
Милан и Барселона тактички, Баерн подобар во гости
Оклахома не запира, нова вечер за паметење на Брајант
Денис Родман банкротирал и е тешко болен
Реал пресилен за Апоел (0:3), Челси со гол предност пред Бенфика
Одредени двојките за четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони
Раниери доби отказ од Интер

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |