Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
05.04.2012, 17:02

Драгана Мирковиќ донираше 5.000 евра на фондацијата „Тоше Проески“

Фолк-пејачката и сопственичка на ДМ сат, Драгана Мирковиќ, и нејзиниот сопруг Тони Биелиќ и' донираа 5.000 евра на Интернационалната фондација „Тоше Проески“. Велат дека на тој начин сакале да дадат придонес за хуманитарниот фонд што го носи името на нашиот пејач, но и да потсетат на ликот и делото на прерано починатата пејачка ѕвезда. Мирковиќ и нејзиниот сопруг отпорано размислувале за овој потег, а идејата ја оствариле неодамна, во рамки на една од емисиите на нивната телевизија ДМ сат, каде што му ја врачиле донацијата на Христо Христоски, роднина на Тоше.

„Тоше беше голем пејач и секое сеќавање на него во мене буди огромна тага. На овој начин сакав да го освежиме сеќавањето на него и на она што го остави во музиката. Фондацијата им помага на децата и се надевам дека парите ќе отидат во вистински раце. Во ДМ сат се трудиме да не заборавиме на луѓето кои повеќе ги нема, а кои оставија голема трага во музиката, како што е Силвана Арменулиќ, Тома Здравковиќ и други. Исто така, секогаш кога ги емитуваме спотовите на Тоше Проески, покрај неговото име и името на песната, стои ’Да се зачува од заборав‘“, изјави Драгана Мирковиќ.

Донацијата ја потврдија и од Фондацијата „Тоше Проески“, кои најавија повеќе детали на скорешна средба со новинарите.


Статијата е прочитана 1034 пати.

Испрати коментарРецепт на Лила Филиповска - Тирамису
„Фешн вик“ во Белград - Секирарски на палубата на Титаник
Калиопи на лондонска евровизиска забава
Моден викенд Скопје 2012 - Кокев - Кадриу во служба на елеганцијата
Што прават денеска
„Малиот принц“ ги воспитува возрасните
Францускиот заводник во болница
Точка на актерската кариера
Отказ за новинарката-стриптизета

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |