Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.10.2012, 16:01

СДСМ против отпуштање без предупредување

Опозицијата е против предлогот на Организацијата на работодавци да се измени Законот за работни односи, со кој на газдите на компаниите законски би им се овозможило да можат да отпуштаат работници без никакво предупредување. ОД СДСМ денеска изјавија дека за овој предлог веќе два дена не се изјаснува ниту Владата, ниту Синдикатот, кои заедно со ОРМ се официјални партнери во социјалниот дијалог.

„Сакаме да предупредиме дека овој предлог е штетен и многу ќе ги погоди работничките права“, изјави на денешниот прес пратеничката Цветанка Иванова, претседател на Комисија за труд и социјална политика. Според неа, Владата систематски спровела повеќе кратења на правата на работниците во земјава во изминативе шест години, меѓу кои и драстично намалениот период на исплата на паричен надомест во случај на технолошки вишок, од пет - на една и пол година. Таа наведе и други примери. „Власта ја избриша заштитната одредба од една година од злоупотреба на прогласувањето технолошки вишок и сега, а ја избриша и одредбата за надомест од штета во случај на неоснован престанок на работен однос. Работникот прогласен за технолошки вишок го губи правото на приоритет при вработување. Процентот на исплата во случај на боледување е намален од 85 на 70 отсто“, рече Иванова.

Според неа, Синдикатот со години молчел и ги дозволил овие измени. „Сега се предлага да им се даде на газдите одобрување да отпуштаат веднаш и без предупредување, што ќе биде уште еден силен удар врз работничките права. СДСМ нема да поддржи вакво решение, кое ги урива и онака десеткуваните права на работникот. Го повикуваме Синдикатот, конечно, да излезе во заштита на правата на работниците, што е и неговата основна функција“, побараа од СДСМ. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 997 пати.

Испрати коментарГруевски и Самарас – блиску, а сепак далеку
Киднапиран синот на амбасадорот Игор Илиевски
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Сите добри компании ќе мора да излезат на Берза
Затворот во Шутка нема возило за Вранишковски
Фатен шверцер на азиланти од Шутка и од Инџиково
1
Вељаноски-Ковер - Македонија е подготвена за влез во Унијата
Ќе се евидентираат новите при-пејд корисници
Љубе Бошкоски обвинет за помагање при двојното убиство во Капиштец
Претседателот Иванов упати честитки за победата на Македонија
Ставрески - Задолжувањето ќе ги покрие буџетските потреби
Нотарот од „Бачило“ на бањско лекување
Неутрална Швајцарија се подготвува за немири во Европа
Почина Чехот кој половина година живееше без срце
Студентка од Скопје скокна во смрт
Mоштите на кралот Ахмет Зогу се враќаат во Албанија
Пожар во вилата „Македонија“ во Охрид
Законот за бранители на 29 октомври по скратена постапка
Профитот на „Кока-Кола“ расте на глобално ниво
Претседателот на унгарскиот Парламент во посета на Македонија
Нема ад-хок враќање на визите
Русите го посакуваат Обама
Втората дебата Обама - Ромни без јасен победник
Грција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денариТрпе, 16.10.2012 22:12:17
Тоа се вистинските резултати на преродбата.Обичниот човек го преродија со нивнте остварувања.Работничката класа во РМ ја претворија само во гласачко тело.На стопанствениците им се обесија околу врат како крлежи и цицат ли цицат.Но работодавачите(газдите )и тие не се наивни.Власта ги цица нив а тие трансвузија самоволно си прават од работниците.Ако може власта зошто не и тие.Сите стопанственици во зимскиот период кога е намален работниот обем,работниците ке ги претворат во сезонски работници.Но овој народ и ова сам си го заслужи, кога сака десничарска партија во бедна земја да биде на власт.Во претпријатијата се плака и синдикална чланарина.Во РМ синдикат не постои.Има една група на луге кои се нарекуват синдикални водичи а тоа д ти бидат обични буви,кои исто така се насладуват со работничка крв.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Петок
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |