Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
01.12.2012, 12:27

(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршијаКуќата е изградена меѓу двете Светски војни и е со препознатлива архитектура, а нејзината фасада пред конзервацијата беше во деградирана состојба

Фасадата на куќата лоцирана на улицата "Битпазарска" бр. 81, во Старата скопска чаршија е конзервирана, а овој објект, кој е дел од проектот за обнова и конзервација на фасадите на објекти во стари градски јадра низ Македонија го посети Министерската за култура Елизабета Канчевска Милеска.

Куќата е изградена меѓу двете Светски војни и е со препознатлива архитектура, а нејзината фасада пред конзервацијата беше во деградирана состојба, делумно поради несоодветната санација извршена по земјотресот од 1965 година, а делумно поради несоодветниот третман на одржување од страна на сопствениците, односно корисниците. Фасадата ја конзервираше Конзерваторскиот центар - Скопје.

"Со реализацијата на проектот за санација на уличната фасада на овој значаен објект, убедена сум дека ќе се даде придонес кон зачувување на архитектонско-стилските вредности на Чаршијата и секако ќе се овозможи соодветен третман на споменичкото наследство. Истовремено, се надевам дека преку овој проект ќе се даде придонес и кон зголемување на свеста на останатите корисници на простор во оваа значајна споменичка целина за соодветно зачувување на објектите со автентична архитектура" рече министерката за култура, воедно информирајќи дека наскоро се планира и промоција на обновените фасади на автентичните споменични целини во Охрид, Битола и Прилеп.Во Старата скопска чаршија Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска се сретна и со уметничкиот директор на тамошниот Детски театарски центар, Бајруш Мјаку. Таа изјави дека овој Центар кој годинава е добитник на државната награда "Мајка Тереза", е носител на прогресивни идеи за едукацијата на најмладите преку театарот и дека токму затоа, неговата улога во мултиетничкото општество на Македонија е од големо значење. Нагласи и дека во годишните програми за остварување на националниот интерес во културата, Министерството за култура редовно ги поддржува неговите проекти.

Детскиот театарски центар годишно продуцира по две претстави со 30 бесплатни репризни изведби, а го посетуваат над 13.000 деца од предучилишна и училишна возраст.
Статијата е прочитана 1081 пати.


Испрати коментарПочина српската актерка Злата Петковиќ
Анимираниот филм „Татко“ доби „Златна тула“
Ана и Игор Дурловски настапуваат со Симфонискиот оркестар
(ФОТО) Бразилците избраа најубави задници
Мила Кунис со најсекси фотографија за 2012
Mанчевски гостува на универзитетот за филмски уметности во Москва
Музичка експлозија со полнолетните „Суперхикс“
(ФОТО) Влатко Илиевски со нов албум, концерт и автомобил за новогодишно расположение
„Љубов“ освои четири „европски оскари“
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“GO SAKAM SKOPJE, 02.12.2012 00:26:09
Prekrasen zafat od Ministerstvoto za kultura, so idejata da se obnovat i konzerviraat objekti od starata gradsk arhitektura, bez da im se zameruva na sopstvenicite ako ne gi *sanirale soodvetno* ovie uvbavi gradbi. Sega,ona malku sto go poshtedi zemjotresot,nuzno e da go obnovime i socuvame, od kako coveckata nesovesnost, sé urna i se *trudi* da ni izbrishe od memorijata ,nam koi rasnevme niz tie ulici odejki kon nekogasniot Bitpazar. Za da ne se izbrishe bash sé od minatoto, za da bideme srekni deka i nie si imame NASHE MINATO koga veke nasilno ni gi smenija iminjata na skolite i ulicite VE MOLAM,/da ne go menuvame/ ne go menuvajte imeto na Starata TURSKA CARSHIJA. Taka ja znaeva i nasite babi, dedoivci i roditeli; taka ja znaeme i nie,od vremeto koga za nas * skopskite prostaci*, gradot ne nadminuvasi 100 000 ziteli.Togaj koga po nea minuvavme na baklava kaj prijatelite, a niz istata ulica , se dovagjase kaj nas na *crveni jajca*,bez*zurki* i znaminja ; bez strav i gajle, sto

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 6°C, Мин: -6°C

Вторник
Ведро
Макс: 6°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (17)
Тито под притисок да се повлече – Јованка го спасува.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |