Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.01.2013, 17:17

Ракометарите комплетни во Ниш

На вчерашниот собир се приклучи и голманот Ристовски, па Македонија ќе биде во најсилен состав на тест-мечевите со Египет и со Србија

РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ

Со приклучувањето на Борко Ристовски, селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски конечно ги има на располагање сите 20 кандидати за настап на претстојното Светско првенство во Шпанија. Голманот на Гумерзбах при крајот на минатата година имаше клупски обврски во рамките на германската Бундес-лига, поради кои го пропушти делот од подготовките во Пореч, па на соиграчите од националниот тим им се приклучи на вчерашниот собир. Тој го пропушти првиот тест со Саудиска Арабија, кој „црвено-жолтите“ го добија со 28:21, а неговото доаѓање значи дека Македонија во најсилен состав ќе ги одигра двете преостанати контролни средби во Ниш со Египет утре од 18 часот и со Србија в сабота. Србите пред Нова година настапија на „Балатон куп“ во Унгарија, каде што на стартот ја победија Романија со 29:23, а во финалето загубија од домаќинот со 38:31.

Дваесетте ракометари од потесниот список на Шундовски вчера ја отворија завршната фаза од брусењето на формата за мундијалот со фитнес-вежби, а синоќа требаше да одржат и тренинг во СРЦ „Кале“. Дуелите со учесниците на СП, „бронзениот“ Египет од последниот Шампионат на Африка и европскиот вицепрвак Србија, не само што ќе бидат последна проверка на сработеното, туку и финален филтер за 16 патници во авионот за Севилја на 11 јануари.

Ден потоа Македонија ќе го почне своето трето учество на светските првенства по Египет 1999 и по Хрватска 2009, а прв противник во групата Б во Севилја ќе и' биде аутсајдерот Чиле. Следуваат средбите со домаќинот на СП 2015, Катар, потоа со Исланд, со Русија и со европскиот шампион Данска. Најуспешните четири селекции одат во осминафиналето, со тоа што првите две ќе играат на 20 јануари во Сарагоса, а третата и четвртата за место меѓу осумте најдобри во светот ќе се борат наредниот ден во Барселона. Двата најслаби тима од групата се селат во Гвадалахара, каде што на 21 и 22 јануари ги очекува утехата наречена Претседателски куп.


Статијата е прочитана 545 пати.


Испрати коментарВести
Македонските претставници на поправен во Евролига
Рајковиќ го менува Фени за Работнички?
Јакобсен во новогодишен транс
Фудбал-вести

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 4°C, Мин: -2°C

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Никогаш не дозволив славата да ми удри в глава
„Дедо ми Иван секогаш ни велеше на нас, внуките: Имајте голема душа и отворено срце за сите. Тоа сум јас“, вели Катарина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |