Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
01.01.2013, 13:41

Почина сликарот Никола Ивановски- Балтон

Познатиот академски сликар почина на вчера во Скопје на 64 годишна возраст


Истакнатиот академски сликар и актуелен секретар на Друштвото на ликовни уметници на Македонија, Никола Ивановски – Балтон почина на 31 декември во Скопје, на 64 годишна возраст.

Роден е во 1948 година во Штип, а дипломираше на Факултетот за ликовни уметности во Скопје каде и живееше. Своето богато ликовно творештво го презентираше на повеќе самостојни изложби во Македонија и во странство.Беше носител на повеќе награди, меѓудругото и на престижната наградата за сликарство, „Нерешки мајстори“. До почетокот на 2012 ја извршуваше функцијата технички секретар на ДЛУМ, а потоа и ја превзема функцијата на генерален секретар на Друштвото. „Безброј изложби и уметнички настани не можеа да се замислат без Коле – Балтон како што го викавме ние колегите. Големите изложби на ДЛУМ во Париз и Софија беа под негова реализација во што тој несебично и се вложи себеси. До последен ден ја подготвуваше престојната, годишна –ревијална изложба на членовите на Друштвото за 2013 година. Болката е огромна, бидејќи во нашите редови го имавме човекот кој мудро и трпеливо, со насмевка и невиден шарм помагаше во решавањето на сите моменти во ДЛУМ. Загубивме голем уметник и пред се голем човек и пријател кој гинеше за уметноста на нашата земја ... Слава му! “, посочија неговите колеги.

Посмртните останки на Никола Ивановски- Балтон ќе бидат погребани утре (среда) на Градските гробишта Бутел.


Статијата е прочитана 1025 пати.


Испрати коментарПо Депардје и Бардо по руско државјанство
Божикниот концерт на „Скопски солисти“ со Нацоски и Таламанка
Пекиншкиот човек бил прекрасен градител
Во Сахара пронајден метеорит стар над две милијарди години
Уметниците се простија од Никола Иванов-Балтон
Концертот за Василица годинава посветен на Верди
Колин Фарел пиел по две шишиња виски
Првата дама на Северна Кореја веројатно се породила?
Депардје стана Русин
Хју Хефнер пак се ожени
Прагот стана мој покрив, а куферот моја адреса
Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски добитници на „Прозни мајстори“
„Скајфол“ заработи една милијарда долари
Данската кралица скептична кон Фејсбук
Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
„Педесет нијанси сиво“ - најпопуларна книга за 2012
„Смртта на Ерусалим“ во сефардското списание “Лос Муестрос”
Марсеј и Кошице - престолнини на европската култура во 2013
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
(ИНТЕРВЈУ) Готвам, значи постојам и сум сакана
(ИНТЕРВЈУ) Не се плашам од „Метрополитен“
„Шарли Хебдо“ ќе објави „халал“ стрип за животот на Мухамед
Витни Хјустон и „Гангам Стајл“ најбарани на интернет во 2012
Есма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунтиivan, 01.01.2013 17:09:58
Нека му е лесна земјата. Почивај во мир и спокој Балтоне и ми беше чест што имавме едно убаво интервју за Штипски глас и Утрински Весник кога отвораше изложба во родниот ти Штип. Сочувство до семејството Иван Бојаџиски, Штип

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 4°C, Мин: -2°C

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Никогаш не дозволив славата да ми удри в глава
„Дедо ми Иван секогаш ни велеше на нас, внуките: Имајте голема душа и отворено срце за сите. Тоа сум јас“, вели Катарина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |