Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.05.2012, 15:51
Опозицијата за ребалансот: Ако е криза, нека биде криза за ситеПратениците од опозицијата прашуваат зошто ако е криза, таа да не важи за сите, туку во време кога се крати од се, само платите за администрацијата се зголемуваат. Критики од опозиционерите дека Владата неразумно ги троши народните пари и одбрана од владејачките пратеници дека сегашните економски политики се многу поуспешни од времето на претходната власт, го обележаа и вториот ден од собраниската расправа за ребалансот.

Според Стојко Пауновски од СДСМ, опозицијата не е против ребалансот, туку против неговата структура, која предвидува трошење за нереалниот сектор, социјалната, пензиите. „Ребалансот на буџетот не е во ред затоа што се крати на се', а не се крати на плати, пензии, социјални трансфери. Најголемо кратење има кај она што значи капитални инвестиции, а и кога ќе се погледне и нивната структура, ќе се види дека не се насочени за побрз развој на државата“, смета Пауновски.

Драган Цуклев од ВМРО-ДПМНЕ возврати дека капиталните инвестиции и во ребалансот се за 20 проценти поголеми од минатата година. Неговиот сопартиец, пак, Антонио Милошоски, го праша Пауновски дали е негов или на пратеничката група на СДСМ предлогот да се намалат пензиите, платите и социјалните надоместоци. Пауновски му реплицира дека ако е криза, треба да биде криза за сите. „Не за едни да се крати, а едни да бидат заштитени како бели мечки“, наведе Пауновски.

Наташа Савова-Салковска побара да се каже зошто Владата троши на споменици и реклами, а се крати во образованието и здравството, на што Владанка Авировиќ од СПМ возврати дека Владата вложува во се', а не само во споменици.

Статијата е прочитана 880 пати.

Испрати коментарНиколиќ се заложи за прекин на судирите на Косово
Доживотна казна затвор за Мубарак
Охриѓанец се задоволувал пред малолетнички
Ципрас останува на грчките црвени линии
Петмина ранети во Косово
Иванов - Безбедносната состојба не е загрозена
Георгиевски не случајно тргна од Охрид
Нови тарифни постпејд-модели на „Т-мобиле"
Николиќ ја презеде должноста претседател на Србија
Јанкулоска - Во „Монструм“ испочитувани правилата на полициско однесување
Ставрески - 450 милиони евра за поддршка на економијата
Црвенковски и Жерновски разговараа за соработка
Груевски - Прифативме референдум, а не предлог за името
Либерализиран превозот на стока меѓу Македонија и Полска
Сарачини - Не очекував да нема понуди за купување на ОХИС
Денеска и утре локално невреме со пороен дожд, грмежи и ветер
До 15 јули ќе се знае судбината за тендерот на Чебрен и Галиште
Пратенички прашања во Собранието
Кумановец убиен во дворот на семејната куќа
Командант Бреза се бори за живот по тешка сообраќајка
ЕУ се надева на ирско „Да“ за фискалниот пакт
Најмалку седум луѓе загинаа во бомбашки напади во Багдад
Папандреу - Грција не е проблем
Светот го одбележува Денот против пушењето
Вооружен напаѓач убил петмина и се самоубил
(ФОТО) Велосипедистите излегоа на протест
Волерс - Исходот од самитот во Чикаго не е негативен резултат
Судот ги распраша сите обвинети за убиството во ГУЦ
Директор сексуално злоупотребувал ученици
Груевски - Црвенковски се издрибла самиот себе
Црвенковски го повикa Груевски на ТВ дуел
Џулијан Асанж ќе и биде екстрадиран на Шведска
Избрани тројца обвинители за скопското јавно обвинителство
Седми Баскерфест во Скопје од 1 до 10 јуни
Чарлс Тејлор осуден на 50 години затвор
Анкета на ИПИС - ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтинг
Спречени терористички напади за време на Евросонг
Попоски - Македонија останува на патот кон НАТО и ЕУ
Мит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестelena, 30.05.2012 17:09:19
Владата од кога е на власт докажува дека знае како...Многукратно зголемување на инвестициите и во земјоделието и многукратно зголемување на инвестициите и на пензиите и тн и може бескрајно да се зборува за еконоскиот раст на Македонија.
Ni treba strategija na doblizhuvanjeto kon Nevrzanite, 30.05.2012 17:16:53
Nema potreba da pominuvame Sovetot za bezbednost i ostanuva da primenime strategija na prof. Igor Janev. Nie pominavme vo Sovetot za bezbednost i sme členka na ON. Nam ni treba samo prosto mnozinstvo od prisutnite, koi glasaat vo Generalnoto sobranie na OON za zamena na referencata so ustavnoto ime.Bidejќi se raboti za faktot deka veќe sme primeni kako polnopravna členka na ON i deka ne stanuva zbor za suštinski prašanja, za nas ќe se glasa so prosto mnozinstvo, i toa da se zameni referencata direktno vo Republika Makedonija ili indirektno prvo da se pobara sovetodavnoto mislenje od Meѓunarodniot sud na pravdata za legalnosta na dopolnitelnite uslovi pri priemot na Makedonija vo ON. Ova dava golema verojatnost deka so direkten priod so promena na referiranje vo ustavnoto ime može da se završi cela rabota so imeto vo ON. Glasanje so poddrška na nevrzanite zemji znači deka ako vo salata na Generalnoto sobranie se prisutni i glasaat 100 državi, nam ni e potrebno samo 51 zemja da se izjasn
Francois Hollande, 30.05.2012 17:42:38
Ne se soglasuvam deka ako e kriza, treba da e za site. RM spored ustavot e socijalna drzava i treba sekogas da se bori da ima pristojni penzii, socijalna pomos, pa i stabilni plati vo administracijata. Drug problem e sto e administracijata partizirana, a socijalna pomos, penzii i stipendii odi na pogresni adresi. Zategnuvanjeto na remenot treba da se pravi vo segmenti koi ne go pottiknuvaat rastot na dolgorocen i odrzliv nacin, a tuka pred se mislam na stopiranje na Skopje 2014. Petpostoten e odgovorot od dr. str. na Avirovic deka vladata vlozuva vo se. Pa da de, toa i e problemot, ne se vlozuva namenski, targetirano za da se pokrene industriskoto proizvodstvo, na primer. Sekoj denar prenasocen od gakjata na nekoj spomenik prema obnova i prosiruvanje na infrastrukturata kje ovozmozi mn povekje uslovi za stabilen porast, sto posle malku podobro kje mozat da go predvidat ministerstvata za finansii. Ama kaj nas e ostaveno na levicarite za se da se grizat, a desnicarite se populisti.
Zabegan, 30.05.2012 18:56:13
Kiza e samo za opozicijai toa 6 godini, dobroe sto se uste zivi, ama ako ne porabotat malku vo interes pred se na narodot , krizata kje im potrae povekje od grckata!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Недела
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |