Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.09.2012, 15:59
Аризанов: СДСМ води дволична политика за земјоделцитеКавадарци - „Опозициската СДСМ води дволична политика која не поминува кај земјоделците. Едно зборуваат на митинзи, а друго во парламентот“, рече денеска лидерот на лозарите и претседател на регионалниот сојуз „Агротиквешија“, Љупчо Аризанов револтиран од гласањето на опозицијата против Законот за земјоделство и рурален развој.

Аризанов смета дека со недонесувањето на овој закон се доведени во прашање интересите на земјоделците на кои им се нанесува огромна штета.

„Со Законот најпрвин ќе се решеа социјалните случаи кои требаше да добијат земјиште на плодоуживање, како и парична помош од државата во висина од по 120.000 денари. Со тој закон требаше да се реши пензиското и инвалидското осигурување на земјоделците, а со недонесувањето ниеден земјоделец не може да замине во пензија. Да не зборуваме дека со тој закон се регулира и исплатата на земјоделските производи во кои спаѓа и грозјето“, рече Аризанов кој смета дека земјоделството е фабрика на отворено, па земјоделските култури секојдневно се изложени на временски непогоди, а со недонесувањето на законот штетите не можат да бидат надоместени од страна на државата.

Според лидерот на лозарите, СДСМ води мангупска и дволична политика, бидејќи, како што рече земјоделецот јасно гледа кој сака да ги реши проблемите во земјоделството, а кој прави опструкции. (А.Д.)

Статијата е прочитана 935 пати.

Испрати коментарМаж со секира уби четири, а повреди 13 деца во Кина
Нападнат белгискиот премиер
Македонските мировници не биле во опасност во Кабул
Mак��донската полиција ќе се вози во „шкода јети“
Откриени се прилепските бомбаши
СДСМ - Политиката да не се меша во образованието
Маљас прогнозира притисок од ОН, САД и ЕУ
Преговори, па името е нереална опција
Земјоделците ќе си менуваат ниви за поголеми парцели
Британски министер му се извини на полицаец за навредите
Турците разочарани од интересот за соработка на нашите бизнисмени
В понеделник предупредувачки протест на лекарите
Заразените закрепнуваат, уште еден сомнителен случај на западнонилска треска
Македонија очекува почеток на пристапните преговори до крајот на годината
Околу 6.000 компании од Солун го преселиле бизнисот во Бугарија
„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Милиони отштета за бели дробови од пуканки
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"lozar, 20.09.2012 20:53:54
pocituvani dosta e vece so ovoj samoproglasen lider na lozarite koj e samo glasnogovornik na partijata na vlast. Vo stabilna demokratska drzava ne izglasuvawe na zakon e odgovornost na vladejackata koalicija vmro - dpmne i dui a ne kako sto izjavuva arizanov. se gleda deka covekot nema vrska od politika, za se e kriva opozicijata, kakva ironija i neznaenje i negova mangupska politika vodi ovoj covek samoproglasen lider na lozarite vo Kavadarci.
Трпе, 20.09.2012 23:03:05
Овој Аризанов треба прво да каже колку е платен од власта.Ова власт ја има ова вродена способност.Исто така ако е земјоделец треба да каже дали може преку ноќ да се биде земјоделец.Со овие пари кои ги доделува владата новите земјоделци ке треба да орат со магаре и да прскат заштитни средства со метла.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
Е��ЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |