Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
16.10.2012, 16:06

(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована ФилиповиќПобедничката на конкурсот за нов дизајн на шишето на „Пелистерка“ имаше прво претставување на своја колекција на Втората вечер на Моден викенд - Скопје

ФОТО: Петр Стојановски

Втората вечер на Моден викенд - Скопје, се случи вчеравечер, во ланџ-барот „Арабеска“, каде победничката на конкурсот за нов дизајн на шишето на „Пелистерка“, во минатата сезона, Јована Филиповиќ имаше прво претставување на своја колекција на ова модно доживување. Всушност тоа беше е едно мултимедијално изразување на Јована, чии модели освен со ревијата во живо, беа претставени и со изложба на фотографии.

Колекцијата „The Gentelwomen“, која Јована Филиповиќ ја претстави на втората вечер од 6. Моден викенд - Скопје, е инпирирана од фамфаталниот машки сензибилитет на Марлен Дитрих- нејзината уникатна привлечност, безвременска убавина, елегантна женственост и софистицираност, а во исто време и неверојатна моќ, сексуалност и машка енергија. Колекцијата се состои од 22 модела: фустани, здолништа, панталони, палта и различни модни додатоци. Но она што беше карактеристично и необично во креациите на Филиповиќ беа вметнатите лед - диоди во дел од моделите на модните додатоци. За овој спој на модата и технологијата, Јована Филиповиќ вели дека е веќе препознатлив момент во нејзиното творештво, кои му даваат тежина на луксузните, а сепак едноставни парчиња. (Ј.П.)


Статијата е прочитана 638 пати.

Испрати коментарВикторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Ре��олуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Петок
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |