Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.12.2012, 16:49

(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕЛидерот на СДСМ Бранко Црвенковски оцени дека од понеделникот наваму веќе Македонија не е ниту правна, ниту демократска држава

ФОТО: Киро Попов и Петр Стојановски

Коалицијата „Сојуз за иднината“ денеска одржа протестен собир пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје против, како што истакнаа, уривањето на демократијата и прекршувањето на Уставот по случувањата во Собранието во понеделникот.

Најавија дека по новогодишните празници, односно од среда, од 18 до 19 часот, во Скопје и во сите останати градов�� ќе продолжат со протестите и одржувањето на т.н. народни парламенти.

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски оцени дека од понеделникот наваму веќе Македонија не е ниту правна, ниту демократска држава.

- Од понеделникот целиот наш народ е ставен пред следниот избор - или ќе прифатиме да наведнеме глава или ќе се кренеме и ќе се бориме за нашата слобода и демократија. За нас во СДСМ и во Сојузот на иднината одлуката е веќе одамна донесена. Враќање назад нема, рече Црвенковски.Им посака на граѓаните 2013 да биде година кога храброста ќе го порази стравот во Македонија.

Според почесниот претседател на Либералната партија и прв претседател на Собранието, Стојан Андов, во понеделникот во македонскиот Парламент била укината демократијата и противуставно собраниската седница била претворена во затворена.

На протестот се обратија и лидерот на ЛДП, Адреј Жерновски, координаторот на НСДП, Горан Мисовски и претседателот на Достоинство, Стојанче Ангелов.

Денешниот протест на опозицијата пред седиштето на владеачката партија помина мирно и без индиденти. Собирот го обезбедуваше полицијата и за време на неговото одржување беа затворени за сообраќај дел од улиците во цетралното градско подрачје.Статијата е прочитана 3828 пати.


Испрати коментарБерлускони - Левицата ме обвини за сешто, освен дека сум геј
Прв јавен говор на севернокорејски лидер по 19 години
Германски „Шпигел“ го „умре“ Буш
Америка се спаси од фискалниот амбис
Паднаа царините на многу производи
Хилари во битка со тромб во главата
(ФОТО) Македонија ја пречека Новата 2013 година со многу очекувања
Утврден идентетитетот и на втората застрелана девојка
Реактивирана касарната во Прилеп
МВР не нашло прекумерна употреба на сила врз новинарите
На Токсикологија примени 42 лица
Малолетничка загина во сообраќајна несреќа
„Балкан Енерџи груп“ ќе го води бизнисот со парното
Богов очекува подобрување на економијата во 2013
Годишнина од смртта на Глигоров
Ирска од денеска претседава со ЕУ
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Монетите од 50 дени се повлекуваат од промет
Атина без очекувања пред посeтата на Нимиц
Седуммина избодени во Белград на новогодшната ноќ
Прво па машко
Светот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаФЕЛИКС, 29.12.2012 17:42:20
Човек останува без зборови кога ќе ја види оваа огромна малубројност на протестантите.Па така во град во кој живее пола Македонија и огромен број превезени од внатрешноста се собраа над 4-5000 храбри протестанти.Уверен сум да овие 29 тристотинки би биле уште помалку да не владее страв во Македонија.Оти денес е многу ризично да се оди против легалната власт која владее не легитимно.А нелигитимноста произлегува оти овие 29 тристотинки не ја признаваат власта,и бараат нормално без избори веднаш власта да си замине.Инаку поради воодушевеноста овие храбри протестанти ја имаат мојата неподршка.Можеби ова е како криво огледало,но уверен сум да вака се чуствуваат огромен број неприсатни неподржувачи на овие храбри актери од сликите.
pk, 29.12.2012 21:36:04
A bre lugje, nasite stari komunari vo akcija za demokratija. Tuka se stariot partiec Andov, bivsiot zatvornik Zaev, Crvenkov koj nikako ne moze da se pomiri so izgubenite izbori. SRAMOTA! Toa nekoi da go storat vo Avstraliskiot parlament da go napadnat Spikerot i da mu go zemat stolot vednas ke bidat uapseni i pred sud izvedeni. Toa samo ulicni luge mozat da go storat.
Трпе, 29.12.2012 22:16:04
Протестите на опозицијата беа мирни и на ниво.Поголем дел од присутните на протестот се културни луге кои го изразуват својот револт со своето присуство а не со насилство.Да беше обратна ситуација, дпмне-овците да беа протестантите ке имаше искршени излози и превртени возила.Тие не размислуват со сопствена глава и се управувани со далечински.Власта познавајки ги своите нарави, беше уплашена.Затоа ангажираше толку многу специјалци вооружени до заби по патиштата и сокриени по гражите на седиштено на срамната жолта куќа. Има и кучиња за да ги гризат своите.Зарем планира да настане крвопроливање брат на брата.И Чаушеску имаше јака Секуритате служба.Но голем дел од повозрасните знаат како заврши тамошната ситуација(1989 година).Чаушеску беше ликвидиран од таа служба.Срамно и жално за 21 век за земја на европскиот континент.
сокол, 30.12.2012 07:53:54
E ptico lipsana misli ti deka tie sto se doma se so vlasta,i tie sto mora da ja podrzuvat se sramat od nea. Nemale pari kumot ikumasinot ratite za kreditot da gi platat,a zosto gi zemaa za spomenici sega neka gi molzat lavovite a ne narodot.
Gino, 30.12.2012 09:37:02
Vlast se dobiva na izbori i so programa,ne so blokadi ;nasilstvo i ulicna demokratija.Zalosno edna ,golema partija da ja vodat zabegani (bc,tp,sa,zz)faci.Pa lanskata godina bea izborite pa nemoze po keifot na ovie zabegani izbori da imame sekoja godina.Narodot odluci a i ako se odi na izbori sto se zamisluvate deka ce pobeite,ne izigruvajte kleoni.Ostavtea vadata da si go sraboti zacrtanoto.
Ајван Доктор®, 30.12.2012 11:37:29
Фаличниот тетоец заборавил да си ги забрише замаглените окалца,па не видел дека има многу повеќе од 5001 храбри протестанти!Заборавил на фактот дека Скопје не е Македонија и дека протестантите од внатрешноста беа сопирани од републичката полиција „заради техничка неисправност“на возилата,на секои 2km за да не дојдат во Скопје!Она 1 во петте илјади,беше и Ајван Доктор кој присуствуваше на протестот не заради желбата да даде поддршка на политичарите од опозицијата,или на Бранко,туку за да го искаже својот гнев од тепањето народни избраници,суспендирањето на Уставот,Собранието,слободата на изразувањето и слободата на говорот од страна на забеганата мафијашко-националсоцијалистичка диктатура!Ги поздравувам илјадниците специјалци кои под полна ратна спрема чекаа на готовс зад оградата на Собранието,кај Владата и во Домот на АРМ и им порачувам дека,пред да го употребат оружјето,треба да си го вклучат мозокот за да не бидат соучесници во нов злостор!
Baba Zumbula, 30.12.2012 11:53:19
Tefljonce Evdino, i mnogu izlegoa, bidejki kako vo 1933 treba smelost i hrabrost. No zatoa, eve ti link i proveri kolku imase SA – Sturmbteilungen (partiski jurisni odredi,da ti pojasni baba zs crpkata ne mi ti fasta) http://a1on.mk/wordpress/archives/79268 Da se uveris vo silata na lidero.Ne znam kade bea vo Slupcane,koga se menuvaa iminja na narodni heroi,koga se gradat spomenici bez odobrenie,koga orljinjata letaa,ops togaj mozebi go cuvaa Horhre zabarikadiran vo bunkero na Vodno,zs drugiov bese vo egzil).Eve da procitas i kolumna na kolkumnite web http://www.plusinfo.mk/mislenje/688/Kolumna-nad-kolumnite---Srekjna-nova-2013.Obrni vnimanie na dolniot ves.Ah Mimozicka,Mimozicka,sampion kako i sekogas.Trpe, vo istorijata vo 1934 vo nokta na dolgite nozevi, Hitler gi ubivase tie koi go donesoa na vlast (SA na Ernst Rem).Premnogu ojacaa i se uplasi od niv,zosto bea okolu 3 miliona probisveti koi gi vrsea site necisti raboti za firerot i go ustolicija.Tocno e imase kulturen protest.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Вторник
Ведро
Макс: 5°C, Мин: -3°C

Среда
Сончево
Макс: 8°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Фељтон Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
Разговор во шест очи.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Милиони луѓе се собраа за пречекот на Новата година 2013 на плоштадите ширум светот...
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | ��ест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |